اقدام مشابه مربیان بزرگ برای ساخت ستاره‌ها
اقدام مشابه مربیان بزرگ برای ساخت ستاره‌ها
اقدامی که «خولیو ولاسکو» برای ساخت ستاره‌های والیبال ایران به کار برد بار دیگر در حال تکرار است.

به گزارش حاشیه ورزش ، رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال از ۷ خرداد ماه سال جاری آغاز می‌شود. یکی از تصمیمات مهم «ولادیمیر الکنو» در آستانه لیگ ملت‌ها خط زدن نفراتی مانند جواد کریمی و پوریا یلی بود. بازیکنان جوانی که به اعتقاد برخی کارشناسان آینده تیم ملی هستند.

خط قرمز روی نام این دو بازیکن بی‌شباهت به اقدام ولاسکو نبود. ولاسکو مربی بزرگ و محبوب ایرانی‌ها در برهه زمانی سعید معروف و محمد موسوی را از تیم ملی کنار گذاشت تا با وارد کردن شوک به این دو بازیکن تغییر ذهنیت ایجاد کند. شوکی که امروز از محمد موسوی و سعید معروف دو ستاره جهانی والیبال ساخت.

الکنو در نخستین نشست خبری خود در ایران در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره دلایل خط زدن جواد کریمی از تغییر ذهنیت صحبت کرد. به اعتقاد الکنو، جواد کریمی اگر روی ذهنیت خود کار کند آینده درخشانی دارد. گاهی خط کشیدن بر روی نام برخی بازیکنان اقدامی شجاعانه است که فقط از سوی مربیان بزرگ امکان پذیر است.

حاشیه ورزش برای بررسی شباهت تصمیم «الکنو» و «ولاسکو» با دستیار اسبق ولاسکو به گفتگو پرداخت.

نقش مهم تفکرات سرمربی تیم ملی
ناصر شهنازی، دستیار سابق ولاسکو در گفتگو با حاشیه ورزش درباره مقایسه تصمیمات «ولاسکو» و «الکنو» گفت: انتخاب بازیکن حق مسلم سرمربی تیم ملی است و یکی از فاکتورهای مهم مربی در رابطه با انتخاب بازیکن، استقلال عمل اوست ولی اینکه چه تفکراتی پشت آن حکم فرما است دارای اهمیت می‌باشد. با توجه به اینکه سرمربی تیم ملی در مسابقه‌ای شرکت نکرده است هنوز شناختی راجع به الکنو و تفکراتش نداریم. او فقط در تمرینات حاضر بود.

نیاز به شوک برای بزرگ کردن بازیکنان
وی تاکید کرد: این اتفاق در زمان ولاسکو رخ داد البته بسیار متفاوت بود چون والیبال ایران در آسیا قهرمان نبود. تیم ملی با تیم‌های بزرگ رقابت نداشت و همه بازیکنان در سطح معمولی بودند. برای بزرگ کردن بازیکنان ولاسکو باید ذهنیت آنان را تغییر می‌داد و لازمه آن این بود گاهی شوکی به بازیکنان وارد کند

اقدام مشابه مربیان بزرگ برای ساخت ستاره‌ها/«کریمی» درمسیر«معروف»؟.

دستیار اسبق ولاسکو افزود: تیم‌های «الف» و «ب» تشکیل شد و بازیکنان برای ایجاد فضای رقابتی و انگیزشی در این دو تیم رد و بدل می‌شدند. زمانیکه ولاسکو حس می‌کرد شرایط ذهنی بازیکن با تفکراتش همسو نیست شوکی به او وارد می‌کرد به تیم «ب» فرستاده می‌شد.
شوک ولاسکو به سعید معروف
شهنازی با اشاره به خط زدن معروف از اردوی ملی ادامه داد: ولاسکو در بازی‌های آسیایی و برای کمک به معروف او را خط زد چرا که به عملکرد معروف اعتقاد داشت ولی در آن مقطع زمانی مشکلاتی وجود داشت. ولاسکو با عدم دعوت سعید معروف شوکی عظیمی به او وارد کرد. شاید معروف بگوید خودش در آن مقطع تمایلی به حضور در اردو نداشته است اما برای ولاسکو تفکراتش مهم بود.

خط قرمز روی نام محمد موسوی به دلایل انضباطی
وی درباره مورد انضباطی موسوی که منجر به خط خوردن او نیز شد گفت: در برهه زمانی محمدموسوی دیر به فرودگاه رسید شاید ناخواسته بوده باشد اما ولاسکو روی این مسائل حساسیت داشت و با وجود اینکه موسوی تاثیرگذارترین مهره در مسابقات بود اما از حضور او چشم پوشی کرد و اینگونه والیبال ایران به این نقطه رسید و بازیکنان بزرگی مانند سعید معروف و محمد موسوی شکل گرفتند.

شهنازی تاکید کرد: در حال حاضر درباره الکنو نمی‌توان قضاوت کرد باید دید تفکرات این مربی چیست. کاری به حضور یا عدم حضور شخص کریمی ندارم ولی اعتقادم این است در لیگ ملت‌ها باید با سه پاسور حاضر می‌شدیم. اگر کریمی آماده نبود از پاسور دیگر باید استفاده می‌شد. امیدوارم شرایط به نفع تیم ملی پیش رود.

به گزارش حاشیه ورزش ، شوک ولاسکو با معروف و موسوی امروز از آنها بازیکنان بزرگ و حرفه‌ای ساخته است و شاید اقدام آلکنو نیز برای کریمی و یلی پیش از المپیک توکیو تاثیر گذار باشد و در میدان بزرگ المپیک شاهد درخشش این دو بازیکن آینده دار والیبال ایران باشیم. اتفاقی که در یک برهه زمانی برای معروف رخ داد امروز برای جایگزین او اتفاق افتاده است و اگر کریمی نیز مانند معروف پیش رود قطعا او نیز به یکی پاسورهای شناخته شده دنیای والیبال تبدیل خواهد شد.