فناوری (آفساید خودکار) در جام جهانی چگونه خواهد کرد؟
فناوری (آفساید خودکار) در جام جهانی چگونه خواهد کرد؟
دو مدیر ارشد فیفا نحوه اجرای آفساید خودکار را توضیح دادند که قرار است در جام جهانی مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش حاشیه ورزش و به نقل از ساکرنت، آفسایدها سال‌ها موضوع بحث انگیزی بوده و حالا به نظر می‌رسد که فناوری جدید در جام جهانی ۲۰۲۲ آزمایش شود.

پیرلوئیجی کولینا، مدیر ارشد داوری فیفا و داور سابق، فناوری جدید را توضیح داده است که از بین ۱۰ تا ۱۲ دوربین برای کمک به داوران در تصمیم‌گیری آفساید استفاده می‌کنند.

کولینا به گاتزتا دلو اسپورت گفت: VAR تاثیر بسیار مثبتی در فوتبال داشته است و تعداد اشتباهات بزرگ کاهش یافته است، اما مواردی وجود دارد که می‌توان آن را بهبود بخشید و آفساید یکی از آن‌هاست. ما می‌دانیم که روند بررسی آفسایدها می‌تواند بیشتر طول بکشد. به همین دلیل، فیفا در حال توسعه فناوری است که می‌تواند پاسخ‌های سریع‌تر و دقیق‌تری ارائه دهد. این به عنوان آفساید خودکار شناخته می‌شود. با همه اینها نقش یک داور از بین نخواهد رفت.

او گفت: در مورد آفساید تصمیم گیری پس از آنالیز موقعیت بازیکنان و همچنین مشارکت آن‌ها در بازی گرفته می‌شود. ارزیابی نهایی در دستان داور باقی می‌ماند. این امر بسیار مهم است که داور تصمیم گیرنده نهایی باشد.

فناوری چگونه کار خواهد کرد؟

یوهانس هولزمولر، مدیر فناوری و نوآوری فیفا عنوان کرد این مبتنی بر فناوری ردیابی اندام است. ما ۱۰ تا ۱۲ دوربین را در داخل ورزشگاه زیر سقف نصب می‌کنیم. این دوربین‌ها بازیکنان را تعقیب می‌کنند و تا ۲۹ نقطه داده را با سرعت ۵۰ بار در ثانیه ردیابی می‌کنند و این داده‌ها تقریباً در زمان واقعی توسط نرم افزار هوش مصنوعی پردازش و محاسبه می‌شود و به طور خودکار به VAR و پخش تلویزیونی ارسال می‌شود. بزرگترین آزمایش برای این فناوری جدید در جام عرب بود و حالا می‌خواهیم از آن برای جام جهانی آینده استفاده کنیم.