کوچ ستاره‌ها
کوچ ستاره‌ها

با نزدیکی به اواخر فصل، اخبار زیادی در ارتباط به جدایی بازیکنان ملی پوش از فوتبال ایران به مقصد قطر یا کشورهای اروپایی به گوش می رسد و دیگر باید این موضوع را یک امر عادی تلقی کرد. به گزارش حاشیه ورزش، با پایان فصل جاری لیگ برتر، گروهی از بازیکنان از تیم های استقلال، […]

با نزدیکی به اواخر فصل، اخبار زیادی در ارتباط به جدایی بازیکنان ملی پوش از فوتبال ایران به مقصد قطر یا کشورهای اروپایی به گوش می رسد و دیگر باید این موضوع را یک امر عادی تلقی کرد.

به گزارش حاشیه ورزش، با پایان فصل جاری لیگ برتر، گروهی از بازیکنان از تیم های استقلال، پرسپولیس و سپاهان جدا خواهند شد. با نوسانات ارزی در چند سال گذشته و میل و علاقه مربیان تیم ملی به میدان دادن به لژیونرها، تلاش ها برای خروج از ایران برای پیشرفت و همین‌طور درآمدزایی بیشتر افزایش یافته است. در واقع هواداران تیم ها هم باید به اینکه ستاره ها تا ابد در ایران نمی مانند، عادت کنند.

* کوچ ستاره ها به اروپا

در حال حاضر زمزمه های زیادی درباره برخی از بازیکنان داخلی به گوش می رسد و برخی از بازیکنان قبل از اتمام فصل قرارداد بعدی خود را امضاء کرده اند. در روزهای اخیر انتقال پیام نیازمند به پرتغال نهایی شده است. منابع مختلف قطری از هفته ها قبل انتقال کنعانی زادگان به الاهلی قطر را قطعی می‌دانند. از طرف صحبت هایی درباره برخی پیشنهادها به بازیکنانی دیگر وجود دارد.

مطمئنا با وضعیت موجود بسیاری از بازیکنان قبل یا بعد از اتمام قراردادشان با تیم های داخلی، در صورت وجود پیشنهادی راهی خارج از کشور خواهند شد؛ قراردادهایی که شاید برای طرف خارجی مبلغ هنگفتی به شمار نرود اما برای بازیکنان ایرانی با توجه به قیمت ارز در بازان ایران، قابل توجه است.

درباره نیازمند گفته می شود که او با دستمزد سالانه ۱۲۰ هزار یورو به پرتغال رفته با توجه به در پیش بودن جام جهانی و بالا گرفتن رقابت دروازه‌بان های لژیونر در تیم ملی، قید قراردادهای ریالی هنگفت را زده است؛ هر چند که همین مبلغ هم با توجه به نرخ یورو معادل ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان است.

* انتقال های ناکام

با اوضاع و احوال چند سال گذشته، هر سال به شمار بازیکنانی که به لیگ های خارجی عمدتا درجه دو و سه می روند افزوده می شود اما تعداد بازیکنانی که در انتقال های اخیر موفق بودند چشم گیر نیست. رضا اسدی در سن پولتن اتریش ناکام بود.

مهدی ترابی در العربیه قطر نیم فصل کابوس وار را سپری کرد و از تیم ملی هم دور شد اما با بازگشت به موقع به ایران، جای خود را در فهرست تیم ملی باز کرده و در پرسپولیس هم یک مهره تاثیرگذار برای یحیی گل محمدی است.

ایمان سلیمی در سرد اسلواکی کاملا ناکام بود. محمدرضا آزادی در پانتولیکس یونان از دسترس خارج شد و تقریبا سکو نشین بود. یونس دلفی بعد از عملکرد ضعیف در شارلوای بلژیک، در گوریسا کرواسی هم ناکام بود.

نکته مهم و حائز اهمیت این است که این بازیکنان در حالی که می توانستند در ایران بدرخشند، با انتقال های نامعقول آینده حرفه ای خود را از هم دستخوش تغییرات منفی کرده اند.

با این حال هستند بازیکنانی که کاملا توانستند در تیم های جدید خود در اروپا جا بیفتند و نامی برای خود دست و پا کنند. قطعا اگر فوتبالیستی بتواند در انتقال به اروپا تبدیل به بازیکن اصلی شود، حتما نظر مربیان تیم ملی و همینطور باشگاه های بهتر را هم جلب می کند و این موضوع برای رشد فوتبال ایران از ارزش بالایی برخوردار است.