آنچه در نیم فصل اول لیگ برتر ایران گذشت
آنچه در نیم فصل اول لیگ برتر ایران گذشت
بازیکن سابق استقلال و سپاهان می‌گوید تا روز آخر لیگ برتر جنگ مثلث مدعیان قهرمانی ادامه خواهد داشت.

به گزارش حاشیه ورزش: احمد جمشیدیان درباره عملکرد تیم‌های لیگ برتر در نیم فصل اول اظهار کرد: نیم فصل امسال مقداری نسبت به فصل‌های گذشته متفاوت تر دنبال شد. باتوجه به قدرت تیم‌های صنعتی، این تیم‌ها امسال در بازار نقل‌وانتقالات خوب کار کردند و خود را مهیای حضور در لیگ بیست و یکم کردند. نتیجه‌اش این بود که تیم‌هایی مثل سپاهان، مس و گل‌گهر توانستند نتایج بهتری کسب کنند.

بهترین تیم نیم فصل: استقلال

آبی‌پوشان بعد از چندین فصل که تغییرات زیادی در مدیریت ایجاد کردند، با ثبات در بخش فنی و حفظ فرهاد مجیدی عملکرد خوبی را از خود به نمایش گذاشتند. آن‌ها را باید بهترین تیم نیم فصل بدانیم اما نه صرفا به خاطر قهرمانی‌شان، بلکه به دلیل خط حمله و خط دفاعی که عملکرد درخشانی داشته است. آن‌ها بیشترین گل زده و کمترین گل خورده را تجربه کردند و شکستی را در این نیم فصل تجربه نکردند. آن‌ها ثبات خوبی داشتند و همه آمار و ارقام نشان می‌دهد این تیم با شایستگی صدرنشین لیگ شد.

پدیده نیم فصل: آلومینیوم اراک و مس رفسنجان

آلومینیوم اراک و مس رفسنجان تیم‌هایی هستند که انتظار نداشتیم چنین عملکردی داشته باشند. آن‌ها تیم‌های بسیار باکیفیت و باشخصیتی هستند و قطعا تا روز آخر تلاششان را می‌کنند که سهمیه آسیا را کسب کنند. هر دو تیم به‌هم نزدیک هستند و تیم‌هایی هستند که سال گذشته به لیگ آمدند و شناخت خوب سرمربیان دو تیم از لیگ یک باعث شده که تعدادی بازیکن باتجربه لیگ برتری در کنار بازیکنان درجه یک لیگ یکی این دو تیم را تشکیل دهد. ما از رسول خطیبی و محمد ربیعی به عنوان مربیان آینده دار یاد می‌کنیم و نیمکت مربیان بزرگ لیگ را در دست خواهند گرفت.

مدعیان قهرمانی: استقلال، پرسپولیس و سپاهان

در کنار استقلال، پرسپولیس و سپاهان همواره در چند سال اخیر مدعیان اصلی قهرمانی بودند و هنوز 15 بازی و 45 امتیاز باقی مانده است. از روز اول اعتقاد داشتم که این سه تیم مدعیان اصلی قهرمانی هستند و احساس نمی‌کنم این مثلث تغییر کند و تا روز آخر جنگ این مثلث ادامه خواهد داشت. خیلی سخت است بخواهیم تیم چهارمی را هم اضافه کنیم چون برای صدرجدول ماندن نیاز دارید چند هفته نتایج خوبی بگیرد اما برای قهرمان شدن نیاز دارید در تمام هفته‌ها کیفیت خوبی داشته باشید و این کار تیم‌های بزرگ است. این سه تیم بیشترین قهرمانی‌های تاریخ لیگ را کسب کرده‌اند و باتجربه هستند. بعید می‌دانم قهرمان لیگ تیمی به جز این سه تیم باشد.

تراکتور، ضعیف تر از انتظارات

در انتهای جدول شاید صنعت نفت آبادان می‌توانست بهتر از این نتیجه بگیرد اما بدون شک و با اختلاف دور از انتظارترین عملکرد را تراکتور داشته است چون آن‌ها تیم بزرگی هستند و نفرات قابل قبولی دارند. آن‌ها ابتدای فصل با یک مربی باتجربه شروع کردند و در ادامه یک مربی خارجی خوب آوردند. هر باشگاهی این کار را نمی‌تواند انجام دهد و در ترکیب‌شان بازیکنان باتجربه خوبی دارند. باوجود مشکلات مدیریتی، جایگاه این تیم در اینجای جدول نیست. تراکتور با اختلاف بازنده نیم فصل اول بود.

مدعیان سقوط: پدیده و نفت مسجدسلیمان

توقعی از تیم پدیده نداریم که در انتهای جدول است و سالی که نکوست از بهارش پیداست. مشکلات مدیریتی، دیر بسته شدن و تغییرات عجیب سرمربیان باعث این عملکرد شد و نباید درباره این تیم بگوییم نتایج دور از انتظاری گرفت. ساختار این تیم می‌گوید که نمی‌خواهند بمانند و ظاهرا با این تیم باید خداحافظی کنیم اما نفت مسجدسلیمان هم با وجود اینکه نسبت به پدیده مشکلات مدیریتی کمتری دارد، به نحوی مدعی سقوط است. به نظر من این دو تیم گزینه اصلی سقوط هستند اما درباره فجر به نظر من باتوجه به حضور بازیکنان جوان و با انگیزه این تیم پتانسیل ماندن در لیگ برتر را دارد و احساس می‌کنم این تیم می‌تواند در لیگ بماند.