رییس هیات شطرنج خراسان رضوی:
رییس هیات شطرنج خراسان رضوی:
یازدهمین دوره مسابقات جام بین‌المللی فردوسی در مشهد برگزار می‌شود

 

به گزارش حاشیه ورزش 

رییس هیات شطرنج خراسان رضوی درباره برنامه‌های پیش روی این هیات گفت: اگر مساله‌ای رخ ندهد، یازدهمین دوره مسابقات جام بین‌المللی فردوسی را در مشهد برگزار خواهیم‌کرد.

رضا پاشانجاتی با اشاره به فعالیت‌های هیات شطرنج خراسان رضوی از ابتدای امسال تاکنون اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۴ دوره مربی‌گری و داوری فدراسیون شطرنج در سطح هیات استان برگزارشده است. همچنین نخستین دوره مسابقات جام بین‌المللی استاد علیرضا تفرشی را در استان برگزار کردیم که از ۲۸ تا ۳۱ شهریورماه با حضور هفت‌کشور و ۲۰۰ شطرنج‌باز برپا شد.

وی ادامه داد: همچنین در سال جاری بیش از پنج مسابقه ریتد(ارزیابی و رده‌بندی) آزاد کشور در استان برپا و بیش از ۱۰ مورد از این رقابت‌ها نیز در خود مشهد برگزارشده است.

رییس هیات شطرنج خراسان رضوی بابیان اینکه به‌غیراز این موارد کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی مختلفی نیز در سطح شهرستان‌های استان برگزارشده، عنوان کرد: از ۲ هفته آینده اردوی منتخبان مشهد و استان به‌صورت جداگانه آغاز خواهد شد که به‌صورت رایگان برگزار می‌شود. ۲ دوره اردوی منتخبان دیگر نیز برگزار می‌شود.

وی با اشاره به افتخارات خراسان رضوی و مشهد در عرصه شطرنج نیز بیان کرد: در سال ۱۴۰۱ شطرنج‌بازان هم استانی ما در رده‌های سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان هم در بخش پسران و هم دختران توانسته‌اند به مقامات قهرمانی در سطح کشور دست پیدا کنند. در کنار این‌ها چند مورد کسب مدال‌های بین‌المللی نیز توسط شطرنج‌بازان استان صورت گرفته که شاخص‌ترین آن شامل قهرمانی زیر هشت سال آسیا توسط سلما همتیان بوده است. همچنین سبحان زحمتی‌ قهرمان آماتورهای آسیا شد. کوروش بلندنظر نیز در رده سنی زیر هشت سال توانسته چهار مدال آسیایی کسب کند.

پاشانجاتی بابیان اینکه معمولا در سطح کشور رده‌های سنی پایین شطرنج‌باز کمتر موردتوجه قرار می‌گیرند، خاطرنشان کرد: بااین‌حال از ۲ هفته آینده برای رده‌های سنی هفت‌تا بالای ۶۵ سال مسابقه منتخبان استان در قالب یک اردوی هدفمند برگزار می‌شود و منتخبان تا انتهای سال تحت پوشش هیات قرار می‌گیرند. انتهای سال نیز رقابت‌های مربوط به رده‌های سنی هشت‌تا ۲۰ سال را برگزار خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: تمام برنامه‌هایی که در سال جاری دنبال می‌شود، برای بانوان نیز پیش‌بینی‌شده است. از همین رو دنبال این بودیم که مسابقات بین‌المللی جام فردوسی را در ۲ بخش آقایان و بانوان به‌صورت جداگانه برگزار کنیم.

رییس هیات شطرنج خراسان رضوی درباره وضعیت و ظرفیت‌های بانوان استان در زمینه شطرنج خاطرنشان کرد: به‌طورکلی میزان استقبال آقایان از شطرنج ۲ برابر بانوان است. بااین‌حال خراسان رضوی هشت ملی‌پوش دختر در سطح نونهالان و نوجوانان دارد که این نشان‌دهنده وضعیت و روند خوب بانوان استان در زمینه شطرنج است.