سپاهان و ذوب آهن در داربی مرگ و زندگی
سپاهان و ذوب آهن در داربی مرگ و زندگی
هفته ما قبل پایانی لیگ برتر با تقابل تیم‌های صدرنشینی و قعرنشین به اوج حساسیت خود رسیده و امکان دارد امشب با قهرمان زودهنگام یا قعطی شدن سقوط دومین تیم لیگ مواجه شویم.

به گزارش حاشیه ورزش، هفته بیست و نهم و ما قبل پایانی لیگ برتر فوتبال ایران امشب با برگزاری هشت دیدار به طور همزمان برگزار می‌شود که در مهم‌ترین بازی‌ها تیم‌های مدعی قهرمانی پرسپولیس و سپاهان بازی خواهند کرد و سه تیم سایپا، ذوب‌آهن و نفت مسجدسلیمان برای بقا به میدان می‌روند. در این بین برخی از تیم های میانه جدولی هم برای اندک شانس خود برای قرار گرفتن در رتبه چهارم جدول و کسب سهمیه احتمالی آسیا تلاش می‌کنند.

هر هشت دیدار این هفته یک شنبه سوم مرداد ساعت ۲۱:۱۵ برگزار خواهد شد.

پرسپولیس – تراکتور؛ ورزشگاه آزادی

پیشتاز مسابقات لیگ برتر و صدرنشنین لیگ بیستم در فاصله یک هفته مانده به اتمام مسابقات برابر تراکتور به میدان خواهد رفت. شاگردان گل محمدی با ۶۱ امتیاز صدرنشین هستند بدون توجه به هیچ تیم دیگری می‌توانند برای پنجمین بار به قهرمانی برسند. سرخپوشان در صورت غلبه بر تراکتور، فقط یک گام دیگر تا قهرمانی فاصله خواهند داشت اما در صورت لغزش در این دیدار، بهترین فرصت را به تنها رقیب جدی خود یعنی سپاهان خواهند داد.

احتمال پیروزی زود هنگام شاگردان گل محمدی در این دیدار هم می‌رود. اگر پرسپولیس رقیب خود را در آزادی شکست دهد و سپاهان مقابل ذوب آهن به مساوی دست یابد (یا شکست بخورد) پرسپولیس در فاصله یک هفته تا اتمام لیگ بیستم قهرمان خواهد شد و به پنجمین جام متوالی خود دست خواهد یافت.

رقیب پرسپولیس یعنی تراکتور چند هفته قبل در همین ورزشگاه با هدایت سرمربی سابق خود یعنی رسول خطیبی به میدان رفت و با تحمل شکست، سوپرجام دیرهنگام فصل جاری را در تهران جا گذاشت و به تبریز رفت. آن ها در بازگشت مجدد به تهران، به جای خطیبی، فیروز کریمی را سرمربی خود می بینند و با اوضاع و احوال موجود، به فکر قرار گرفتن در رده چهارم جدول هستند که مدعیان بسیاری هم دارد. باید دید فیروز کریمی با کوله باری از تجربه می‌تواند ترمز پرسپولیس را که هفته گذشته ماشین سازی را در تبریز گلباران کرده بکشد یا خیر.

سپاهان – ذوب آهن؛ ورزشگاه نقش جهان

حساس ترین بازی هفته در اصفهان و در داربی این شهر برگزار خواهد شد. شاید این حساس ترین جدال دو تیم در یک دهه گذشته است که در بدترین مقطع زمانی فصل به مصاف هم می‌روند.

در یک طرف سپاهان در ادامه مسیر طولانی خود برای رسیدن به قهرمانی، به طور قطع نیاز به کسب سه امتیاز این دیدار دارد. آن‌ها برای جبران دو امتیاز کمتر نسبت به پرسپولیس، هیچ راهی جز پیروزی پیش روی خود نمی‌بینند چرا که در صورت از دست دادن امتیاز در این بازی، امکان دارد پرسپولیس به قهرمان زودهنگام لیگ برتر هم تبدیل شود.

اما وضعیت در سمت دیگر هم به همین اندازه بحرانی است. ذوب آهن فقط دو امتیاز بیش از سایپا دارد و برای بقا در لیگ، باید امتیازات بیشتری نسبت به حریف خود در قعر جدول کسب کند اما در بدترین زمان ممکن به سپاهان رسیده است. بازی آخر ذوب آهن در اصفهان با شکست بد موقع مقابل نساجی همراه بود تا وضعیت بحرانی تر هم شود.

با این اوصاف، باید دید اصفهان کدام یکی از تیم های خود را فدا خواهد کرد؟

نساجی – استقلال؛ ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر

این دیدار را باید در زمره بازی‌هایی قرار داد که دو تیم به آنچه می‌خواستند رسیده‌اند. در صورت برد یا باخت دو تیم در دو بازی باقی مانده، تغییری در سرنوشت شان در لیگ بیستم رخ نمی‌دهد. با این حال نساجی به عنوان یکی از بهترین تیم‌های نیم فصل دوم که بقای خود در لیگ برتر را هفته گذشته قطعی کرده، می‌تواند کار خود را با شکست دادن استقلال در خانه تکمیل کند.

در سمت مقابل هم مجیدی و شاگردانش با وجود قعطی شدن سومی در لیگ و با وجود مشکلات مدیریتی، همچنان مملو از انگیزه هستند و نشان دادند برای کسب امتیازات باقی مانده کم نمی‌گذارند. هر دو تیم در هفته گذشته رقبای خود را شکست دادند و روی کاغذ مشکلی برای این دیدار وجود ندارد.

سایپا تهران – آلومینیوم اراک؛ ورزشگاه شهید دستگردی

در اهمیت این دیدار همین بس که علیرضا فغانی قرار است آن را قضاوت کند. سایپا بعد از سال‌های حضور در لیگ و قهرمانی در لیگ برتر، حالا در آستانه سقوط قرار دارد. آن‌ها این هفته فرصت بزرگی برای پیروزی مقابل آلومینیوم و شکست احتمالی ذوب آهن مقابل سپاهان را پیش روی خود می‌بینند تا اختلاف دو امتیازی را جبران کنند و به دوران طولانی مدت حضور در لیگ برتر ادامه دهند. سعید اخباری و شاگردانش هفته گذشته هم جلوی گل گهر نمایش خوبی داشتند و با وجود بحران در کسب نتیجه، با یک امتیاز به تهران برگشتند و امیدهای خود را زنده نگه داشته‌اند.

در سوی دیگر این میدان، آلومینیوم اراک که با علیرضا منصوریان قرار دارد در کورس تیم‌های میانه جدولی برای رده چهارم جدول است. البته منصوریان به علت جنجال در هفته گذشته و اخراج از زمین بازی، در این دیدار محروم است تا همین مسائل منجر به انتخاب فغانی برای قضاوت این دیدار حساس شود.

نفت مسجد سلیمان – گل گهر سیرجان؛ ورزشگاه شهید بهنام محمدی

اگر قرار باشد سایپا و ذوب آهن در دو هفته باقی مانده به پیروزی برسند، در این صورت محمود فکری باید فکری به حال تیمش بکند. آن‌ها در هفته‌های گذشته باخته‌اند و با تئوری تبانی هم دست و پنجه نرم می‌کنند. دو هفته قبل فکری به شاگردانش انگ کم کاری زده بود و به جنجال بزرگ هفته بدل شد. با این حال در هیاهوی این اتفاقات، او باید تیمش را در لیگ برتر حفظ کند؛ تیمی که قبل از فکری اوضاع بدی نداشت اما در هفته‌های اخیر به مشکل خورده و حالا باید با امیر قلعه نویی و تیم پرانگیزه او دیدار کند.

گل گهر در دومین فصل حضور در لیگ برتر در اندیشه قهرمانی در جام حذفی و البته کسب رتبه چهارم لیگ برتر است تا اندک شانس باقی مانده برای رسیدن سهمیه آسیا به تیم چهارم جدول را از آن خود کند. باید دید امیر قلعه نویی شاگرد خودش را به سمت سقوط هل می‌دهد یا خودش قربانی خواهد شد.

فولاد خوزستان – صنعت نفت آبادان؛ ورزشگاه شهدای فولاد

دیدار حیثیتی تیم های اهوازی و آبادانی بدون حضور تماشاگران هم خالی از انگیزه نیست. در نیم فصل نخست دو تیم تقریبا شرایط مشابهی داشتند اما حالا صنعت نفت با سقوط آزاد دیگر شانسی برای سهمیه آسیا ندارد. در عوض نکونام و تیمش همچنان در جام حذفی هستند و در لیگ برتر هم به کسب رتبه چهارم فکر می‌کنند.

مس رفسنجان – پدیده مشهد؛ ورزشگاه شهدای صنعت مس

محمد ربیعی و مهدی رحمتی، دو مربی جوان لیگ برتری در هفته های پایانی لیگ تفکرات خود را بعد از برگزاری ۲۸ هفته، به نمایش می‌گذارند. مس با وجود عملکرد خوب در لیگ برتر، فصل را در نیمه دوم جدول به پایان می‌رساند که از دیدگاه مدیران این باشگاه قابل قبول است. اگر چه کسب امتیازات بازی‌های آینده وضعیت آن ها را بهبود خواهد بخشید.

در عوض رحمتی و تیمش که در این هفته‌ها به خوبی امتیازات را کسب کرده‌اند، امیدوارند با کسب رتبه چهارم جدول شگفتی ساز شوند. رحمتی هفته قبل به نویدکیا و تیمش باخت و حالا به فکر بازگشت به مسیر پیروزی است.

ماشین سازی – پیکان

تیم سقوط کرده به لیگ دسته یک بعد از شکست سنگین مقابل پرسپولیس، مقابل پیکان صف آرایی خواهد کرد. ماشین سازی آخرین بازی‌های خود را هم به هر نحو ممکن برگزار می‌کند و به نظر نمی‌رسد انگیزه زیادی در ساق پای بازیکنان مانده باشد ولی پیکان همچنان امیدوار است با کسب رتبه چهارم لیگ، فصل خوبی را از حیث نتیجه گیری در تاریخ این باشگاه به ثبت برساند.