ترکیب کاروان ایران در پارالمپیک توکیو هفته آینده نهایی می‌شود
ترکیب کاروان ایران در پارالمپیک توکیو هفته آینده نهایی می‌شود
با اعلام سرپرست کاروان ایران در بازی‌های پارالمپیک ترکیب این کاروان هفته آینده و پس از بررسی‌های تکمیلی در مورد تعیین وضعیت سهمیه‌های کسب شده در برخی رشته‌ها، نهایی خواهد شد.

به گزارش حاشیه ورزش، کمیته ملی پارالمپیک بهمن ماه سال گذشته بر اساس سهمیه های به دست آمده در رشته های مختلف و در نظر گرفتن سیاست های مصوب خود جهت تایید این سهمیه ها، ترکیب کاروان اعزامی به بازی های پارالمپیک توکیو را شامل ٥٠ ورزشکار و ٢٠ مربی در ١٠ رشته عنوان کرد.

طی این مدت البته سهمیه های جدیدی در رشته های مختلف به دست آمد که مورد تایید کمیته بین المللی پارالمپیک (IPC) هم قرار گرفته اند اما کمیته ملی پارالمپیک هنوز آنها را برای اضافه شدن به ترکیب اولیه کاروان ایران نهایی نکرده است.

این کمیته با در نظر موقعیت ورزشکار صاحب سهمیه، رکورد آنها و مطابقت با گروه های چهارگانه پیش بینی شده -شانس مدال طلا، نقره و برنز در پارالمپیک یا قهرمانی در قاره- در رابطه با اضافه شدن آنها به ترکیب کاروان پارالمپیک تصمیم گیری می کند.

این بررسی و تصمیم گیری قرار است طی هفته آینده در رابطه با چند رشته انجام شود. به گفته هادی رضایی سرپرست کاروان ایران در بازی های پارالمپیک نتیجه این بررسی ترکیب این کاروان را تا حد زیادی مشخص می کند.

وی در گفتگو با حاشیه ورزش با بیان اینکه دوومیدانی، تیراندازی، قایقرانی و دوچرخه سواری رشته هایی هستند که وضعیت کسب سهمیه های جدید در آنها طی هفته آینده بررسی خواهد شد، گفت: نتیجه این بررسی ها تکلیف ترکیب کاروان ایران را مشخص می کند.

رضایی با اشاره به رقابت های رکوردگیری که قرار است طی روزهای پنجشنبه و جمعه برای رشته های دوومیدانی و تیراندازی انجام شود، خاطرنشان کرد: شنبه هفته آینده در نشستی که با حضور مسئولان فنی کمیته ملی پارالمپیک و این رشته ها خواهیم داشت، نتایج رکوردگیری های انجام شده را بررسی می کنیم تا بر اساس آن ترکیب ورزشکاران اعزامی به توکیو در این دو رشته نهایی شود.

سرپرست کاروان ورزش ایران در بازی های پارالمپیک توکیو با اشاره به اینکه اسلام جاهدی طی هفته جاری در جریان کاپ جهانی پاراکانو صاحب سهمیه پارالمپیک شد، تاکید کرد: در مورد این سهمیه و همچنین شرایط دوچرخه سواری و اختصاص سهمیه اعزام به این رشته هم طی هفته آینده قطعا جلسه ارزیابی و بررسی های نهایی برگزار می شود تا تصمیم گیری قطعی برای آنها صورت بگیرد.

وی در عین حال تصریح کرد: طی هفته آینده دو نماینده بانوان در رشته پاراتکواندو در رقابت های گزینشی پارالمپیک شرکت خواهند داشت. در واقع وضعیت این ورزشکاران و شرایط‌شان برای حضور در توکیو – از حیث کسب سهمیه یا عدم دستیابی به آن- هم در همین هفته مشخص خواهد شد. در صورتیکه نمایندگان ایران بتوانند در اردن صاحب سهمیه شوند در اولین فرصت وضعیت آنها هم ارزیابی می شود تا نسبت به اعزام‌شان تصمیم گیری لازم صورت بگیرد.

رضایی با یادآوری اینکه در رشته تیروکمان تیرماه یک اعزام به مجارستان برای کسب سهمیه انجام خواهد شد، گفت: این اعزام برای تعیین جایگزین مرحوم راضیه شیرمردی انجام می شود که سهمیه پارالمپیک را در اختیار داشت. اگر نماینده اعزامی ایران صاحب سهمیه شود، می تواند شانس جایگزین شدن به جای مرحوم شیرمحمدی را پیدا کند آنهم در صورتیکه شرایط او با سیاست های کمیته همخوانی داشته باشد.

سرپرست کاروان ورزش ایران در پارالمپیک توکیو با تاکید بر اینکه در کمیته ملی پارالمپیک کسب سهمیه ملاک اعزام نیست، خاطرنشان کرد: کسب سهمیه اولین گام برای اعزام توکیو است. گام دوم و اصلی همخوانی وضعیت ورزشکار صاحب سهمیه با یکی از چهار گروه تعریف شده در کمیته است. در غیر اینصورت هیچ عاملی منجر به اعزام نخواهد شد.

رضایی گفت: در هر صورت اینکه طی هفته آینده ترکیب اصلی کاروان اعزامی به پارالمپیک توکیو نهایی خواهد شد. در مورد پاراتکواندو هم همین هفته تکلیف تا حدی مشخص می شود. فقط در مورد رشته تیروکمان باید تا تیرماه صبر کنیم. بنابراین ترکیبی که هفته آینده به آن دست پیدا می کنیم تقریبا ترکیب اصلی و نهایی است.

به گزارش حاشیه ورزش، بازی های پارالمپیک توکیو شهریورماه برگزار می شود.