اسکوچیچ جنَمَ کی روش را ندارد
اسکوچیچ جنَمَ کی روش را ندارد
کارشناس فوتبال گفت: اسکوچیچ انسان با شخصیتی است اما هرگز جنم یک مربی در قواره کی‌روش را ندارد و به نظر می‌رسد استقلال کافی هم در برخی تصمیماتش ندارد.

سید وحید امیری پیشکسوت فوتبال و مدرس رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا در گفتگو با حاشیه ورزش با اشاره به شروع تمرینات آماده سازی تیم ملی فوتبال به منظور حضور در مرحله گروهی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اظهار داشت: به نظر من اسکوچیچ به رغم شخصیت خوبی که دارد، در عمل استقلال و اختیار یک سرمربی تیم ملی را ندارد و در یک جمله باید گفت جنم یک مربی در قواره کی روش را ندارد. در حالی که تیم ملی ایران یک مربی مثل کی روش نیاز دارد که علاوه بر مربیگری، بر خیلی مسائل دیگر هم مدیریت کند.

بیشتر تیم ملی به اسکوچیچ کمک می‌کند تا اسکوچیچ به تیم ملی
مدرس رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا در خصوص لیست نفرات دعوت شده به تیم ملی بیان داشت: در این لیست هیچ مورد عجیبی نیست. یکسری بازیکن هستند که هر فردی مربی تیم ملی باشد باید آنها را دعوت کند، چون واقعاً این استحقاق را دارند. مهم دعوت از این نفرات نیست، بلکه مهم داشتن توان بازی گرفتن از آنهاست.

وی افزود: اعتقاد من این است بیشتر از اینکه اسکوچیچ به تیم ملی ایران کمک کند، این تیم ملی ایران است که به اسکوچیچ کمک می‌کند و برای او یک رزومه خوب شده است. بهرحال او از این پس می‌تواند به رزومه‌اش اضافه کند؛ «سرمربی یکی از تیم‌های قدرتمند بزرگ‌ترین قاره جهان».

استقلال بعد از بازگشت از عربستان تحلیل رفت
امیری که سال‌ها در خط حمله استقلال بازی کرده و یکی از پیشکسوتان این باشگاه است در ادامه این گفتگو با اشاره به شرایط کنونی آبی پوشان بیان داشت: خدا در آبادان به دل مجیدی، هواداران استقلال و به خصوص آرمان رمضانی نگاه کرد که این پیروزی به دست آمد. البته که آبی پوشان از حریف خود بهتر بودند و اشتباهات داوری هم در این بازی بسیار تاثیر داشت. اما در نهایت نتیجه این بازی در ثانیه‌های پایانی تغییر کرد.

پیشکسوت آبی پوشان گفت: استقلال را به دو بخش قبل و بعد از مجیدی تقسیم می‌کنم. مجموعه‌ای که استقلال را آماده حضور در این فصل کرد باید پیش بینی حضور همزمان در ۳ تورنمنت را می‌کرد. متاسفانه این تیم به لحاظ نفری ظرفیت حضور در ۳ جام را نداشت و ندارد؛ برای همین بود که بعد از بازگشت از آسیا، کاملاً تحلیل رفت و دیگر نتوانست آن تیم قبلی باشد.

امیری گفت: مجیدی آسیا را با توپ پر آغاز کرد، بدون اینکه فشردگی بازی‌ها را در نظر بگیرد. اگر هم این پیش بینی را می‌کرد، به اندازه کافی بازیکن هم سطح برای تقسیم انرژی نداشت. اما در روزهای پایانی به این نتیجه رسید و در دو بازی آخر فرمول تورنمنت را به کار گرفت. برای همین مقابل مقابل الاهلی به آب و آتش نزد و انرژی‌اش را برای دیدار مقابل الشرطه ذخیره کرد. وزن تجربه در نیمکت استقلال خیلی بالا نیست و اگر دستیاران باتجربه‌تری به مجیدی کمک می‌کردند، می‌توانستند این موضوع را تعدیل کنند. اگر می‌بینید استقلال بعد از بازگشت از عربستان هنوز قد صاف نکرده، به همین دلیل است.

اسکوچیچ جنَمَ کی روش را ندارد/ضریب تجربه روی نیمکت استقلال کم است

 

اسکوچیچ جنَمَ کی روش را ندارد/ضریب تجربه روی نیمکت استقلال کم است

چرا یک مدافع آخر باید مهاجم را دریبل بزند؟
کارشناس فوتبال تاکید کرد: در فوتبال اصلی هست که تاکید بر عدم اصرار یک مدافع به دریبل زدن مهاجم دارد. چون اگر مدافع بتواند مهاجم را دریبل بزند هیچ اتفاقی نمی‌افتد، اما اگر نتواند خیلی اتفاقات بدی می‌افتد. این اتفاق در بازی‌های اخیر استقلال بارها دیده شده و در کانون این اشتباه هم عارف غلامی قرار داشته است. کادر فنی باید این بازیکن را توجیه کند که لازمه بازی سازی از یک سوم دفاعی، دریبل زدن مهاجم نیست و راه‌های بسیار بهتری دارد. وریا غفوری هم اخیراً قدری افت کرده و انرژی‌اش را هرز هدر می‌دهد و خیلی مواقع نسبت به انرژی و دوندگی که دارد، آن کارایی لازم را ندارد.

انرژی تیم از نیمکت می‌آید
وی تصریح کرد: همیشه یک تیم فوتبال انرژی مثبت و منفی، شجاعت، ترس و استرس را از سرمربی‌اش می‌گیرد و سرمربی نیز باید به دانش فنی‌اش تکیه کند. اگر مربی در وهله اول دانش فنی داشته باشد و در وهله دوم توان انتقال این دانش را به شاگردانش داشته باشد، آنگاه لب خط استرس زیادی ندارد و این استرس به تیمش منتقل نمی‌شود. مجیدی هم باید لب خط با آرامش بیشتری کار را دنبال کند تا همین آرامش به تیمش منتقل شود.

مدرس فوتبال خاطرنشان ساخت: فوتبال جای بهترین‌هاست؛ رفاقت‌ها باید بماند برای خارج از مستطیل سبز و چارچوب مستطیل سبز باید بهترین‌ها که به پیشبرد اهداف یک تیم کمک می‌کنند گرد هم جمع شوند. این را برای استقلال نمی‌گویم بلکه یک اصل کلی در فوتبال است که باید در همه دنیا اجرا شود.

اسکوچیچ جنَمَ کی روش را ندارد/ضریب تجربه روی نیمکت استقلال کم است

اسکوچیچ جنَمَ کی روش را ندارد/ضریب تجربه روی نیمکت استقلال کم است

جوان‌گرایی خوب است اما نه به هر قیمتی
وی تاکید کرد: جوان‌گرایی چه در زمینه بازیکن و چه در زمینه مربیگری خیلی خوب است، منوط به اینکه به هر قیمتی نباشد. اگر در زمین فوتبال یک بازیکن پا به سن گذاشته از یک بازیکن جوان بهتر باشد، باید نفر بهتر با هر شرایط سنی که دارد به میدان برود. در مربیگری هم همین است. حتی اگر مربیان جوان به کار گرفته می‌شوند، در کنار آنها باید نفرات باتجربه حضور داشته باشند تا در بزنگاه‌های حساس با ریز بینی‌های خاصی که ناشی از تجربه بالاست، قادر به خارج کردن تیم از بحران باشند.

امیری اظهار داشت: یکی از مسائلی که باعث می‌شود خیلی مواقع کار استقلال گره بخورد، عدم تنوع تاکتیکی است. در اکثر دقایق بازی تاکتیک استقلال حرکات مهدی قایدی است و با کمی اغراق حتی می‌توان گفت فعلاً تیم قائم به فرد شده است؛ که این برای تیم بزرگی مثل استقلال که باید مدعی باشد خوب نیست. مجیدی اگر می‌خواهد مشکل تیمش را در روزهای آینده حل کند، باید تاکتیک‌های مختلف را در تمریناتش اجرا کند تا تیمش در جریان بازی توان اجرایی کردن آن را داشته باشد.