جام جهانی با این بازیکنان
جام جهانی با این بازیکنان
در حالی حدود ۷۰ روز تا جام جهانی قطر باقی مانده که بخش اعظمی از ستاره‌های تیم ملی ایران فصل جدید فوتبال باشگاهی در اروپا و ایران را ناامیدکننده شروع کرده‌اند!

به گزارش حاشیه ورزش ، مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر برای نخستین بار به جای تابستان در پاییز و در کوران مسابقات باشگاهی برگزار خواهد شد و بسیاری بر این باورند که با توجه به آمادگی بالای بازیکنان، باید در انتظار جامی با کیفیت باشیم اما با گذشت پنج، شش هفته از مسابقات باشگاهی، بسیاری از بازیکنان ایرانی آنطور که باید و شاید در شرایط ایده‌آل قرار ندارند.

تیم ملی ایران یکی از تیم‌های حاضر در جام جهانی است که اهالی فوتبال با واسطه حضور بازیکنان شاغل در اروپا امیدوار به کسب بهترین نتایج در قطر هستند اما شروع فصل جدید فوتبال باشگاهی چندان امیدوارکننده نبوده است.

نگاهی به عملکرد لژیونرها و ملی‌پوشان شاغل در ایران نشان می‌دهد که برخی از بازیکنان که امید زیادی به ساق پای آن‌ها وجود داشته در این فصل در رکود به سر می‌برند و فعلا نشانی از آمادگی در این بازیکنان دیده نمی‌شود.

وضعیت کنونی بازیکنان که برخی از آن‌ها با مصدومیت‌های بد موقع گرفتار شده‌اند، این نگرانی را به وجود آورده که شاید تیم پرستاره ایران نتواند با کیفیتی که انتظار می‌رود، در قطر حضور یابد.

سال گذشته و در جریان مسابقات انتخابی جام جهانی، بازیکنان آماده و سرحال ایران در داخل کشور و در کشورهای اروپایی کمک به سزایی به کادر فنی تیم ملی کردند و نتیجه این اتفاق، صعود زودهنگام به جام جهانی قطر بود.

سردار آزمون

یکی از بازیکنانی که فعلا در افت به سر می‌برد، بهترین گلزن حال حاضر تیم ملی ایران است. سردار آزمون از زمان انتقال به بایر لورکوزن نتوانسته توانایی‌های خود را به نمایش بگذارد و این روزها به بازیکنی عمدتا نیمکت نشین بدل شده است. آزمون و تیمش شروع ضعیفی هم در فصل جاری داشتند و در پنج بازی نخست خود چهار شکست را متحمل شده‌اند. همزمان آزمون هم کمترین فرصت را در هر بازی در اختیار دارد و فعلا اوضاع بر وفق مراد او نیست.

سعید عزت‌اللهی

هافبک دفاعی ۲۵ ساله اما باتجربه تیم ملی ایران در تابستان امسال به هیچ یک از پیشنهادهای داخلی خود پاسخ نداد و در نهایت در وایله دانمارک ماندنی شد. او در حالی فعلا در وایله مانده که تیمش به لیگ دسته دوم دانمارک سقوط کرده و معلوم نیست در دو ماه باقی مانده چه تصمیمی می‌گیرد.

تنها راه پیش‌روی عزت‌اللهی انتقال به لیگ‌های درجه سه و چهار اروپا یا ماندن در لیگ دسته دوم دانمارک است که قطعا از نظر کیفی سطح بالایی ندارند. در همین شرایط هم او فعلا برای تیمش بازی نمی‌کند تا قبل از اتخاذ تصمیم مناسب، دچار مصدومیت نشود.

سامان قدوس

هافبک ایرانی – سوئدی تیم ملی ایران در شروع فصل جدید ناامیدکننده ظاهر شده است. هر چند برنتفورد فصل خوبی را پشت سر می‌گذارد، اوضاع برای قدوس مناسب نیست. او در مجموع شش دیدار فصل جدید لیگ انگلیس، فقط ۲۱ دقیقه به میدان رفته و در سه بازی روی نیمکت بوده و یک بازی را هم به طور کامل از دست داده است.

قدوس در حال حاضر تنها لژیونر ایران است که در لیگ انگلیس بازی می‌کند اما با این عملکرد، شاید در جام جهانی جزو بازیکنان ذخیره ایران باشد.

با این بازیکنان ناآماده به جام جهانی می‌رویم؟

علی قلی‌زاده

وینگر ایرانی شارلوا در چهارمین سال حضورش در این تیم چندان خوب شروع نکرده است. او جزو ستاره‌های محبوب دراگان اسکوچیچ در تیم ملی است و در اکثر بازی‌های تیم ملی ایران در انتخابی جام جهانی به میدان رفت اما در فصل جدید چندان پر فروغ ظاهر نشده است.

قلی‌زاده در شش دیدار اخیر تیمش در فصل جاری لیگ بلژیک در سه دیدار به عنوان بازیکن ثابت و در سه دیدار هم به عنوان بازیکن نیمکت نشین به میدان رفته و فقط آمار یک گل در شش بازی را از خود به جای گذاشته است. در مجموع او در هیچ یک از بازی های تیمش ۹۰ دقیقه به میدان نرفته است.

الله‌یار صیادمنش

پدیده فوتبال ایران که در لیگ چمپیون شیپ انگلیس برای هال سیتی به میدان می‌رود، دچار مصدومیت سنگینی شده و این احتمال وجود دارد که به جام جهانی نرسد. او قبل از مصدومیت هم در چند دیداری که برای هال سیتی به میدان رفته بود گلی به ثمر نرساند.

احسان حاج‌صفی

احسان حاج‌صفی، کاپیتان تیم ملی ایران در ۳۲ سالگی نشانی از آمادگی سال‌های گذشته ندارد و در لیگ نه چندان با کیفیت یونان به تناوب در ترکیب اصلی قرار می‌گیرد. کاپیتان تیم ملی، سال گذشته هم چندان آماده و سرحال نبود و رفته رفته به بازیکنی نیمکت نشین برای ایران بدل شد.

احمد نوراللهی

احمد از زمانی که پرسپولیس را ترک کرد، نتوانست کیفیت واقعی خود را در الاهلی امارات به نمایش بگذارد اما برخلاف قایدی، در این تیم ماندنی شد و فصل منتهی به جام جهانی را در امارات دنبال خواهد کرد. در هفته نخست لیگ امارات نیز برای تیمش به میدان رفت که رسانه‌های این کشور امتیاز ضعیفی را به عملکرد او دادند.

وحید امیری

پرتلاش‌ترین و دونده‌ترین بازیکن تیم ملی در مرحله انتخابی جام جهانی بعد از مصدومیت در بازی با کره‌جنوبی و عمل جراحی در ناحیه کمر، همچنان در حال درمان است و نتوانسته در بازی‌ها و تمرینات تیمش حضور داشته باشد.

حضور وحید امیری در جام جهانی منوط به آمادگی بالای این بازیکن است اما مشخص نیست که او در دو ماه آینده می‌تواند به قله آمادگی خود برسد یا مصدومیت بد موقع، مانع درخشش همیشگی او خواهد شد.

با این بازیکنان ناآماده به جام جهانی می‌رویم؟

علیرضا جهانبخش

جهانبخش سال گذشته به هلند برگشت اما در پایان فصل جزو بازیکنان نه چندان خوب فاینورد بود که خودش هم به این مساله اذعان کرد. او در فصل جدید در ۱۰ دقیقه پایانی برای تیمش به میدان می‌رود و البته در همین اندک لحظات توانسته چند پاس گل بدهد ولی همچنان از جهانبخشی که می‌شناختیم، فاصله دارد.

امیرحسین حسین‌زاده

ستاره جوان سابق استقلال تابستان امسال تصمیم به جدایی از این تیم و انتقال به شارلوای بلژیک گرفت. این اتفاق با تاخیر فراوان صورت گرفت و حسین‌زاده به تازگی در این تیم معارفه شده و هنوز نتوانسته برای تیمش در دیداری به میدان برود. او در دو ماه آینده تا جام جهانی باید خودش را در این تیم بلژیکی جا بیندازد و نظر اسکوچیچ را هم جلب کند اما فعلا هیچ قدمی در این مسیر برنداشته است.

امید نورافکن

دفاع چپ و گاهی دفاع وسط تیم ملی ایران، از زمان پیوستن مورایس به سپاهان کمتر درخشیده و اخیرا جایگاه ثابت خود را هم به میلاد زکی پور داده و جایی در ترکیب اصلی ندارد. نورافکن برای تصاحب جایگاه ثابت خود در تیم ملی، نیازمند عملکردی بهتر از آنچه در فصل گذشته از او دیده بودیم، است.

کریم انصاری‌فرد

مهاجم با تجربه تیم ملی ایران در تیم آاک آتن ماندنی نشد و به عنوان بازیکن مازاد به تیمی در لیگ قبرس پیوست. لیگ قبرس جزو لیگ‌های درجه چهارم اروپا به شمار می‌رود و باید دید انصاری‌فرد در این تیم می‌تواند عملکرد خوبی به جای بگذارد یا خیر؟

انصاری‌فرد در حالی باید برای پیراهن تیم ملی تلاش کند که به علت عملکرد ضعیف خود در پنجره بازی‌های ملی در خرداد ماه نیز همراه تیم ملی نبود.

میلاد محمدی

دفاع چپ تیم ملی ایران سال گذشته جایگاه خود در تیم ملی را به امید نورافکن داد و در تیم آاک آتن هم عملکردی نسبتا معمولی داشت ولی همچنان در این تیم ماندگار است.

با این حال محمدی در دو هفته ابتدایی لیگ یونان فقط یک دقیقه به میدان رفته و مشخص نیست با این عملکرد نظر او را جلب خواهد کرد یا خیر.

کاوه رضایی

کاوه بعد عملکرد ضعیف خود در فصل گذشته، تصمیم به جدایی از لیگ بلژیک گرفت و راهی ایران و استقلال شد اما مشکلاتی که در فرآیند ثبت قرارداد او و استقلال به وجود آمد، منجر به پیوستن کاوه به تراکتور شد. باید دید او می‌تواند با عملکرد خود در تراکتور جایگاه گذشته در تیم ملی را به دست آورد؟

مهدی قایدی

مهدی قایدی حتی بعد از بازگشت به استقلال هم چندان درخشان ظاهر نشده و مشخص نیست بتواند در دو ماه آینده نظر اسکوچیچ را برای حضور در تیم ملی جلب کند.

مجید حسینی

مجید حسینی فصل جاری را خیلی خوب شروع کرد و در اکثر بازی‌های کایسری در لیگ ترکیه حضور داشت اما در بازی اخیر تیمش به شدت مصدوم شد و از هوش زفت. باید دید مصدومیت او تا چه حد جدی است و آیا تیم ملی از داشتن یک مدافع آماده محروم می‌شود؟

به گزارش ایسنا، اگر لیگ قطر و لژیونرهای ایرانی در این کشور را فاکتور بگیریم، به جز عملکرد درخشان مهدی طارمی، بازی‌های نصفه و نیمه صادق محرمی در اروپا، هنوز نقطه روشنی از عملکرد ایرانی‌ها در اروپا دیده نمی‌شود. در ایران هم خیلی از بازیکنان به اوج آمادگی خود نرسیده‌اند و همین ناآمادگی به نگرانی‌ها درباره تیم ملی ایران اندوخته است.