شمشیربازان ایرانی روبروی گلادیاتورها
شمشیربازان ایرانی روبروی گلادیاتورها
تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر ایران که امید زیادی به موفقیت آن در المپیک وجود دارد فردا (چهارشنبه) در نخستین دیدار تیمی در المپیک توکیو باید به مصاف ایتالیا برود.

به گزارش حاشیه ورزش، سابریست‌های اعزامی ایران در بازی‌های المپیک توکیو در بخش انفرادی موفقیت چشمگیری کسب نکردند و با وجود سه پیروزی متوالی در دور نخست در دور دوم این‌بازی‌ها ناامیدکننده ظاهر شدند و نمایندگان ایران در مرحله یک چهارم نهایی وداع تلخی با المپیک توکیو داشتند.

در رقابت‌های بخش انفرادی «مجتبی عابدینی» کاپیتان تیم که در دور نخست «گوردون» کانادایی را از پیش رو برداشته بود در  مرحله یک‌هشتم نهایی این بازی‌ها برابر «آرون ژیلاگی» از مجارستان شکست خورد و از ادامه مسابقات بازماند. «محمد رهبری»  که با حذف «اپیتی» فرانسوی کار بزرگی را در دور نخست انجام داده بود در دور دوم برابر «لوییجی سامله» شکست خود و در مسیر عابدینی قرار گرفت.

یکی از موفق‌ترین سابریست‌های ایران در توکیو «علی پاکدامن» بود که در دور نخست «آندراس زاتماری» قهرمان جهان از مجارستان را شکست داد و در دور دوم نیر «هارتونگ مکس» آلمانی را از پیش رو برداشت. پاکدامن در مرحله یک‌چهارم نهایی در مواجهه با  شمشیر ژیلاگی تاب مقاومت نداشت و حذف شد. ژیلاگی  با این برد به مرحله نیمه‌نهایی رسید و در نهایت موفق به کسب سومین مدال المپیک خود در رشته سابر شد.

هدایت تیم ایران بر عهده «پیمان فخری» است.

با وجود تبلیغات گسترده‌ای که پیرامون سابریست‌ها انجام شده بود انتظار موفقیت آنان دور از ذهن نبود اما با حذف سه نماینده ایران دست سابریست‌ها از مدال انفرادی توکیو کوتاه ماند تا تمام امید هواداران این رشته به بازی‌های تیمی باشد. مسابقات سابر تیمی  روز چهارشنبه ششم مردادماه آغاز می‌شود و ایران در نخستین بازی به مصاف ایتالیا خواهد رفت.

مجتبی عابدینی، علی پاکدامن و محمد رهبری نفرات ایران هستند که باید در نخستین دیدار به مصاف ایتالیایی‌ها بروند. یکی از سرشناس‌ترین سابریست های ایتالیایی «لوکا کوراتلی» است که با ۳۶ سال سن در رده سوم برترین‌های جهان قرار گرفته است. وی که دانش آموخته حقوق از دانشگاه رم به شمار می‌رود طلای تیمی مسابقات جهانی ۲۰۱۵ اسلحه سابر در مسکو را در کارنامه ورزشی دارد. برخی توکیو را آخرین آوردگاه این سابریست می‌دانند و این عامل باعث افزایش انگیزه وی برای رسیدن به مدال تیمی در بزرگترین جشنواره ورزشی جهان شده است.

نفر دوم شمشیربازی ایتالیا «لوییجی سامله» ۳۳ ساله و نفر یازدهم رنکینگ برترین سابریست‌های جهان است. از وی به عنوان شمشیرباز چپ دستی یاد می‌شود که در کامبک زدن تخصص لازم را دارد و بازی‌های باخته را با برد به پایان می‌رساند. سامله در مسابقات انفرادی سابر بازی‌های المپیک توکیو  با غلبه بر حریفان به مدال نقره المپیک رسید. وی در مرحله یک‌هشتم نهایی «محمد رهبری» را با نتیجه ۱۵ بر هفت از پیش رو برداشت اما در فینال مغلوب ژیلاگی نامدار شد.

نفر سوم سابر ایتالیا «انریکو» است که ۲۸ سال سن دارد و در رده ۲۱ برترین‌های دنیا قرار گرفته است. انریکو که تا چند سال پیش در فلوره یک بازیکن معمولی به شمار می‌رفت با آمدن به رشته سابر اکنون از تکنیک خاصی برخوردار است. وی نیز دانش‌آموخته دانشگاه رم  و رشته تحصیلی او علوم‌سیاسی است.

بررسی ترکیب تیم ایتالیا نشان از آن دارد که این تیم از لحاظ میانگین سنی تیم جوانی نیست بلکه متوسط سن بازیکنان آن ۳۲ سال و سه ماه است. همچنین افتخارات آنان با سابریست‌های کره‌ای و مجارستانی قابل قیاس نیست بلکه تیمی است که غلبه بر آن امکان پذیر است.

در سمت دیگر تیم ایران قرار گرفته که میانگین سنی آنان چند ماه کمتر از ایتالیایی‌ها است. در ترکیب ایران با میانگین سنی ۳۲ سال، مجبتی عابدینی قرار دارد که عنوان چهارم المپیک و برنز جهانی را در کارنامه دارد. علی پاکدامن یکی از امیدهای ایران است که در مسابقات انفرادی با حذف «آندراس زاتماری» قهرمان جهان خود را به عنوان یکی مدعی مطرح کرد و در ادامه هارتونگ آلمانی را از پیش رو برداشت که نفر پنجم برترین سابریست‌های جهان است.

قرعه سخت مسابقات انفرادی در حالی  مانع حضور پاکدامن در جمع چهار نفر برتر شد که وی به آرون ژیلاگی  باخت که در دیدار نهایی با غلبه بر سامله ایتالیایی سومین مدال طلای المپیک را ضرب کرد.

«محمد رهبری» نیز یکی از استعدادهای ایران در سابر است که با حذف «اپیتی» فرانسوی نفر ششم جهان کار بزرگی را در بخش انفرادی سابر المپیک انجام داد.

تیم سابر ایتالیا در حالی به عنوان سومین تیم برتر جهان گام به المپیک گذاشته که ۲ سابریست آن جایگاهی بالاتر از ملی‌پوشان ایران دارند. بهترین جایگاه یک ایرانی در اسلحه سابر مربوط به مجتبی عابدینی است که در رده چهاردهم  ایستاده است. پاکدامن در جایگاه ۲۴ و محمد رهبری در جمع ۳۶ شمشیرباز برتر جهان قرار دارند.

تیم ایران با ۲۳۶ هزار امتیاز در جایگاه ششم برترین تیم‌های جهان قرار دارد و با کسب عنوان برترین تیم قاره کهن جواز حضور در توکیو را کسب کرد. تیم ایتالیا با ۳۱۲ هزار امتیاز سوم است و سهمیه مستقیم توکیو را کسب کرده است. تیم‌های کره‌جنوبی و لهستان در جایگاه اول و دوم قرار دارند. روسیه و آلمان نیز چهارم و پنج هستند.

فرانسه با قرار گرفتن در جایگاه هفتم نتوانست به المپیک برسد و روسیه برترین تیم قاره اروپا نام گرفت. ایالات متحده آمریکا نماینده قاره آمریکا و مصر نیز نماینده قاره آفریقا در المپیک توکیو هستند.

روند رو به رشد و توجه وافر فدراسیون به اسلحه سابر موجب شده تا ورزش‌دوستان از این تیم توقع رسیدن به مدال را داشته باشند مدالی که می‌تواند نام شمشیربازی را به عنوان ششمن رشته مدال‌آور ایران در ادوار المپیک مطرح کند.

  • منبع خبر : ایرنا