باشگاه‌ها هزینه VAR را می‌دهند/ هر استادیوم 8 میلیارد هزینه دارد
باشگاه‌ها هزینه VAR را می‌دهند/ هر استادیوم 8 میلیارد هزینه دارد
به گفته رئیس فدراسیون فوتبال، اغلب باشگاه‌های لیگ برتری برای پرداخت هزینه راه اندازی کمک داور ویدئویی اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گزارش حاشیه ورزش، شهاب الدین عزیزی خادم درباره اینکه قول می‌دهد تا چه زمانی تکنولوژی کمک داور ویدئویی (VAR) وارد لیگ فوتبال ایران شود گفت: این جزو اولویت‌های ماست ولی در شعارهای انتخاباتی من برای ریاست فدراسیون فوتبال نبوده است. یک شرکت بریتانیایی برای VAR با فیفا قرارداد دارد که مشمول تحریم است و نمی‌تواند به ایران ورود کند.

وی افزود: در فدراسیون فوتبال و قبل از حضور ما، مزایده‌ای برگزار شده و قرار بوده یک شرکت ایرانی از تکنولوژی بومی استفاده کند. یک شرکت بلژیکی هم در کنار شرکت بریتانیایی این نمایندگی را دارد. همین شرکت داخلی رفته به هر دلیلی از شرکت بلژیکی نمایندگی خود را در ایران گرفته است.

رئیس فدراسیون فوتبال تاکید کرد: ما یک تیم کاملاً مالی و اقتصادی را برای این کار گذاشته‌ایم. جلسه‌ای در سازمان لیگ داشته‌ایم که این را عملیاتی کنیم. باشگاه‌ها حاضر هستند این هزینه را بدهند. وزارت ورزش هم برای تجهیز استادیوم آزادی به VAR اعلام آمادگی کرد. بین ۷ تا ۸ میلیارد تومان برای هر استادیوم نیاز است.

عزیزی خادم در پاسخ به این سئوال که آیا استادیوم‌های ایران شرایط راه اندازی VAR را دارند؟ گفت: اولویت فعلاً این است. چون که صد آید نود هم پیش ما است.

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص زمان راه اندازی VAR در فوتبال ایران، تصریح کرد: اگر گرفتار بحث مزایده و تحریم نباشیم، امکانش وجود دارد. تقریباً همه باشگاه‌ها برای پرداخت هزینه VAR اعلام آمادگی کرده‌اند. اینها نزدیک به پنج، شش ماه آموزش نیاز دارند؛ البته اگر درگیر مسائل اداری نباشیم. اگر تحریم نبودیم امروز VAR می‌آمد و جلوتر از بعضی از کشورها بودیم.

عزیزی خادم درباره مشکلات راه اندازی VAR در ایران تصریح کرد: امیدواریم به مشکل دیگری نخوریم. شرکت داخلی مزایده را برده است ولی مبنای مزایده تکنولوژی داخلی بوده است. داریم این گیرها را حل می‌کنیم.

وی در واکنش به اینکه آموزش VAR دو، سه روز بیشتر زمان نمی‌برد گفت: اکثر داورها اعتقاد دارند VAR در نیم فصل لیگ بعد یعنی اسفند ماه برسد.

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص احتمال از دست رفتن میزبانی تیم ملی ایران به خاطر نداشتن VAR هم گفت: یکی از موارد میزبانی، VAR است. یکی از آنها حق پخش است که شنیده‌ام دبی اسپورت حق پخش را گرفته است. بحث گمرک، تحریم و تراکنش‌های مالی و جابجایی پول هم مباحث دیگر گرفتن میزبانی است.