بازی ایران با سوریه برای صعود به جام جهانی مهم است
بازی ایران با سوریه برای صعود به جام جهانی مهم است

یک کارشناس فوتبال می‌گوید بازی نخست تیم ملی در انتخابی جام جهانی مقابل سوریه از اهمیت بالایی برخوردار است و پیروزی در این دیدار، روی روحیه و همینطور مباحث فنی تیم ملی تاثیرگذار خواهد بود. به گزارش حاشیه ورزش صمد مرفاوی درباره شروع دور نهایی انتخابی جام جهانی از روز پنج شنبه با دیدار ایران […]

یک کارشناس فوتبال می‌گوید بازی نخست تیم ملی در انتخابی جام جهانی مقابل سوریه از اهمیت بالایی برخوردار است و پیروزی در این دیدار، روی روحیه و همینطور مباحث فنی تیم ملی تاثیرگذار خواهد بود.

به گزارش حاشیه ورزش صمد مرفاوی درباره شروع دور نهایی انتخابی جام جهانی از روز پنج شنبه با دیدار ایران برابر سوریه و سپس عراق آغاز می‌شود و مقایسه این بازی‌ها با مرحله گذشته که با استرس زیادی برای تیم ملی همراه بود گفت: هر کدام از بازی‌ها شرایط خاص خودش را دارد. بازی‌های در بحرین پر ریسک بودند و تیم‌ها به مراتب وضعیت بهتری نسبت به ایران داشتند و ما باید هر چهار بازی را می‌بردیم. خدا را شکر ملی‌پوشان ایران چهار بازی را بردند و به عنوان تیم اول صعود کردند. این مساله برای فوتبال ما مهم بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شرایط متفاوت از گذشته است گفت: الان شرایط فرق دارد. الان باید برای صعود به جام جهان بجنگیم و به قطر ۲۰۲۲ برویم. اگر چه هر دو مسابقات به هم ارتباط دارد. با این حال اگر از گروه‌مان صعود نکنیم به لحاظ فوتبالی ضرر خواهیم کرد. به همین دلیل همه بازی‌های این مرحله مهم است. در آینده هم بازی‌های سختی خواهیم داشت و به همین دلیل ان‌شاء‌الله بازی‌هایمان مقابل سوریه و عراق را ببریم.

بازی تدارکاتی ملاک مناسبی برای بازی رسمی نیست

مهاجم سال‌های دور تیم ملی فوتبال ایران درباره نتایج متفاوت ایران در بازی‌های رسمی و دوستانه مقابل سوریه اظهار کرد: به طور صددرصد سوریه با آمادگی خوبی به این دیدار می‌آید. نمی‌توان بازی تدارکاتی را ملاک بازی‌های رسمی قرار دارد. مسابقات این مرحله حکم صعود به جام جهانی را دارد. اگر سوریه ضعیف بود به این مرحله صعود نمی‌کرد.

مرفاوی با اشاره به نوع فوتبال فوتبال سوریه در تقابل‌های گذشته با ایران خاطرنشان کرد: سوریه یک فوتبال فیزیکی و درگیرانه را به نمایش می‌گذارد و به لحاظ قدرت بدنی، وضعیت خوبی دارند و حریف سرسختی هستند. به اعتقاد من در این گروه هیچ تیمی آسان نیست و همین سوریه هم ممکن است دردسرساز شود. ما باید در تمام بازی‌ها محکم و قدرتمند ظاهر شوبم و نتایج مطلوب را بگیریم. به نظرم سوریه تیم خوبی است و اگر بد بود، به این مرحله صعود نمی‌کرد و در گروه خود صدرنشین هم نمی‌شد. نباید سوریه را دست کم  بگیریم و از بازی اول با قدرت وارد مسابقات شویم.

 بازی نخست بسیار مهم است

این کارشناس فوتبال ایران در پاسخ به این سوال که چرا همواره در هر مسابقاتی بازی نخست اهمیت بیشتری دارد اظهار کرد: به لحاظ روحی و روانی موفقیت در بازی نخست مهم است. وقتی سه امتیاز دیدار نخست را بگیرید، شرایط خوب می‌شود و به لحاظ هماهنگی تیمی و از نظر فنی به تیم بهتری تبدیل می‌شوید. حتی کار برای بازی‌ها و مسابقات آینده هم راحت‌تر می‌شود. برای همین بازی اول مهم است. در هر ورزشی شروع مهم است. در دوومیدانی هم در شروع کار خوب باشید، چند متر جلوتر هستید.

با سبک‌های متفاوتی مواجه هستیم

او به سایر بازی‌های ایران در این مرحله پرداخت و گفت: عراق هم جزو تیم‌های فیزیکی و قلدر حاضر در گروه است. حتی در بازی برگشت دور برگشت که این تیم را یک هیچ بردیم، خیلی سرسختانه ظاهر شدند. ما بازی با کره جنوبی را هم داریم. تیم سرعتی و باکلاسی است که فوتبالش با عراق و سوریه فرق دارد. این تیم منظم و تاکتیک پذیر است و فوتبال رو به جلو و سرعتی از خصوصیات این تیم است. بنابراین ما با سبک‌های مختلفی بازی داریم و همین برای ما یک مقدار سخت است.

شناخت عراق از ایران بیشتر است

مرفاوی درباره بازی ایران و عراق و مقایسه این دیدار با تقابل اخیر دو تیم گفت: الان مربی عراق عوض شده است و تفکرات این مربی با مربی قبلی فرق دارد. از طرفی  آن‌ها از ما شناخت خوبی دارند چون مربی ما عوض نشده و نفرات همین است اما در تیم عراق تفکرات عوض شده است. باید یک مقداری این تیم را بیشتر آنالیز کنیم و بازی‌های جدیدشان را ببینیم. باید دید تفرکرات سرمربی عراق (دیک ادووکات) چیست که به آنالیز خوبی به زمین بازی برویم و رو به روی این حریف خودمان روش مناسبی داشته باشیم.

ساختار دفاعی تیم ملی باید بهتر شود

سرمربی سابق استقلال درباره ایرادهای موجود در نوع بازی تیم ملی و نگرانی اسکوچیچ از ساختار خط دفاعی تیم ملی یادآور شد: ما در بخش دفاعی مشکل داریم. این بازی‌ها هم سخت‌تر و کیفیت بازی‌ها بالاتر است. بنابراین باید ساختار دفاعی را هم بهتر کنم چرا که تیم‌های قدرتمندتری در انتظار ما هستند. به خصوص در بازی کره‌جنوبی که بازیکنان سرعتی دارد و مثل بحرین،  کامبوج و هنگ کنگ نیست. با صحبت‌های اسکوچیچ موافقم که می گوید باید ساختار دفاعی خوبی داشته باشیم. اگر می‌گویم دفاع کردن، منظورم کل تیم است که باید دفاع کنند. موجودی ما همین بازیکنان هستند ولی باید ساختار دفاعی را بهتر کنیم که در بازی‌های مهم در بخش تدافعی مانند خط حمله پرقدرت باشیم.

او در واکنش به اینکه آیا با گذشت چندین ماه و دیدن عمکلرد اسکوچیچ، به موفقیت تیم ملی امیدوار است، تاکید کرد: چیز که در تیم ملی مهم است و در اسکوچیچ هم وجود دارد، شناخت او از بازیکنان و فوتبالیست‌های ما است ولی ویلموتس مشخص بود که شناختی از فوتبال ما نداشت؛ بازیکنان را نمی شناخت و خیلی حرفه ای آمده بود فقط پولی را بگیرد و به فکر این نبود که ما چه می‌کنیم. وقت هم نمی‌گذاشت و خارج از ایران بود. اسکوچیچ چندین سال در ایران بوده و فرهنگ و تفکرات فوتبالی ما را می‌شناسد. الان در کشور ما است و وقت می‌گذارد و بازی‌های لیگ را می‌بیند. وقتی که اسکوچیچ می‌گذارد مهم است و فرقش با ویلموتس در همین است که شناخت خوبی از ما دارد.