لالوویچ: علاقمند به حضور نماینده ایران در اتحادیه جهانی کشتی هستم
لالوویچ: علاقمند به حضور نماینده ایران در اتحادیه جهانی کشتی هستم
رییس اتحادیه جهانی کشتی گفت: علاقه‌مند به حضور نماینده ایران در هیات رییسه اتحادیه جهانی هستیم اما من به تنهایی نمی‌توانم کاری از پیش ببرم و باید افرادی که رای می‌دهند، به این نتیجه برسند که «حمید سوریان» در این پست حضور داشته باشد.

به گزارش نخست نیوز،‌ نشست خبری «نناد لالوویچ» رییس اتحادیه جهانی کشتی بعد از مسابقات صبح امروز (یکشنبه) در سالن کنفرانس مرکز ماکاهوری برگزار شد. او در ابتدا با سوالی درباره مخالفت ژاپنی‌ها با برگزاری بازی‌های المپیک مواجه شد که در پاسخ اظهار داشت: همیشه در دوره‌های مختلف المپیک، این مخالفت‌ها وجود داشته. در بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو بابت پشه‌های زیکا و در بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن در مورد آلودگی محیط زیست، نگرانی‌هایی وجود داشت و برای برگزاری المپیک توکیو هم با مخالفتی‌هایی روبرو بودیم اما این اتفاق جدیدی نیست.

اهمیت حضور ورزشکاران با وزن طبیعی در مسابقات 

لالوویچ در پاسخ به سوال خبرنگار ایرانی درباره قوانین وزن‌کشی و شرایط سختی که برای ورزشکاران به وجود آمده، گفت: شما چی فکر می‌کنید. به نظرتان وزن‌کشی باید در روز قبل باشد؟ حالا بگذارید برایتان توضیح بدهم که چرا چنین تصمیمی گرفتیم. در گذشته ما وزن‌کشی و نشست فنی و سایر مراحل مقدماتی مسابقات را در روز قبل برگزار می‌کردیم اما اکنون شرایط فرق کرده. البته همه موارد از جمله نشست فنی و … را روز قبل برگزار می‌کنیم اما وزن‌کشی را به روز مسابقه منتقل کردیم و برای این کار دلایل خاصی داریم. چیزی که برای ما خیلی اهمیت دارد این است که سلامت ورزشکاران حفظ شود و ورزشکاران با وزن طبیعی خود در مسابقات حاضر باشند.

وی افزود: کشتی‌گیران برای یک مسابقه وزن زیادی را از دست می‌دهند و این موضوع برای سلامت آنان خطرناک است. چند روز مانده به مسابقه شروع به وزن کم کردن می‌کنند تا روز مسابقه سر وزن باشند. این دقیقا دلیلی است که باعث شده قوانین جدید را تصویب کنیم. حتما قرار گرفتن در چارچوب این قانون کار راحتی نیست و هماهنگ شدن با این قانون به زمان بیشتری نیاز دارد. ایده کلی پشت این قانون این است که ورزشکاران در وزن طبیعی خود به ورزش بپردازند و رقابت کنند و این سالم‌ترین روش برای تمرین و مسابقه است.

رییس اتحادیه جهانی با اشاره به تغییرات قوانین جدید در بخش‌های دیگر هم گفت: کاری می‌کنیم که هر روز بر جذابیت‌های کشتی اضافه شود. شما دیدید در سنگین وزن امتیازات زیادی جابجا شد و این اتفاق متاثر از تغییراتی است که در قوانین انجام شده است.

بابت حذف کشتی از المپیک نگران نیستم

لالوویچ در پاسخ به این سوال که با اضافه شدن رشته‌های جدید، آیا بابت حذف کشتی از المپیک نگرانی ندارد، گفت: من اصلا بابت این موضوع نگران نیستم. رشته‌های جدید بر اساس اهداف جدید کمیته بین‌المللی المپیک اضافه می‌شوند اما این به معنای در خطر بودن کشتی نیست. کشتی جایگاه خودش را دارد.

علاقمند به حضور سوریان در اتحادیه

در پایان نشست خبری رییس اتحادیه جهانی کشتی درباره رقابت «حمید سوریان» برای عضویت در هیات رییسه این اتحادیه، گفت: سوریان ورزشکار شناخته شده‌ای است و همه دنیا او را می‌شناسند. اما همه او را به عنوان یک قهرمان می‌شناسند و حالا سوریان باید خود را به عنوان یک شخصیت مدیریتی به همه معرفی کند. از اینجا به بعد بر عهده خودش است که ارتباط بگیرد و با همه اعضایی که قرار است به او رأی بدهند، در تماس باشد.

او درباره اینکه ضرورت حضور نماینده ایران در هیات رییسه اتحادیه جهانی کشتی، خاطر نشان کرد: ایران برای سال‌ها «حمید توکل» را در هیات رییسه داشت و بعد هم «رسول خادم» که خودش این پست را ترک کرد. الان هم ما علاقه‌مند به حضور نماینده ایران هستیم اما من به تنهایی نمی‌توانم کاری از پیش ببرم و باید افرادی که رای می‌دهند، به این نتیجه برسند که «حمید سوریان» در این پست حضور داشته باشد. سهمیه‌ای نمی‌دهیم؛ انتخابات است که تعیین می‌کند چه کشورهایی در اتحادیه جهانی پست داشته باشند.

  • منبع خبر : ایرنا