سپاهان در فصل نقل و انتقالات به چه تغییراتی نیاز دارد؟
سپاهان در فصل نقل و انتقالات به چه تغییراتی نیاز دارد؟
یک کارشناس فوتبال می‌گوید خروج فرناندز به سپاهان ضربه نمی‌زند و مورایس می‌تواند بازیکنان خارجی‌اش را تغییر دهد.

محمد یاوری در گفت‌وگو با حاشیه ورزش ، درباره وضعیت سپاهانی‌ها در نیم فصل اول لیگ برتر اظهار کرد: سپاهان در طی سال‌های اخیر و حتی در زمان ضعیف‌ترین وضعیت مدیریتش به کسی بدهکاری نداشته و این باعث اعتبار طلایی‌پوشان شده است. این مساله به تیم آرامش القا می‌کند. آرامش، قانون و نظم به تیم منتقل می‌شود و این بسیار به اعضای تیم کمک می‌کند. در این تیم حاشیه بازیکنان نسبت به تیم‌های دیگر بسیار کمتر است چون مدیریت خوبی صورت می‌گیرد. سپاهانی‌ها هیچ گونه جر و بحث و برخاشگری ندارند و آرامش در تیم برقرار است. این‌ها در سرنوشت تیم تاثیر می‌گذارد.

او ادامه داد: ممکن است اکنون ببینیم سپاهان از رده اول کمی فاصله دارد اما روند خوبی را بعد از تعطیلات پشت سر گذاشته است و باید به آینده خوش‌بین بود. البته سپاهان در بازی با ملوان خوب نبود و فرصت‌های گلزنی خوبی را از دست داد ولی در این هفته مقابل نفت مسجدسلیمان به خوبی برنامه‌هایش را پیاده کرد. توپ را به خوبی در خط دفاع چرخاندند و انتقال به خط هافبک و خط حمله به خوبی صورت می‌گرفت. جا به جایی‌ها و اضافه شدن در عمق بسیار خوب بود.

این پیشکسوت فوتبال اصفهان درباره تغییرات سپاهانی‌ها در نیم فصل گفت: از بین خارجی‌های سپاهان ۲ بازیکن‌ از ۴ بازیکن کم کارتر بودند. فرناندز با این‌که بازیکن باکیفیتی است اما کمکی به تیم نکرده است و فقط چند بازی برای سپاهان بازی کرد. بازیکن دیگر جونیور است که در طول فصل خوب نبود. البته او در بازی مقابل نفت مسجدسلیمان عملکرد خوبی داشت. مورایس بیشتر به بازیسازی از خط دفاع توجه می‌کند و مثلا در بازی با ملوان در این کار مشکل داشتند و نتوانستند پیروز شوند. مثلا در بازی با فولاد فشار روی سپاهان زیاد شد و در نهایت این باعث اشتباه طلایی‌پوشان شد و در ادامه گل خوردند.

او ادامه داد: اگر فرناندز را از دست بدهند، ضرر نمی‌کنند اما اگر بخواهند جونیور را از دست دهند، باید یک مدافع دیگر جذب کنند. خروج فرناندز به سپاهان ضربه نمی‌زند. کامسوبا هم اگر به عنوان وینگر راست استفاده کنند، خوب است و به تیم کمک می‌کند. کامسوبا هم شوت زن است و هم می‌تواند از راست به چپ بزند و پاس خوب بدهد اما اگر به سمت چپ برود دیگر این کارایی را از دست می‌دهد. داسیلویرا هم جا افتاده است و بازیکن خوبی است.

یاوری اضافه کرد: در خط حمله مغانلو را بازیکن خوبی می‌بینم اما هنوز نتوانسته خودش را با سبک بازی سپاهان منطبق کند. او همیشه در حمله‌های سریع عقب می‌ماند. سبک سپاهان سرعت در حمله و ارسال است. شهریار یا باید خودش را منطبق کند یا سپاهان دو مهاجم سریع خط زن را جذب کند. فرشاد هم باید ارزش خودش و سپاهان را بداند و کفران نعمت نکرد. تیم به مهاجم سرعتی نیاز دارد. درباره عیسی مرادی باید بگویم که سال قبل در بازی دوستانه سپاهان نوین و دارایی تهران بازیکنی را در خط حمله دارایی دیدم که بسیار باکیفیت بود و من از او خوشم آمد.

او ادامه داد: سه شب پیش متوجه شدم عیسی مرادی همان بازیکن است و دوست داشتم او به سپاهان بیاید. مرادی بازیکن خوشه طلایی بود و پس از بازی دوستانه خوشه طلایی و سپاهان به جمع شاگردان مورایس اضافه شد. این جوابی بود به کسانی که می‌گفتند دلال‌ها مرادی را آوردند. اتفاقا این بازیکن بسیار قابل است و در لحظاتی که به زمین می‌آید برای تیم مثمر ثمر خواهد بود. این بازیکن باید در زمانی که تیم جلو است بدون استرس به زمین بیاید تا جا بیفتد.

این پیشکسوت فوتبال اصفهان درباره خط هافبک سپاهان گفت: در خط هافبک به نظرم بازیکنان سپاهان جا افتاده‌اند. ریگی و محمد کریمی خوب کار می‌کنند. هافبک‌ها در فوتبال امروز همیشه باید جا به جا شوند و دیگر هافبک ساکن نداریم. قربانی هافبکی است میل به دفاع دارد و توپ گیر است. امید نورافکن را هم در دو بازی اخیر در خط هافبک بازی داده‌اند. این‌که نورافکن را تا حالا در چند پست بازی داده‌اند، باعث می‌شود کیفیتش و تمرکزش کم شود. بهتر است او را فقط در یک پست بازی دهند. سپاهان خط هافبک خوبی دارد و در کنارش جلال‌الدین علی محمدی را دارند که می‌تواند کمک کند. در این خط سپاهان مشکلی ندارد.