درباره مصاحبه تند دراگان و گوشه‌هایش به کارلوس
درباره مصاحبه تند دراگان و گوشه‌هایش به کارلوس
چرا کی روش آری و اسکوچیچ نه؟

اسکوچیچ سرمربی سابق تیم ملی سکوت خود را در کرواسی شکست؛ چیزی که از قبل هم انتظار می‌رفت.
این واکنشی نسبتا تند از سوی سرمربی‌ بود که تیم ملی فوتبال ایران با وی به جام جهانی صعود کرد، به نظر می‌رسد که او هرگز مدیران فعلی فوتبال ایران را بابت تصمیم به اخراجش نخواهد بخشید.
اخراج اسکوچیچ، فرآیندی بود که تقریبا پس از قرعه‌کشی رقابت‌های مقدماتی جام جهانی کلید خورد و در سطوح بسیار بالا دنبال می‌شد و درنهایت توسط مهدی تاج، رییس فعلی فدراسیون به سرانجام رسید.
مساله‌ای که دراین‌بین رخ داد اما اتفاقاتی بود که بین اسکوچیچ و میرشاد ماجدی، سرپرست سابق فدراسیون فوتبال رخ داد؛ آن‌ها آشکارا علاقه‌ای به همکاری با یکدیگر نداشتند اما ماجدی، درنهایت و در یک ماه پایانی دوره کاری خود در فدراسیون، بااطلاع از آینده احتمالی، با تغییر در پست سرمربیگری تیم ملی و حضور کی‌روش مخالفت کرد؛ درحالی‌که شاید در ابتدا به این مساله فکر کرده بود.
اسکوچیچ در فوتبال ایران و در تیم ملی کارنامه‌ کاملا قابل‌احترامی دارد. مهم‌ترین ماموریت او در فوتبال ایران نجات تیم ملی از حذف از شرایط دشوار مرحله اول مقدماتی و ثبت چهار پیروزی در قطر است. کاری که او در شرایطی انجامش داد که رسانه‌ها و بخش زیادی از هواداران فوتبال ایران به وی کاملا بی‌اعتماد بودند‌؛ چیزی که مهم‌ترین مشکل اسکوچیچ از ابتدای حضور تا پایان کارش بود و کسب نتایج خوب هم کمک چندانی به تغییر آن نکرد، اگرچه در پایان و در زمان جدایی اسکوچیچ، تعداد هواداران او بیش از قبل شده و شاید در یک نظرسنجی، او حتی آرای بیشتری از کی‌روش به دست می‌آورد.
با این حال مخالفان جدی اسکوچیچ در نهایت موفق شدند این ایده را در ذهن مهم‌ترین نهادهای تصمیم‌گیری ورزش و حتی سیاست ایران جا بیندازند که با او موفقیت در قطر امکان‌پذیر نیست و شاید شکست‌های سنگینی در انتظار تیم ملی باشد.
امروز تیم ملی در اختیار کارلوس کی‌روش است و او با آرامش و سبکی تازه و شیوه‌ای که البته قبلا آن را در فوتبال ایران امتحان کرده، تیم را برای جام جهانی پیش رو آماده می‌کند؛ درحالی‌که مسائل حاشیه‌ای پیش روی تیم ملی، مهم‌ترین دغدغه‌ای است که تمرکز ملی‌پوشان ایران را احتمالا تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. بااین‌حال کی‌روش به نظر با وجهه و سابقه‌ای که در فوتبال دارد، شاید بتواند کمک مناسبی در اوضاع پیش‌بینی‌ناپذیر آینده به تیم ملی بدهد.
اما نکته مهم درباره کی‌روش، اقبالی است که او با وجود همه ناکامی‌ها در میان بخشی از هواداران فوتبال ایران دارد. کسانی که طرفداران پروپاقرص وی هستند و برایش شمشیر می‌زنند؛ مخالفانی که از ابتدای کار اسکوچیچ در مخالفت با او از چیزی مضایقه نکردند. البته خود اسکوچیچ به‌جز نتایج، برگ دیگری در آستین نداشت که آن را رو کند و مخالفان را به عقب براند و درنهایت این موج، او را با خود برد. بنابراین آنچه او در مصاحبه خود با روزنامه کروات به زبان آورده، شاید چندان باعث ایجاد اقبال بیشتر برای او نشود چراکه او از فرصت‌های مناسبی که در زمان حضور در ایران داشت، هرگز استفاده نکرد تا بتواند حداقل بخش حرفه‌ای فوتبال ایران را با یک روش اقناعی با خود همراه کند.

  • نویسنده : پدرام خسروشاهی