ساختار دفاعی تیم ملی فوتبال اصلاح شود
ساختار دفاعی تیم ملی فوتبال اصلاح شود
سرمربی پیشین تیم فوتبال استقلال با اشاره به مشکلات خط دفاعی تیم ملی ایران در آستانه دیدارهای حساس با بحرین و عراق گفت: ایران با بازیکنان قدرتمندش در واقع دو تیم ملی دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، دور برگشت بازیهای تیم ملی فوتبال ایران در گروه C مرحله مقدماتی فوتبال جام جهانی ۲۰۲۲ قطر از ۱۳ خرداد به طور متمرکز در کشور بحرین برگزار می‌شود.

پرویز مظلومی سرمربی پیشین استقلال و مربی سابق تیم «ب» ایران در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص شرایط تیم ملی و تشکیل اردوی آماده سازی این تیم در کیش گفت: فوتبال ما مثل یک بنز است؛ اتومبیلی که تمام استانداردهای روز را دارد اما اینکه راننده آن چطور بتواند این ماشین را به مقصد برساند مهم است!

وی ادامه داد: ما به جای یک تیم، دو تیم خوب ملی داریم. به نظرم می توانیم با این بازیکنانی که در اختیار داریم از این مرحله به سلامت عبور کنیم.

سرمربی پیشین استقلال خاطرنشان کرد: همیشه در فوتبال ما مربیان زیادی کار کرده اند که از تجربه بالایی برخوردار بوده اند. سرمربی تیم ملی که هدایت بازیکنان را به عهده می گیرد کار بسیار سختی دارد. «دراگان اسکوچیچ» تجربه ملی ندارد و حتی در باشگاهی هم چندان موفق نبود اما با تمام این مسائل آرزو می کنم که او بتواند تیم ملی را به جام جهانی برساند.

ساختار دفاعی تیم ملی فوتبال اصلاح شود/ ویلموتس ضربه بدی به ما زد
مظلومی یادآور شد: قبل از اسکوچیچ، چند مربی بزرگ فوتبال ایران را هدایت کردند. یکی از آنها «کی روش» بود که ۸ سال در تیم ملی حضور داشت و توانست تغییرات خوبی در تیم ملی بوجود بیاورد اما متاسفانه با «مارک ویلموتس» نتوانستیم شرایط خوبی پیدا کنیم. شکست برابر بحرین و عراق کار فوتبال ما را به اما و اگر کشاند و حالا باید آرزو کنیم که بتوانیم در دور برگشت هر ۴ دیدار را با برد به پایان برسانیم.

وی با انتقاد از نداشتن یک جایگاه خوب در کنفدراسیون فوتبال آسیا، گفت: متاسفانه باید شرایطی را بپذیریم که اصلا قابل قبول نیست. ما مشکل ارتباطات داریم. در AFC قدرت نداریم و هیچ جا نتوانسته ایم حرفمان را به کرسی بنشانیم. مگر می‌شود بازیها به صورت متمرکز در کشوری برگزار شود که ما یکی از حساس ترین بازی‌هایمان با تیم همان کشور است؟

مظلومی ادامه داد: چرا باید پرسپولیس که نایب قهرمان آسیا بوده نتواند در کشورش، بازیهای لیگ قهرمانان را بازی کند و باید به جایی برود که کرونا آنجا را ویران کرده است. بحرین به راحتی توانست یک امتیاز برای تیم ملی خود بگیرد و بازیهای مقدماتی را در آنجا برگزار کند اما ما سکوت می کنیم و وقتی که کار از کار می گذرد شروع می کنیم به اعتراض کردن. به راحتی اجازه دادیم بحرین میزبان بازیها شود. درست هنگامی که این اتفاق افتاد تازه یادمان آمد که به آن اعتراض و سر مردم را با این قضیه «گرم» کنیم.

وی در خصوص مسائل فنی تیم ملی هم گفت: با نفراتی که در تیم ملی داریم به راحتی می گویم ما دو تیم ملی در اختیار داریم. این نشان از قدرت فوتبال ما دارد. با این حال دو رقیب جدی برای صعود به مرحله بعد داریم یکی بحرین و دیگری عراق که در دور رفت در دو دیدار برابر این حریفان شکست را پذیرا شدیم. یادمان باشد که اگر از این گروه به سلامت عبور کنیم تازه به تیم های پرقدرت آسیا برخورد خواهیم کرد. در آنجا همه چیز به مراتب سخت تر از گذشته خواهد بود و تیم باید با بازیهای تدارکاتی قوی، به آن مرحله پا بگذارد.

سرمربی پیشین استقلال با انتقاد از عملکرد مسئولان فوتبال کشور افزود: مسئولان نتوانستند یک بازی تدارکاتی برای تیم ملی آماده کنند. مقابل سوریه هم که در دهم فروردین بازی کردیم این تیم نیمی از نفرات اصلی خود را به ایران نیاورد. حالا باید وارد جنگ های حاشیه ای در بحرین شویم. همیشه هر بار که با این کشور بازی کردیم حاشیه های آن تیم کار دست ما داد. فوتبال عراق هم همیشه موی دماغ ما بوده است. دو حریف ما با تدارکات خوب به مصاف ما می آیند اما در عوض تیم ما چند روز در کیش اردو دارد و بعد بدون بازی تدارکاتی راهی بازیهای سخت برابر بحرین و عراق بشود.

وی در خصوص خط دفاع تیم ملی هم گفت: در دور رفت ضعف های خط دفاع تیم ملی کاملا مشهود بود و نتوانستیم در آن زمان این ضعف ها را برطرف کنیم. ساختار دفاعی تیم ملی مشکل دارد و امیدوارم اردوی کیش بتواند ضعف های تیم ملی را برطرف کند.
پرویز مظلومی با انتقاد از دعوت شدن تنها یک بازیکن از استقلال به تیم ملی گفت: حق استقلال در تیم ملی بیشتر بود. فرشید اسماعیلی، ریگی، نادری و مظاهری هم می توانستند عضو تیم ملی باشد. اسکوچیچ یا واقعا از نفرات فوتبال کشورمان شناخت کافی نداشت یا اینکه این لیست را به او تحمیل کرده اند که اگر چنین باشد این موضوع یک فاجعه است.

سرمربی پیشین استقلال در خصوص پیوستن کریم باقری به کادر فنی تیم ملی افزود: کریم باقری را سالهاست می شناسم. او در دوران بازیگری بسیار خوب، خوش اخلاق و از لحاظ فنی و شخصیتی در سطح بالایی بود اما نمی دانم از نظر فنی چگونه است و اینکه آیا او در کادر فنی پرسپولیس هم از لحاظ فنی تاثیرگذار هست یا خیر. امیدوارم باقری بتواند با تجربیاتی که دارد به تیم ملی کمک کند.

وی در پاسخ به این پرسش که برخی ها گفته اند کریم باقری را به عنوان مبصر جهت نظم و انضباط به تیم ملی آورده اند، ادامه داد: در این خصوص نمی توانم صحبت کنم. کریم یک بازیکن فوق العاده بوده است و حتی در سخت ترین مواقع که پرسپولیس دچار بحران شده او توانسته مدیریت خوبی داشته باشد و باز هم آرزو می کنم بتواند در تیم ملی مثمر ثمر باشد.

ساختار دفاعی تیم ملی فوتبال اصلاح شود/ ویلموتس ضربه بدی به ما زد

مظلومی در پاسخ به این سئوال که آیا واقعا اسکوچیچ می تواند در تیم ملی موفق باشد؟ گفت: آرزو می کنم که اسکوچیچ بتواند تیم ما را به جام جهانی هدایت کند. یادمان باشد تیم هایی مثل کامبوج، هنگ کنگ و حتی بحرین تیم های درجه ۲ و ۳ آسیا هستند. ما اگر به سلامت از این مرحله صعود کنیم با تیم های سخت تری جدال خواهیم داشت. نباید زنگ تفریح مرحله بعد باشیم و نیاز است که تیم ملی چند بازی تدارکاتی خوب را برگزار کند.

سرمربی پیشین استقلال خاطرنشان کرد: بعد از بازی با سوریه که آن هم تیم اصلی اش نبود نتوانستیم یک تیم خوب را به کشورمان بیاوریم و یا به یک کشور دیگر رفته و یک بازی تدارکاتی خوب انجام دهیم. ما پولدار هستیم! چطور می توانیم میلیاردها دلار بابت اشتباهات فدراسیون فوتبال قبل به ویلموتس بدهیم اما نمی توانیم چند بازی تدارکاتی برای تیم ملی آماده کنیم؟ اشتباهات مسئولان فوتبال ما در عقد قرارداد با ویلموتس ضربه بدی به فوتبال ما زد که هنوز هم نتوانسته ایم کمر راست کنیم.