اشتباه استراتژی اسکوچیچ در لیست تیم ملی
اشتباه استراتژی اسکوچیچ در لیست تیم ملی
کارشناس فوتبال ایران با آرزوی موفقیت برای دراگان اسکوچیچ در دور برگشت بازی های مرحله مقدماتی جام جهانی قطر گفت: با گربه سیاه ها بازیهای سختی خواهیم داشت.

جلال چراغپور در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره وضعیت تیم ملی فوتبال ایران در آستانه شروع دور برگشت رقابت‌های گروه C مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در قاره آسیا گفت: زنجیره‌ای از سوالات را در تیم ملی می‌توان دید. ابتدا قطعاً همه عاشق تیم ملی هستیم.

کارشناس فوتبال ایران ادامه داد: من احساس می‌کنم در تیم ملی مشکل داریم و به روی خودمان نمی‌آوریم. جامعه جوان خبرنگاری از نگاه سنتی به عِرق تیم ملی فاصله گرفته است و واقعاً سوالات مدرن می‌کند. من بر خلاف همه خوشحالم که رسانه‌های ورزشی فوق‌العاده هستند. آنها اندیشمندانه و شفاف سوال می‌پرسند. در کدام حوزه‌ها به این زیبایی می‌توان سوال پرسید و شفاف هم آن را پیگیر شد. به نظرم تک تک سوالاتی که در ذهن جامعه رسانه‌ای هست به حق است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

مربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران درباره لیست ارائه شده از سوی دراگان اسکوچیچ برای حضور در اردوی کیش تاکید کرد: این لیست از پست دروازه بانی تا خط حمله سوالات زیادی ایجاد می‌کند. بهترین دروازه‌بان لیگ برتر که کمترین گل خورده را داشته است در آن حضور ندارد. حامد لک می‌توانست در بین ملی‌پوشان باشد. او را تمام کارشناسان فنی آسیا قبول دارند. می‌گویند لک به خاطر خط دفاعی گل نمی‌خورد. در صورتیکه از خط دفاعی پرسپولیس هم تنها یک نفر دعوت شده است. کدام مهاجم فوتبالی در حوزه کشورهای عرب توانسته ما را غافلگیر کند که نگران حامد لک باشیم؟!

وی ادامه داد: در خط دفاع هم انتخاب اشتباه داشت. ما بهترین تیم ملی را در دوران کارلوس کی روش داشتیم. او در فاز دفاعی به قدری تیم را خوب کرده بود که صدای همه درآمده بود که تیم ملی دفاعی بازی می‌کند. آن‌وقت کی روش از همین خط دفاعی در بازی با ژاپن در جام ملت‌های ۲۰۱۹ آسیا ضربه خورد. جالب‌تر اینکه دراگان اسکوچیچ هم دقیقاً همین بازیکنان را فرا خوانده است. شیوه بازی تیم ملی در فاز دفاعی با همین بازیکنان مشخص است و واقعاً نیازی به آنالیز ابتدایی ندارد.

کارشناس فوتبال ایران درباره دیدگاه فنی کادر فنی تیم ملی یادآور شد: من فکر می‌کنم استراتژی اسکوچیچ در انتخاب لژیونرها برای خط دفاعی اشتباه بود. او می‌توانست مدافعانی که درگیر لیگ قهرمانان آسیا هستند را دعوت کند تا آنها که با شیوه بازی همسایه‌ها آگاه‌تر هستند کنار همدیگر تمرین کنند و به میدان بروند. نگاه آقای اسکوچیچ به دعوت بازیکنان اشتباه است.

اشتباه استراتژی اسکوچیچ در لیست تیم ملی/بازی با گربه سیاه سخت است
چراغپور درباره هافبک‌ها نیز به نقد کردن پرداخت و اظهار داشت: در خط میانی هم، چنین دردهایی در انتخاب وجود دارد. بزرگترین اشتباه سرمربی تیم ملی چشم بستن روی بازیکنان فوق‌العاده لیگ برتر بود. شما زمانی لژیونر انتخاب می‌کنید که بازیکنان داخلی نتوانند با آنها رقابت کنند.

وی درباره سیستم احتمالی بازی تیم ملی تاکید کرد: سیستمی که آقای اسکوچیچ باید در نظر بگیرد انجام روش کلاسیک در ارائه فوتبال است. نیاز ویژه است که ما ساختار محکمی در دفاع داشته باشیم. به نظرم قطعاً باید با چهار دفاع با حضور هافبک دفاعی بازی کنیم. من فکر می‌کنم طارمی و سردار در خط حمله می‌توانند کمک ویژه ای به صعود کنند.

اشتباه استراتژی اسکوچیچ در لیست تیم ملی/بازی با گربه سیاه سخت است

چراغپور درباره شانس صعود تیم ملی ایران خاطرنشان کرد: واقعاً این بار من فکر می‌کنم عراق و بحرین برای همدیگر بازی خواهند کرد. آنها قطعاً بازی‌های خشونت‌آمیز خواهند کرد و بازی فیزیکی انجام می‌دهند. بازی روانی هم راه می‌اندازند. من فکر می‌کنم سخت‌ترین بازی‌ها را پیش رو داریم. با گربه سیاه‌ها بازی داریم.

او درباره حضورش در کمیته آموزش فدراسیون فوتبال گفت: کمیته آموزش هر کشوری می‌تواند از راه‌های علمی به تیم‌های ملی کمک کند. هیچ ایرادی ندارد.

چراغپور درباره دلایل صحبت‌هایی که با یک رسانه در مورد بستن قرارداد با فدراسیون فوتبال برای همکاری نیز داشت، گفت: مسئولان فدراسیون پس از مصاحبه‌ای که داشتم زنگ زدند و عذرخواهی کردند که شرایط بسیار سختی داریم و واقعاً سرمان شلوغ است. من به آنها حق دادم و خودم را جزئی از فوتبال همین مملکت می‌دانم. باید کمک کرد و تا جایی‌که امکان داشته باشد کار را پیش می‌برم. باید به تیم ملی همه‌جوره کمک کرد. حتی اگر انتقاد هم می‌شود باید فنی باشد نه تخریبی انجام شود. من فقط گلایه دارم که یکی از رسانه‌ها شیطنتی کردند که شرایط را جور دیگری نشان داد. من مصاحبه نکردم که به فدراسیون بروم. نیازی هم ندارم و همه شخصیت من را می‌شناسند اما اینکه فکر کنند به خاطر بازگشت به مذاکره با فدراسیون صحبت کردم ناراحت کننده است. با تمام وجود همچون همیشه دوست دارم به فوتبال کشورم خدمت کنم.

اشتباه استراتژی اسکوچیچ در لیست تیم ملی/بازی با گربه سیاه سخت است