بیانیه ستاد عالی بازی ها پس از پایان المپیک توکیو
بیانیه ستاد عالی بازی ها پس از پایان المپیک توکیو
وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک با پایان کار کاروان ایران در المپیک توکیو، بیانیه‌ای مشترک صادر کردند.

به گزارش حاشیه ورزش، وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک با پایان سی‌ودومین دوره بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ به میزبانی توکیو، بیانیه‌ای مشترک به شرح زیر صادر کردند:

در این بیانیه آمده است:

سی‌ودومین دوره بازی‌های المپیک در توکیو امروز در حالی به پایان رسید که هزاران نفر از مردان و زنان از ۲۰۶ کشور جهان گرد هم آمدند تا بار دیگری، زیبایی‌های ورزش به نمایش گذاشته و امید به بهروزی را در سرتاسر جهان نشر دهند. مردان و زنان ایرانی در قالب کاروان جمهوری اسلامی ایران بار دیگر توانمندی‌های خود را به نمایش گذاردند و علی‌رغم همه مشکلاتی که پشت سر گذاشته بودند، از جایگاه و نام کشور عزیزمان دفاع کردند.

برای حضور موفق در این بازی‌ها، بلافاصله بعد از پایان بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا ستاد عالی بازی‌ها با مشارکت وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و کمیته ملی پارالمپیک و کارشناسان ذی‌صلاح تشکیل و در جلسات متعدد و با بهره‌گیری از کارگروه‌های کارشناسی و با حضور مدیران فدراسیون‌ها و مربیان تیم‌های صاحب شانس کسب سهمیه، به تبیین و تشریح نقشه راه و اتخاذ سیاست‌های حمایتی و پشتیبانی و فراهم کردن زمینه‌های موفقیت پرداخت. علی‌رغم اینکه در آغاز سال ۲۰۲۰ (زمستان ۹۸) متأسفانه جهان و کشورمان درگیر پاندومی کرونا شد و مشکلات و مصائب زیادی برای مردم ایجاد و ورزش نیز با تعطیلی اماکن روبه‌رو شد، مسابقات یک سال به تعویق افتاد و روند آماده‌سازی‌ها دچار اختلال گردید، اما همه امیدوار بودیم از طرف دیگر فشار تحریم‌های ظالمانه و بی‌سابقه و تأثیر آن بر وضعیت اقتصادی جامعه موانع جدی به وجود آورد، مع‌ذلک جامعه ورزش موفق شد:

۱- ۶۸سهمیه بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را کسب نماید که ۶۵ نفر از دختران و پسران ما اعزام گردیدند که بالاترین سهمیه کسب شده در تاریخ ورزش ایران بود.

۲- تعداد سهمیه های بانوان ۱۰نفر بود که در طول تاریخ حضور ایران در المپیک یک رکورد محسوب می شود.

۳-در سه رشته تیمی ( والیبال، بسکتبال و شمشیربازی ) کسب سهمیه کردیم که برای نخستین بار این موفقیت به دست آمد.

۴-شایستگان ورزش کشور در این المپیک ۳مدال طلا، ۲مدال نقره و ۲مدال برنز کسب کردند که از نظر کیفی دومین نتیجه کیفی حضور ما در تمامی ادوار بازی های المپیک محسوب می شود.

۵-در دو رشته تیراندازی و کاراته برای نخستین بار به مدالی آن هم از نوع مرغوب رسیدیم و تعداد رشته های مدال آور ما را به ۶رشته رساند که بی سابقه است.

۶-کتمان نمی کنیم که برخی مشکلات و نواقص محدودی وجود داشت که با توجه به رصد مستمر همه موارد در آینده ای نزدیک نسبت به رفع آن اقدام خواهد شد.

۷-در کسب این موفقیت دعای خیر مردم و تلاش روز افزون ورزشکاران، مربیان و مسئولین مرتبط در سایه الطاف الهی یاور جامعه ورزش بوده است.

۸-قطعاً در آینده نزدیک گزارش کارشناسی اقدامات انجام گرفته و نتایج ارزیابی همه رشته‌ها و ورزشکاران شرکت کننده برحسب موازین علمی و کارشناسی برای اطلاع عموم منتشر خواهد گردید.

۹-وزارت ورزش  و جوانان و کمیته ملی المپیک ایران از مقام معظم رهبری ( مدظله العالی) که با پیام دلگرم کننده امروز خود ورزشکاران مدال آور را مورد تفقد قرار داده و همچنین از ریاست محترم جمهور که از تلاش‌های قهرمانان مدال آور با پیام خود تقدیر نمودند و همه دست اندرکاران ذیربط در دولت از جمله سازمان برنامه و بودجه، وزارت امورخارجه، وزارت ارشاداسلامی، شهرداری تهران و زحمت کشان ورزش کشور شامل رؤسای محترم فدراسیون‌های حاضر در المپیک، ورزشکاران و مربیان و سایر کادرهای فنی و تدارکاتی، پزشکی، کادر سرپرستی کاروان ایران در توکیو، مدیران و همکاران وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک، اصحاب رسانه به ویژه رسانه ملی که با پوشش خبری مناسب خود کام مردم ایران را شیرین کردند صمیمانه تقدیر و تشکر می نماید.

  • منبع خبر : ایرنا