انتخاب غیرمنتظره کی‌روش در جام جهانی ۲۰۱۴
انتخاب غیرمنتظره کی‌روش در جام جهانی ۲۰۱۴
دروازه‌بان تیم‌ملی در راه حضور در جام جهانی ۲۰۱۴، پرابهام‌ترین پست ایران بود؛ ابهامی که کارلوس کی‌روش در نهایت با یکی از غیرمنتظره‌ترین تصمیمات فوتبال ایران پاسخش را داد.

به گزارش حاشیه ورزش ، با خداحافظی غیرمنتظره سید مهدی رحمتی در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴، پست دروازه‌بانی تیم‌ملی در سه بازی پایانی این رقابت‌ها وارد بحران جدی شد. کمتر کسی در آن برهه زمانی تصور می‌کرد برای مهدی رحمتی که با اختلاف بهترین دروازه‌بان ایران بود، جانشین مناسبی پیدا شود اما قصه به شکل دیگری رقم خورد.

رحمان احمدی انتخاب کی‌روش برای سه بازی فینال‌گونه با قطر، لبنان و کره‌جنوبی بود؛ انتخابی که کی‌روش را رو سفید کرد و ایران با درخشش او به جام جهانی ۲۰۱۴ صعود کرد. پس از صعود ایران به جام جهانی، دانیال داوری با تجربه بازی در بوندسلیگای آلمان به تیم‌ملی دعوت شد تا خیلی‌ها پیش‌بینی کنند که دروازه‌بان اول تیم‌ملی در جام جهانی برزیل از بین داوری و احمدی انتخاب می‌شود.

این پیش‌بینی حتی در نخستین بازی دوستانه ایران در راه آماده‌سازی برای حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ تحقق یافت و دانیال داوری در بازی با گینه درون دروازه ایران ایستاد اما عملکرد ضعیف او و گل‌های بدی که دریافت کرد باعث شد که موضع داوری در تیم‌ملی به خطر بیفتد. این عملکرد ضعیف باعث شد که حقیقی در ۱۳ دقیقه پایانی بازی با گینه وارد زمین شود و در بازی بعدی مقابل بلاروس شانس فیکس بودن پیدا کند و از قضا در آن دیدار، یک کلین شیت به نام خودش ثبت کند.

در بازی سوم دوستانه مقابل مونته‌نگرو، رحمان احمدی به درون دروازه ایران بازگشت و او با حضور کاملش توانست در این بازی کلین‌شیت کند تا نشان دهد که می‌تواند در جام جهانی ۲۰۱۴ هم دروازه‌بان اول ایران باشد. با این حال در بازی چهارم دوستانه مقابل آنگولا، دوباره دانیال داوری به دروازه ایران بازگشت اما باز هم او گل خورد تا تیم کی‌روش، یک بار دیگر در بازی‌ای که داوری دروازه‌بان بود، نتواند کلین‌شیت کند و در ۲۳ دقیقه پایانی هم سوشا مکانی به جای او در دروازه ایران بایستد. احتمالا همین جا نسخه دانیال داوری برای دروازه‌بان اول بودن تیم‌ملی بسته شده و او تمام شانسش را از دست داده است.

اینجا بود که بازی با ترینیداد و توباگو به عنوان آخرین بازی دوستانه پیش از جام جهانی ۲۰۱۴، به آخرین فرصت کی‌روش برای انتخاب دروازه‌بان اول تیمش تبدیل شد. کی‌روش اینجا در انتخابی جالب از بین رحمان احمدی، علیرضا حقیقی و سوشا مکانی، حقیقی را انتخاب کرد تا دوباره به او شانس داده باشد. حقیقی هم جواب اعتماد کی‌روش را داد و یک کلین شیت دیگر به نام خودش ثبت کرد.

طبق الگویی که از سبک کاری کارلوس کی‌روش در حدود ۸ سال فعالیتش در ایران وجود دارد، لیست نهایی‌ و ۱۱ نفر اصلی‌اش برای هر رقابت را می‌توان از دقایق حضور بازیکنان در دیدارهای دوستانه منتهی به آن رقابت استخراج کرد. به همین دلیل با نگاهی به دقایق بازی دروازه‌بانان ایران در دیدارهای دوستانه می‌شد حدس زد که چه کسی دروازه‌بان اول ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ خواهد بود.

انتخاب غیرمنتظره کی‌روش در جام جهانی ۲۰۱۴

 

با وجود همه این تحلیل‌ها که اکنون پس از هشت سال حضور کی‌روش در ایران می‌توان راجع به آن کرد، پیش از جام جهانی ۲۰۱۴ حتی با وجود اشتباهات دانیال داوری در تیم‌ملی، اکثرا تصور بر این بود که اگر دروازه‌بان اول تیم‌ملی در جام جهانی رحمان احمدی نباشد، قطعا داوری است. به همین دلیل فیکس شدن حقیقی در جام جهانی برزیل همه را شوکه کرد.

رحمان احمدی دو سال پس از آن روزها، لج کردن گاسپار، مربی دروازه‌بانان تیم‌ملی را دلیل اصلی بازی نکردنش در جام جهانی برزیل اعلام کرد. احمدی گفته بود: ” بدن من به شکلی هست که تمرینات پرفشار دوست دارم و هر چقدر تمرین سخت‌تر باشد، بدنم سرحال‌تر می‌شود. ما یک اردو در تایلند داشتیم. چون چند روز قبلش تعطیل بودیم، یک تمرین خیلی خیلی سبک انجام دادیم. من به مترجم گفتم که اگر می‌شود به مربی بگوید برای فردا فشار تمرینات را افزایش دهد ولی فردا که آمدیم، تمرین خیلی سبک‌تر شد! انگار دوست نداشتند که من این حرف را بزنم.”