شجاعی: تیم‌ملی نیاز به تغییر نسل ندارد
شجاعی: تیم‌ملی نیاز به تغییر نسل ندارد
کاپیتان سابق تیم‌ملی فوتبال معتقد است که نتایج رقم خورده این تیم در جام جهانی ۲۰۲۲ دور از انتظار نبوده است.

به گزارش حاشیه ورزش ، مسعود شجاعی، کاپیتان اسبق تیم‌ملی فوتبال ایران و بازیکن جدید هوادار در تمرین امروز (سه شنبه) این تیم اظهار کرد: خیلی خوشحالم بابت حضورم در هوادار. من تجربه کار با آقای الهامی را داشتم و برای من باعث افتخار است که با او کار کنم چون درک متقابل داریم و می‌دانم او از من چه می‌خواهد. بهترین جمله‌ای که می‌توانم بگویم این است که آقای الهامی خوب از من بازی می‌گیرد. من با یک سری از بازیکنان هوادار قبلا هم‌بازی بودم و امیدوارم به این تیم بتوانم کمک کنم که در پایان فصل جایگاه خوبی داشته باشیم. من از نظر بدنی مشکلی ندارم و فکر می‌کنم در بهترین فرم فعلی‌ام قرار دارم.

او در پاسخ به این سوال که آیا هوادار آخرین تیم او خواهد بود و پس از آن از دنیای فوتبال خداحافظی می‌کند و آیا فوتبالش را در آبادان به پایان می‌رساند، گفت: اگر یک سری از دوستان ناراحت نمی‌شوم، نمی‌توانم بگویم آره. تا زمانی که بدانم می‌توانم مفید باشم، فوتبالم را ادامه می‌دهم. بحث آبادان مفصل است و نمی‌خواهم عنوان کنم. صنعت نفت حق بالاتری از چیزی که الان است، دارد. به شهر آبادان ظلم شده و به تیم صنعت نفت هم توجه نشده و به این تیم هم ظلم شده است.

بازیکن سابق نساجی درباره دلایل جدایی‌اش از جمع قائم‌شهری‌ها توضیح داد: من باتوجه به این که کارم را دوست دارم و عاشق فوتبال هستم. این را از صمیم قلبم می‌گویم. وقتی که احساس کردم کادر فنی نساجی به فوتبال من اعتقاد ندارند و از من استفاده نمی‌کنند، احساس کردم که جای دیگری می‌توانم مفید باشم. قرارداد من با هوادار تا پایان فصل بعد است.

شجاعی درباره عملکرد تیم‌ملی در جام جهانی بیان کرد: من فکر می‌کنم باتوجه به تدارکی که برای تیم‌ملی دیده شده بود و جوی که قبل از جام جهانی وجود داشت، نتیجه معقولی بود و اتفاق بهتری قرار نبود رخ دهد. واقعیت فوتبال ما همین است. هر وقت صحبت از صعود از گروه شده، باید بپرسیم که چطوری؟ نمی‌شود با سلام و صلوات از گروه صعود کرد. یک بحث غیرت است که همه کشورها این موضوع را دارند. بحث دیگر برنامه‌ریزی است که ما تازه یک ماه، دو ماه قبل از مسابقات به یاد برنامه‌ریزی کردن می‌افتید. لازم نیست تیم‌های بزرگ دنیا را ببینیم، حداقل یک سال بعد از جام جهانی بعدی برنامه‌ریزی می‌کنند تا پس از صعود، برای جام جهانی برنامه داشته باشند. متاسفانه ما خیلی عقب هستیم و این‌ها را نداریم.

او درباره نقش کی‌روش در نتایج رقم خورده تیم‌ملی در جام جهانی ۲۰۲۲ گفت: مسلما ایشان سرمربی بوده‌اند و نمی‌توانند بی‌تاثیر باشند. نه تنها او بلکه باقی اعضای تیم. البته هرکس دیگری هم بود چنین اتفاقی رخ می‌داد. ممکن بود تیم‌ملی ما هشت گل بخورد، ممکن هم بود سه تا بخورد. فکر می‌کنم فرقی نمی‌کند. نتیجه‌ای که رقم خورد، حاصل برنامه‌ریزی و مدیریت فوتبال ماست.

کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال درباره بلاتکلیفی نیمکت ایران در فاصله کمی تا جام ملت‌های آسیا اظهار کرد: من می‌گویم همیشه همه توقع دارند ولی هنوز تیم‌ملی سرمربی ندارد. چطور انتظار دارید؟ من فکر می‌کنم اگر ژاپن، قطر، عربستان و استرالیا کنار بروند شاید معجزه‌ای شود و قهرمان شویم.

شجاعی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا تیم‌ملی نیاز به تغییر نسل دارد، توضیح داد: تیم‌ملی در حال حاضر احتیاجی به پوست اندازی ندارد. تیم ملی در حال حاضر تلفیقی از بازیکنان باتجربه و جوان است.

او زمانی که متوجه شد ایران پیرترین تیم جام جهانی ۲۰۲۲ بوده، افزود: مطمئن هستید؟ بازیکن ۱۹، ۲۰ ساله از ۱۷ سالگی در لیگ برتر بازی می‌کرده و در ۱۸ سالگی یک تیم را می‌چرخانده است. الان ما در لیگ‌مان می‌گوییم بازیکن ۲۶ ساله جوان است در صورتی که اینطور نیست. من اطلاع نداشتم که مسن‌ترین تیم جام جهانی هستیم. من معتقدم حداقل برای جام‌ملت‌ها نیازی به پوست‌اندازی نیست.

بازیکن اسبق اوساسونا در پاسخ به این سوال که آیا تیم‌ملی نیاز به تغییر دیدگاه دارد، گفت: نظر شخصی من این است که فرمایش شما از کجا نشات می‌گیرد. این از لیگ ما می‌آید. شما فوتبال لیگ‌مان را بهتر از من دنبال می‌کنید. البته من جسارتی نمی‌کنم ولی سرعت و کیفیت فوتبال و مهم‌تر از همه کیفیت زمین‌های ما خوب نیست. آن زمانی که من هنوز به ایران برنگشته بودم، می‌گفتند زمین آزادی بهترین کیفیت را دارد ولی آزادی هم چمن خوبی ندارد و الان هم می‌بینیم. ما هنوز چمن خوبی در ایران نداریم. شما قطر را دیدید. تیم‌های معمولی‌شان بهترین چمن‌ها را دارند. می‌بینید که هنوز ما اندر خم یک کوچه‌ایم. این موضوعی که گفتید از لیگ ما نشات می‌گیرد و اگر کیفیت لیگمان بهتر شود، تیم‌ملی هم بهتر می‌شود.

شجاعی در پاسخ به این سوال که آیا در اواخر دوره اسکوچیچ به او پیشنهاد حضور در جام جهانی به عنوان کاپیتان شد، توضیح داد: نه اصلا صحبتی نشده بود. من تنها باری که با آقای اسکوچیچ صحبت کردم، جلسه خصوصی بود. در آن جلسه هم بحث خاصی نبود و راجع به یک سری بازیکنان و برنامه‌ها صحبت شد. این تنها جلسه با ایشان بود.

او درباره تاثیردو دستگی قبل از جام جهانی بر نتایج رقم خورده در این رقابت‌ها بیان کرد: من فکر می‌کنم در جام جهانی این قضیه خیلی دیده نمی‌شد و هیجان رقابت‌ها، بازیکنان را همدل کرده بود. مسلما برای عملکرد بهتر، اگر آن اتفاقات نمی‌افتاد، نتیجه بهتری رقم می‌خورد. این موضوع طبیعی است و در همه‌ جای دنیا چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد منتها در ایران شاید بیشتر باشد.

بازیکن سابق نساجی در پایان گفت: من می‌خواستم یک تشکر ویژه از آقای رضا حدادیان، مالک نساجی بکنم. او یک انسان حسابی، بزرگ و شریف است که بدون هیچ چشم‌داشتی برای استان و اعتلای نساجی زحمت می‌کشد. برای او بهترین‌ها را آرزو می‌کنم. در یک سال و نیمی که با او کار کردم، از منش او لذت بردم. همچنین از آقای بایندریان و سیف‌الله‌پور تشکر می‌کنم. از هم‌بازی‌های سابقم هم تشکر می‌کنم که همه جوره به من کمک کردند تا بهترینم را نشان بدهم. آن‌ها مانند برادر من بودند و امیدوارم بهترین‌ها برایشان رقم بخورد و دوباره کنار هم باشیم.