حضور هیات ورزش افغانستان در کمیته المپیک و دیدار با صالحی امیری
حضور هیات ورزش افغانستان در کمیته المپیک و دیدار با صالحی امیری
رئیس کمیته ملی المپیک و وزیر ورزش افغانستان که با هیات همراه به ایران سفر کرده است با حضور در کمیته ملی المپیک با رئیس و دبیرکل این کمیته و معاون وزیر ورزش دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش حاشیه ورزش ، «حفیظ اله ولی رحمی» رئیس، «محمود یونس» دبیرکل، «باورخان هوناک» و «محمد هاشم کریمی» نواب رئیس کمیته ملی المپیک افغانستان امروز یکشنبه با حضور در کمیته ملی المپیک ضمن بازدید از موزه ملی ورزش در نشستی با حضور سیدرضا صالحی امیری و کیکاوس سعیدی رئیس و دبیرکل کمیته ملی المپیک همچنین مهدی علی نژاد معاون توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش شرکت کردند.

صالحی امیری: دلیلی برای همکاری با ورزش افغانستان نداریم

در جریان این نشست صالحی امیری با تاکید بر علاقمندی به همکاری مشترک با ورزش افغانستان گفت: بیش از ۱۰ دلیل برای همکاری داریم، اصلا هیچ دلیلی برای عدم همکاری نداریم. دو کشور دوست، هم کیش و هم زبان هستیم و درد افغانستان درد ما و شیرین کامی آن شیرینی کامی ماست.

وی تاکید کرد که برای کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش ایران هیچ محدودیتی برای همکاری در زمینه های مختلف وجود ندارد.

رئیس کمیته ملی المپیک افغانستان: علاقمند به همکاری با ورزش ایران هستیم

ولی رحمی رئیس کمیته ملی المپیک افغانستان در این دیدار با بیان اینکه مهاجرین ما از دولت و مردم ایران تشکر می‌کنند، گفت: آتش جنگ هنوز در افغانستان تمام نشده است. افغانستان در منطقه آرامش ندارد و مرکز جنگ های داخلی شده است طوریکه هر روز صدها شهید و کشته داریم. از کشورهای همسایه به خصوص ایران که قشر زیادی از مهاجران را مانند برادر در کنار خود قبول کرده و برای آنها تسهیلات ایجاد کرده تشکر می کنم.

وی ادامه داد: ما همیشه علاقه مند به همکاری با ایران بودیم اگرچه طی دو سال گذشته به خاطر کرونا با محدودیت هایی در این زمینه مواجه شدیم.

رحمی که همزمان وزیر ورزش افغانستان هم است، خاطرنشان کرد: از آنجا که اداره کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش افغانستان توسط یک نفر انجام گرفت در دو سه سال اخیر توانستیم دستاورد های خوبی برای ورزش افغانستان داشته باشیم.

وی با بیان اینکه با کشورهایی مانند قزاقستان، کویت، امارات و آمریکا تفاهم نامه امضا کرده ایم، ادامه داد: نزدیک شدن ورزش ایران و افغانستان باعث نزدیکی بیشتر روابط سیاسی و اقتصادی بین دو کشور خواهد شد.

حضور هیات ورزش افغانستان در کمیته المپیک و دیدار با صالحی امیری
کیکاوس سعیدی: آماده حمایت از تشکل های فعال افغان در ورزش هستیم

کیکاوس سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک در این دیدار با اشاره به اینکه چهار میلیون افغان به عنوان شهروند در کشور ایران حضور دارند، گفت: این افراد اتفاقا در بسیاری از رشته ها فعال هستند و تشکل هایی هم دارند. ما آمادگی داریم با هدایت شما این تشکل ها را حمایت کنیم.

علی نژاد: ایران در حمایت از افغانستان در المپیک مسکو شرکت نکرد

مهدی علی‌نژاد معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش هم که در این نشست حضور داشت، با تاکید بر روابط دوستانه وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک ایران گفت: این دو مجموعه با هم سیاست های مشترک را پیش می برند.

وی به روابط ایران و افغانستان اشاره کرد و یادآور شد: روابط دو کشور به خصوص بعد از انقلاب به صورت ویژه و نزدیک بوده و عدم حضور در ما در المپیک مسکو در اعتراض به اشغالگری افغانستان توسط شوری بوده است.

علی نژاد تاکید کرد: در محافل بین المللی همواره افغانستان را در کنار خود دیدیم و همچنین بارها شاهد حضور تیم های ورزشی این کشور بودیم. این سفر روابط دو کشور را در زمینه های مختلف علمی و پژوهشی تقویت می کند. ورزش ایران هم برای برگزاری اردوی مشترک و مسابقات تدارکاتی با افغانستان آمادگی دارد.