زوایای قرارداد استقلال با یک ایتالیایی در فصل ممنوعه!
زوایای قرارداد استقلال با یک ایتالیایی در فصل ممنوعه!

استقلالی‌ها در حالی از جذب یک مشاور خارجی در این باشگاه خبر می‌دهند که بر اساس مصوبه هیات رییسه فدراسیون فوتبال، جذب بازیکن و مربی خارجی در بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران ممنوع است. به گزارش حاشیه ورزش، سوم شهریور سال ۱۳۹۹ بود که ممنوعیت جذب بازیکن و مربی خارجی برای بیستمین دوره لیگ […]

استقلالی‌ها در حالی از جذب یک مشاور خارجی در این باشگاه خبر می‌دهند که بر اساس مصوبه هیات رییسه فدراسیون فوتبال، جذب بازیکن و مربی خارجی در بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران ممنوع است.

به گزارش حاشیه ورزش، سوم شهریور سال ۱۳۹۹ بود که ممنوعیت جذب بازیکن و مربی خارجی برای بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران و در تمامی باشگاه‌های کشور در هیات‌ رییسه فدراسیون فوتبال به تصویب رسید. پیش از این اما ۱۹ اردیبهشت سال گذشته بود که معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی جذب بازیکن و مربی خارجی برای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تهران به طور کلی ممنوع است.

در نهایت ممنوعیت جذب بازیکن و مربی خارجی برای استقلال و پرسپولیس از هفته ۲۱ نوزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران و برای سایر تیم ها پیش از فصل نقل و انتقالات بیستمین دوره لیگ برتر به مرحله اجرا در آمد.

۲۵ اردیبهشت ماه سال جاری اما بر اساس اعلام رسانه ها و به گفته حجت نظری، سخنگوی باشگاه استقلال، استقلالی ها درخواست خود را برای جذب یک مربی ایتالیایی به عنوان دستیار فرهاد مجیدی به سازمان لیگ ارائه کردند. مسئولان این باشگاه اعتقاد دارند قانون منع جذب بازیکنان و مربیان خارجی برای سرمربیان و بازیکنان خارجی صدق می‌کند و سازمان لیگ فوتبال ایران باید مجوز حضور یک دستیار را برای استقلال صادر کند! با این وجود اما تاکنون به صورت رسمی از سوی مسوولان سازمان لیگ برتر فوتبال ایران به طور رسمی و صریح پاسخی در این رابطه داده نشده است.

این در حالی است که اخیرا فرهاد مجیدی، سرمربی تیم فوتبال استقلال در صفحه شخصی اش اعلام کرد که این مربی ایتالیایی به عنوان مشاور تا پایان فصل در کنار وی خواهد بود و با شروع فصل جدید به کادر فنی تیم استقلال اضافه خواهد شد.

پیگیری های خبرنگار حاشیه ورزش در رابطه با قانون ممنوعیت جذب بازیکنان و مربیان خارجی و این اقدام استقلالی ها نشان می دهد، مادامی که مصوبه هیات رییسه فدراسیون فوتبال پابرجا باشد، انعقاد هرگونه قراردادی با بازیکنان و مربیان خارجی، نقض مصوبه مربوطه و امری واضح است.

ثبت قرارداد با این مربی ایتالیایی در هیات فوتبال نیز از دیگر نکاتی است که به آن اشاره می شود و بر اساس تصمیم هیات رییسه فدراسیون فوتبال تا زمان اجرای این مصوبه امکان ثبت قرارداد در هیات فوتبال وجود ندارد و برای فرد مربوطه کارتی به منظور حضور در مسابقات به عنوان کادر فنی باشگاه صادر نمی شود.

در عین حال ضمانت اجرای لغو مصوبات هیئت رییسه فدراسیون فوتبال، عدم صدور کارت مسابقات لیگ برتر و ثبت قرارداد در هیات فوتبال است و با توجه به ممنوعیت جذب بازیکنان و مربیان خارجی هر باشگاهی که با یک فرد خارجی قراردادی را به امضا برساند در واقع آن مصوبه را نقض کرده است.

موضوع دیگر اینکه استفاده از عنوان مشاور برای جذب این مربی ایتالیایی، ماهیت ماجرا را تغییر نمی دهد و انعقاد قرارداد با وی مصداق جذب مربی خارجی از سوی استقلالی ها است چرا که فلسفه مصوبه ممنوعیت جذب بازیکنان و مربیان خارجی جلوگیری از انعقاد قراداد دلاری با بازیکنان و مربیان خارجی بوده و تحت هر عنوانی، جلوگیری از امضای قرارداد با یک فرد خارجی در باشگاه های ایرانی طی بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال به صورت ارزی، به دلیل مسئله تامین منابع و دستمزد بوده است.

نکته دیگر که به عنوان سوال مطرح بود اینکه در صورت عدم ثبت قرارداد در هیات فوتبال آیا امکان پیگیری و شکایت از سوی این مربی ایتالیایی به منظور دریافت مطالباتش از فیفا وجود دارد یا خیر؟ سوالی که به آن اینگونه پاسخ داده شد: پیگیری مطالبات از فیفا نیازی به ثبت قرارداد در هیات فوتبال ندارد و هرگونه قرارداد رسمی با باشگاه استقلال قابل پیگیری است.

همچنین باید خاطرنشان کرد هرچند به تازگی سرپرست دبیرکلی فدراسیون اعلام کرد که از فصل آینده لیگ برتر یعنی بیست و یکمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران ممنوعیت جذب بازیکنان و مربیان خارجی لغو خواهد شد و قرار است شاخص و معیارهایی قابل توجه برای جذب مربی و بازیکن خارجی تعیین شود، اما نهایی شدن این مسئله نیازمند تصویب هیات رییسه فدراسیون فوتبال است، بنابراین در مورد بخش دوم اظهارات فرهاد مجیدی نیز باید اعلام کرد هنوز مجوز جذب بازیکن و مربی خارجی در هیات رییسه فدراسیون فوتبال در فصل آینده لیگ برتر به تصویب فدراسیون فوتبال نرسیده است که سرمربی آبی پوشان اینگونه به صورت قطعی خبر از حضور این مربی ایتالیایی در کادر فنی آبی پوشان می دهد.

به گزارش ایسنا، گابریل پین در دوران بازیگری برای پالرمو، پارما، سمپدوریا، یوونتوس، لاتزیو و پیاچنزا به میدان رفته و بعد از دوران بازیگری در تیم‌های پارما، فیورنتینا، گالاتاسرای، والنسیا، النصر و جنوا به عنوان دستیار کار کرده است. علاوه بر این وی در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ به عنوان مربی تیم ملی ایتالیا در کنار پراندلی سرمربی مشهور ایتالیایی فعالیت کرده است.