بررسی گوش بازیکنان شطرنج در مسابقات فیشر!
بررسی گوش بازیکنان شطرنج در مسابقات فیشر!
برگزار کنندگان مسابقات جهانی شطرنج فیشر از اقدامات جالب خود برای جلوگیری از تقلب رو نمایی کردند.

به گزارش حاشیه ورزش ، مگنوس کارلسن، قهرمان شطرنج جهان پس از شکست مقابل نیمن، از جام سینکفیلد کنار رفت. هنگامی که نیمن در جام سینکفیلد در ۴ سپتامبر مگنوس کارلسن را شکست داد، به ۵۳ بازی بدون شکست کارلسن در تورنمنت‌های کلاسیک پایان داده و شکستی را تحمیل کرد که به یکی از بزرگ‌ترین شکست‌های کارلسن تبدیل شد. روز بعد کارلسن از مسابقات انصراف داد. این یک حرکت بسیار نادر در مسابقات قهرمانی شطرنج جهان بود. او هم‌چنین ویدیویی مرموز از خوزه مورینیو، سرمربی پرتغالی فوتبال را در توییتر منتشر کرد و گفت: من واقعاً ترجیح می‌دهم صحبت نکنم. اگر صحبت کنم به دردسر بزرگی خواهم بود.

در این ویدیو، مورینیو در یک کنفرانس خبری پس از بازی می‌گوید که ممکن است تیمش به دلیل قضاوت مشکوک شکست بخورد، بنابراین ناظران آنلاین شطرنج، پست آقای کارلسن را این‌گونه تفسیر کردند که نیمن در طول بازی به نوعی تقلب کرده است.

دویچه وله پس از این رسوایی در شطرنج جهان که با واکنش‌های زیادی رو به رو بود نوشت: زمانی که مگنوس کارلسن قهرمان جهان، یک بازیکن آمریکایی را به تقلب در یک رویداد سطح بالا متهم کرد، دنیای شطرنج با رسوایی تکان خورد. سازمان دهندگان مسابقات شطرنج در حال معرفی تدابیر امنیتی جدید برای برگزاری مسابقات هستند.

این رسانه ادامه داد: برگزارکنندگان مسابقات جهانی شطرنج فیشر این هفته اقدامات امنیتی بی‌سابقه‌ای را برای جلوگیری از تقلب ارائه کرده‌اند. جوران اولین جانسون، مسئول برگزاری مسابقات جهانی فیشر(World Fischer Random) گفت: از جمله اقدامات سخت گیرانه در مسابقاتی که از روز سه‌شنبه در ریکیاویک، ایسلند آغاز شد می‌توان به حضور یک پزشک در طول این رویداد پنج روزه نام برد که این پزشکان برخی از بازیکنان را انتخاب کرده و گوش‌های آن‌ها را برای هر فرستنده‌ای بررسی می‌کند!

هشت بازیکن برتر از سراسر جهان، از جمله مگنوس کارلسن قهرمان پنج‌بار جهان، به مسابقات این دوره راه یافته و برای مجموع جایزه ۴۰۰ هزار دلاری به رقابت خواهند پرداخت.

اولین جانسون، که هم‌چنین نایب رییس فدراسیون بین‌المللی شطرنج (فیده) است، گفت: وقتی مگنوس از جام معتبر سینکفیلد کنار رفت، این امر کل جامعه شطرنج را بیدار کرد. هر برگزار کننده مجبور شده است به این فکر کند که در برابر تقلب چه کاری باید انجام دهد.

هفته‌ها پس از افشای این رسوایی، تحقیقات chess.com، یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های شطرنج آنلاین، نشان داد که نیمن به احتمال زیاد در بیش از ۱۰۰ بازی تقلب کرده است. از آن زمان این پلتفرم حساب کاربری او را مسدود کرده است.

تا کنون، نه کارلسن و نه هیچ متخصصی، مدرکی مبنی بر تقلب نیمن در بازی‌های رو در رو ارائه نکرده است اما با وجود آن، فشار بر سازمان‌دهندگان مسابقات افزایش یافته تا مبارزه با تقلب را جدی‌تر بگیرند و این موضوع از مسابقات جهانی فیشر در ایسلند شروع شده است.

مسابقات تصادفی شطرنج فیشر شکلی از شطرنج است که توسط بابی فیشر قهرمان سابق شطرنج جهان اختراع شد که در آن موقعیت‌های شروع مهره‌های کلیدی به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند و این موضوع بازیکنان را مجبور می‌کند که بیش‌تر تفکر کنند.

قوانین جدید مسابقات فیشر علاوه بر اعزام پزشک، پنج دقیقه تاخیر پخش زنده بازی‌ها را نیز شامل می‌شود تا مانع از هرگونه ارتباط با منابع خارجی شود. علاوه بر این، پرسنل امنیتی با لباس غیرنظامی در بین مخاطبان حضور خواهند داشت که به دنبال نشانه‌های ارتباط غیرکلامی هستند.

اولین جانسون توضیح داد: اگر رفتار عجیب و غریبی در بین تماشاگران مشاهده کنیم با آن برخورد خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، برگزارکنندگان مسابقات جهانی فیشر انتظار دارند هر روز بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ تماشاگر در هتل Berjaya Reykjavik Natura در پایتخت ایسلند حضور داشته باشند که به عنوان یک اقدام احتیاطی باید تمام دستگاه‌های الکترونیکی از جمله ساعت‌های مچی را تحویل دهند. هر فردی که ساختمان را ترک می‌کند باید پنج دقیقه منتظر بماند تا وسایل خود را دریافت کند تا هرگونه ارتباط احتمالی با بازیکنان مسدود شود.

  • منبع خبر : ورزش سه