شاهرخی: باید فکری به حال خط دفاعی ایران شود/ امیدوارم در باد پیروزی‌های اخیر نخوابیم
شاهرخی: باید فکری به حال خط دفاعی ایران شود/ امیدوارم در باد پیروزی‌های اخیر نخوابیم
سرمربی سابق تیم ملی می‌گوید از اینکه شاگردان اسکوچیچ دچار غرور شوند، نگران است.

همایون شاهرخی در گفت‌وگو با حاشیه ورزش ، درباره عملکرد تیم ملی ایران بعد از سه پیروزی متوالی به خصوص غلبه بر بحرین برای کاهش استرس تیم گفت: بحرین و تیم‌های عربی به طور کلی در مقابل ایران با استراتژی گل نخوردن و نباختن بازی می‌کنند. وقتی نیمه اول این دیدار با تساوی تمام شد، کار یک مقدار مشکل شده بود و فکر می‌کردم هر چه بازی به انتها نزدیک‌ شود و ما گلی نزنیم، بحرین می‌تواند با استفاده از چند بازیکن سرعتی و تکنیکی در خط حمله به ما ضربه بزند.

وی ادامه داد: در نیمه دوم بازیکنان ایران همت کردند و با ورود سامان قدوس کار را راحت‌تر شد. روند تغذیه مهاجمان تیم ملی در نیمه دوم بهتر شد و وقتی به گل اول رسیدیم، به عنوان بیننده و کسی که سال‌ها تجربه مربیگری دارد، گفتم که گل‌های بعدی را هم می‌زنیم چرا که بحرین از فاز دفاعی خارج شد و میل به حمله داشت و نهایتا این برد شیرین و حساس را به دست آوردیم.

سرمربی سابق تیم ملی ایران با بیان اینکه از پیروزی مقابل بحرین خوشحال است اما از طرفی ناراحت هم شده، گفت: وقتی می‌بینم بحرین و عراق را بزرگ جلوه می‌دهیم، دلم به درد می‌آید. اگر همه چیز جای خود باشد، ما یک سر و گردن بالاتر از این تیم‌ها هستیم. این اتفاقات به علت تصمیمات اشتباه روسای قبلی فدراسیون است که به بازیکنان و این تیم ارث رسیده است. حق مسلم تیم ملی است که به خاطر بازیکنان تکنیکی و تاکتیک پذیر بحرین و عراق را شکست دهد.

شاهرخی با بیان اینکه هنوز بازی‌های دشوار ایران در مرحله بعد و در همین مرحله برابر عراق باقی مانده است، گفت: زدن ۱۴ گل در بازی رفت و ۱۰ گل در بازی برگشت به کامبوج هنر نیست. متاسفانه ایرانی‌ها زود مغرور می‌شوند. در مسابقات لیگ ملت‌های والیبال، تیم ملی ایران در برابر آمریکا به پیروزی می‌رسد اما مقابل صربستان و آلمان شکست می‌خورد. همه این مسائل به خاطر مغرور شدن است. خدا کند تیم ملی در برابر عراق مغرور نشود چرا که این تیم و سوریه از نظر قد، وزن و شعور شبیه ایران هستند. منظورم این نیست که توان تیم‌ها یکی است اما شباهت‌هایی دارند و به همین دلیل همیشه بازی سختی مقابل این تیم‌ها داریم. نباید در باد پیروزی‌های اخیر بخواهیم. بازی‌های سخت ما در مرحله بعد مقابل کره‌جنوبی، ژاپن و استرالیا باقی مانده است.

سرمربی سابق تیم ملی درباره مشکلات این تیم در ساختار دفاعی که در سه بازی گذشته به چشم آمده و می‌تواند در مقابل یک تیم قدرتمند تبدیل به پاشنه آشیل ایران شود اظهار کرد: واقعیت این است که همانطو که بحرین در خط دفاعی دچار مشکل بود، ما هم مکلاتی داشتیم اما این مشکل پشت قدرت خط هافبک و حمله تیم ملی پنهان مانده است. تیم ما هم مشکل دارد و اگر به فکر چاره نباشیم مسلما یک جایی به مشکل می‌خوریم. من کاری ندارم که به کامبوج ۱۰ گل زدیم، بلکه مهم این است که این تیم روی دروازه ایران موقعیت خلق کرد. در برابر بحرین هم چندین موقعیت خود جلوی دروازه ایران خلق شد که حریف به گل نرسید.

وی ادامه داد: اگر به کره جنوبی و ژاپن موقعیت بدهیم، حتما گل می‌خوردیم. باید یادمان باشد که دلمان را به این گل‌ها خوش نکنیم. اگر می‌خواهیم موفق شویم در آسیا موفق شویم، باید ساختار دفاعی خوبی داشته باشیم. در جام جهانی هم تیم‌هایی موفق می‌شوند که ساختار دفاعی خوبی دارند. در واقع در ورزش می‌گویند همه چیز از دفاع شروع می‌شود. تجربه ۳۰ تا ۴۰ سال کار کردن در فوتبال می‌گوید باید فکری به حال وضعیت دفاعی تیم ملی کنیم.

شاهرخی با اشاره به کیفیت بالای خط حمله و هافبک ایران گفت: بازیکنان ما در تمام خطوط عالی هستند اما در خط هافبک و حمله هماهنگی بیشتر است. بازیکنان ما صاحب هنر و خلاقیت هستند و امیدوارم با یک مدیریت خوب به مسیر درستی هدایت شویم.