عراق زنگ خطر را به صدا در آورد
عراق زنگ خطر را به صدا در آورد
یک کارشناس فوتبال می‌گوید تیم ملی ایران در دیدار با عراق که پس از تساوی مقابل کره‌جنوبی زنگ خطر را برای تیم‌های گروه به صدا در آورده، باید با آنالیز و تدبیر بهتری بازی کند.

به گزارش حاشیه ورزش، صادق ورمزیار درباره پیروزی خفیف تیم ملی ایران برابر سوریه و صدرنشینی در گروه A و هم‌چنین انتقادها به عملکرد شاگردان اسکوچیچ در این مسابقه گفت: از این بازی سه امتیاز شیرین کسب کردیم. در دیداری که شاید یک بازی کاملا برابر بود. درست است که مالکیت توپ تیم ملی ۷۰ درصد بود اما سوریه در ۳۰ درصد مالکیت توپ خود برنامه بهتری داشتند. ما در مالکیت توپ خود طراحی حمله و کارهای تاکتیکی را ندیدیم.

او به غایبان تیم ملی اشاره کرد و گفت: اگرچه یک مقدار هم جابه‌جایی‌ها زیاد بود و چند بازیکن به ما اضافه شده بودند. نبود سردار آزمون در تیم محسوس بود. با همه این احوال، بار فنی زیادی در بازی با سوریه نداشتیم. هر چند در زمین خودمان بازی می‌کردیم. فکر می‌کنم سه امتیازی را گرفتیم که در شروع مسابقات خوب بود.

مدافع پیشین تیم ملی خاطرنشان کرد: سوریه همیشه تیمی دردسرسازی برای ایران بوده است. سوریه، عراق و بحرین تیم‌هایی هستند که تقریبا مانند ما فوتبال بازی می کنند. فوتبال این کشورها مبتنی بر فیزیک بدنی و تکنیک است و تیم‌های ما هم مقابل این تیم‌ها به مشکل می‌خورند. ما جلوی تیم‌هایی که سرعت دارند، از قدرت استفاده می‌کنیم. ممکن است زورمان به این‌ تیم‌ها بچربد اما در برابر کشورهایی که مانند ما فوتبال بازی می‌کنند، کار دشوار است. ما این موضوع را در برابر سوریه دیدیم.

وی با بیان این که باید تا زمان دیدار با عراق به خوبی این تیم را آنالیز کنیم، گفت: عراق زنگ خطر را در این گروه صدا در آورده است و با مساوی گرفتن از کره‌جنوبی نشان داد که حرفی برای گفتن دارد. نظرم این است که بایستی یک مقدار آنالیز را قوی‌تر کنیم و باتدبیر به میدان برویم.

ورمزیار با تاکید بر این که عراق و کره‌جنوبی تیم‌های قدرتمند این گروه هستند، اظهار کرد: ما تیم پرمهره‌ای نسبت به لبنان و امارات هستیم اما عراق و کره جنوبی نیز لژیونرهای زیادی دارند. ما در چندین پست از نظر مهره خوب هستیم. در خط حمله طارمی، آزمون، انصاری‌فرد، جهانبخش و سایرین می‌توانند برای ما کار را در بیاورند اما در خط هافبک در بخش بازی‌سازی مشکل داریم. وقتی هفتاد درصد بازی در اختیارمان است و موقعیتی نداریم، یک مشکلی وجود دارد. ما کم‌تر از قلی‌زاده و سلمانی در جناحین استفاده کردیم.

او به غیبت حاج‌صفی اشاره کرد و افزود: نبود احسان حاج صفی هم در این بخش مشکل ساز شده است. حاج صفی به خوبی می‌تواند در حملات موثر ظاهر شود. در پست کناری و دفاع ناهماهنگی‌هایی داریم. درست است که لژیونر داریم اما تقریبا این بایکنان در خط حمله هستند و در دفاع ناهماهنگ هستیم. نبود پورعلی‌گنجی در خط دفاعی برای ما مشکل‌ساز شده است.

این کارشناس فوتبال درباره میزبانی عراق در دوحه که تقریبا به نفع تیم ملی ایران شده است گفت: الان میهمان و میزبان را نداریم و فقط از زمین استفاده می‌کنیم. خیلی این موضوع پر رنگ نیست. شاهد بودیم که سوریه در ایران یک بازی خوب را انجام داد. فکر می‌کنم بایستی عراق را به خوبی آنالیز کنند و از نقاط قوت و ضعف این تیم استفاده کنند. ما نمی‌توانیم ۹۰ دقیقه دفاع و یا فشار بیاوریم. باید تلفیقی از این دو عملکرد را داشته باشیم. عراق از نظر فیزیک بدنی شرایط بهتری هم نسبت به سوریه دارد.

ورمزیار به حاشیه‌سازی عراقی‌ها در جریان مسابقه پرداخت و گفت: در جنگ‌های روانی هم تیم عراق است که بهتر از ما عمل می‌کند و در این زمینه تبحر دارد. بایستی آنالیز خوبی داشته باشیم و به خوبی دفاع کنیم. در این صورت می‌توانیم در ضد حملات عراق را زمین‌گیر کنیم.