صعود به جام ملت‌ها سکویی برای دختران است
صعود به جام ملت‌ها سکویی برای دختران است
فاطمه علیپور معتقد است صعود تیم ملی فوتبال زنان به جام ملت‌های آسیا می‌تواند در آینده ورزشی بازیکنان تیم و حتی لیگ باشگاهی هم تاثیر بگذارد.

به گزارش حاشیه ورزش، تیم ملی فوتبال زنان ایران  در مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا با کسب دو پیروزی مقابل تیم‌های بنگلادش و اردن برای اولین بار به مرحله نهایی صعود کرد که اواخر دی ماه برگزار خواهد شد.

فاطمه علیپور، سرپرست تیم ملی در مورد دو بازی ایران مقابل رقبای خود به ایسنا گفت: در مورد بازی بنگلادش، با توجه به آنالیزی که از بازی این تیم مقابل اردن داشتیم، توقع می‌رفت که بیشتر از پنج گل بزنیم اما بازیکنان تیم ما از فرصت‌هایی که خلق شد، استفاده بهینه نکردند. البته این چیزی از برتری تیم ما کم نکرد.

او در مورد دیدار با اردن بیان کرد: می‌دانستیم مقابل اردن بازی سختی پیش رو داریم و حتی پیش‌بینی کردیم که احتمال دارد در زمان قانونی بازی به نتیجه دلخواه نرسیم و کار به ضربات پنالتی بکشد. به صراحت می‌گویم که همه تصویرسازی‌هایی که شب قبل از مسابقه انجام دادیم، اتفاق افتاد. این پیش‌بینی می‌رفت که زهره کودایی دو پنالتی بگیرد و بازیکنان تیم هم به این باور رسیده بودند. این خیلی در روند بازی تاثیر داشت و کمک کرد. چیز دور از انتظاری نبود و خوشبختانه نتیجه به نفع ما تمام شد.

علیپور به حس و حال تیم پس از صعود به جام ملت‌های آسیا اشاره کرد و گفت: حس و حالمان قابل وصف نیست. به هر حال اولین بار یک اتفاق تاریخی در فوتبال زنان  افتاده که دل همه مردم و خانواده فوتبال را شاد کرده است. واقعا برای تک تک بازیکنان تیم ملی خوشحال هستم. این صعود و دیده شدن می‌تواند سکوی بهتری برایشان باشد تا شرایط بهتری را برای راه فوتبالی خود در نظر بگیرند و اتفاقات خوبی برایشان رقم بخورد.

او در ادامه افزود: برای مسئولان فدراسیون، آقای عزیزی خادم، خانم موسوی و اعضای هیات رییسه خوشحال هستم که ما را در نقطه توجه خود قرار دادند. بحث امکانات رفاهی و توجه یک طرف قضیه و در طرف دیگر احترامی که برای تیم ملی قائل شدند، قابل تقدیر بود. دستمزد و پاسخ آن احترام باید اینگونه داده می‌شد. خوشحالم که توانستیم این احترام و توجه را پاسخ بدهیم.

سرپرست تیم ملی به تاثیر این صعود در فوتبال زنان اشاره کرد و گفت: این صعود خیلی تاثیر دارد در بحثی که گاهی پیش می‌آمد که نمی‌شود و نمی‌توانند. در هر مسیری یک سری مشکلات و کمبودها وجود دارد که ما با این صعود نشان دادیم، برازنده هستیم. با توجه به اینکه فدراسیون فوتبال و آقای عزیزی خادم از بدو ورود توجه مثبتی به زنان داشتند و  خواستار نگاه برابر در فرایند فوتبال زنان بودند،   دختران ما راه را برای این نگاه برابر بازتر کردند تا اتفاقات خوبی برای ما بیفتد، حتی در لیگ‌های باشگاهی فوتبال تاثیر مثبت دارد ، چرا که زمان آن رسیده که بازیکنان ما به صورت حرفه‌ای قرارداد ببندند و حرفه ای بازی و رفتار کنند. تشعشعات این اتفاقات خوب می‌تواند به باشگاه‌ها و حتی رده‌های پایه برسد و تاثیر مثبتش را نشان بدهد.

علیپور در مورد برنامه تیم ملی برای مرحله اصلی مسابقات گفت: با توجه به اینکه پیش‌فرضی برای صعود داشتیم، از قبل برنامه‌هایی برای اردو به فدراسیون ارائه دادیم که در کنار آن درخواست دیدارهای تدارکاتی با کشورهای مطرح، صاحب فوتبال و صاحب نام داشتیم. این خیلی به روند رو به بهبود و پیشرفت فوتبال ما کمک می‌کند. باید این فرصت کوتاه را مغتنم بشماریم. همانطور که طی این چهار ماه تغییر و تحول چشمگیری داشتیم، مسلما از ابتدای شروع اردوها بعد از صعود تا شروع مرحله اصلی در دی ماه تغییر خیلی مضاعفی خواهیم دید.