آلکنو شخصیت تیم ملی را بالا می‌برد
آلکنو شخصیت تیم ملی را بالا می‌برد
مربی تیم ملی و کارشناس والیبال می گوید که آلکنو با چند ترکیب متفاوت به بازیکنان بازی داده و عملکرد آنها بسیار عالی است.

عظیم جزیده مربی تیم ملی و کارشناس والیبال در گفتگو با حاشیه ورزش، در باره عمکلرد بلندقامتان ایران در هفته دوم لیگ ملت های والیبال گفت: هفته دوم را هفته فرصت برای تیم ملی نامیده بودم و خدا را شاکرم که ایران از این هفته به خوبی استفاده کرد. تیم کانادا تیمی قابل احترام بوده و مربی توانمندی دارد. با اینکه بازی مقابل کانادا را پیروز شدیم باید بگویم که بازی را سخت بردیم.

او ادامه داد: آلکنو شخصیت تیم را بالا می برد چرا که بازیکنان را در شرایط سخت بازی می دهد. نگاه آلکنو نگاه حرفه ای به والیبال است که به والیبال ایران و بازیکنان شخصیت می دهد. از بازی سوم با ورود سعید معروف به تیم ملی شرایط تیم بهتر شد. آلکنو با انواع و اقسام مختلف ترکیب ها وارد مسابقات می شود و این نشان می دهد که این سرمربی روسی بسیار توانمند است. اگر دقت کنید هر ترکیب ایران در این مسابقات موفق عمل کرده و عالی بازی کرده است و این موضوع نشان می دهد که مربی خوبی داریم و آلکنو توانسته برتری ذهنی را به بازیکنان القا کند. بازیکنان تیم ملی اکنون راحت بازی می کنند حتی در دو بازی اول که باختیم والیبالیست ها بسیار آرام بودند.

جزیده گفت: معتقدم در ۱۰ سال اخیر این اولین باری است که ایران بدون استرس و با آرامش بازی می کند. کانادا جزو حریفان اصلی ایران در المپیک است و باید این بازی را پیروزی می شدیم چرا که با کانادا در المپیک بازی داریم و باید این سنگینی برای کانادایی ها ایجاد می شد. برزیل، روسیه و تیم های دیگر در تمامی ادوار گذشته فقط برای برد وارد میدان بازی ها می شوند و این موضوع مهم است چرا که آنها بزرگ فکر می کنند و شرایط تیمی را به گونه ای حفظ می کنند که همواره در همه بازی ها پیروز باشند.

او ادامه داد: آلکنو با چند ترکیب متفاوت به بازیکنان بازی داد و باید گفت که عملکرد آنها بسیار عالی بود. هماهنگی در بین بازیکنان کار سختی بود که آلکنو از پس آن بر آمد و می توان دید که ذهنیت بازیکن بسیار بزرگ شده است. آلکنو به خوبی تعویض می کند، زمان استراحت می گیرد و ویدیو چک را در خواست می کند. در سال های قبل هیچ مربی نبود که بازیکن را به زمین آورده و در پوئن ۲۴ سرویس پرشی بزند! این مورد در بازی های اخیر ایران دیده می شود. به عنوان مثال اسفندیار در پوئن های آخر وارد میدان می شد تا بهترین سرویس خود را بزند. نگاه تیم های بزرگ اینگونه است که آلکنو هم این موضوع را می داند.

مربی تیم ملی در باره بازی ایتالیا گفت: بازی ایتالیا بسیار سنگین بود چرا که ایتالیای جوان چیزی را برای از دست دادن نداشت و با انگیزه مضاعف جلوی ایران صف آرایی کرده بود. به نظرم این سنگین ترین بازی بود اما ایران با ذهنیت برتر در این مسابقه به پیروزی رسید.

او در خصوص بازی با بلغارستان گفت: در بازی بلغارستان ترکیب متفاوتی را دیدیم. در این بازی بازیکنی مانند سعادت بازی کرد که او در آخر امتیاز آورترین بازیکن زمین هم شد. این موضوع نشان می دهد که تفکر تیمی در ایران وجود دارد.

جزیده در باره عمکلرد آلکنو در این رقابت ها گفت: آلکنو به کار تیمی اعتقاد بسیار داشته و در تمام فاکتور ها دقت می کند. برای آلکنو این مهم است که بازیکن از لحاظ ذهنی در بهترین شرایط باشد و بتواند به تیم کمک کند. اعتقاد به کار تیمی بسیار مهم است که این سرمربی به همگی این موضوع را یاد داده است.

کارشناس والیبال ایران در پاسخ به اینکه بازی های آینده ایران را چگونه پیش‌بینی می کنید؟ پاسخ داد: آمریکا همواره جزو ۴ تیم برتر جهان بوده اما باید گفت که ایران هم تیم دست و پا بسته ای نیست. معتقدم که اگر با ذهنیت باز بازی کنیم مقابل آمریکا پیروز می شویم. بازی با صربستان هم سخت است اما اگر تمرکز داشته باشیم سه بازی آینده هفته سوم را خواهیم برد تا بتوانیم در رنکینگ جهانی و این مسابقات جایگاه خود را بهتر کنیم.

او ادامه داد: من هر روز با تیم در تماس هستم و حس می کنم تفکر تیمی ایران توسط آلکنو افزایش یافته و بازیکنان در تیم ملی محک می خورند. این یکی از حسن هایی است که در تیم ملی کم بوده اما اکنون نمود پیدا کرده است.

جزیده در پایان گفت: طبق آنالیز هایی که انجام دادم به نظر می آید به آن چیزی که در المپیک می خواهیم باشیم، نزدیک شده ایم و به امید خدا به ترکیب اصلی در المپیک بعد از هر بازی نزدیک می شویم. تیم ملی از لحاظ تاکتیک فنی به بلوغ رسیده و باید از لحاظ ذهنی بازیکنان را آماده کنیم تا تیم را کمک کنند.