فوتبال تا پای جان!
فوتبال تا پای جان!
محمدرضا خلعتبری در در ۳۹ سالگی و در هفدهمین تجربه خود به آلومینیوم اراک ملحق شد اما هنوز هم از میلاد زنیدپور، با سابقه حضور در ۱۹ باشگاه حرفه‌ای فوتبال، عقب‌تر است.

به گزارش حاشیه ورزش ، مارکوپولو، تاجر و جهانگرد ونیزی در قرن سیزدهم میلادی بود که به خاطر سفرهای متعددی که به سراسر جهان داشت، مشهور شد. در مستطیل سبز فوتبال هم بازیکنانی هستند که شهر به شهر سفر می‌کنند و تیم به تیم می‌گردند و نامشان در تابلوی خاطرات ده‌ها باشگاه مختلف ثبت شده است. اینها نقطه مقابل بازیکنان وفاداری هستند که تمام یا بیشتر دوران بازی خود را در یک تیم می‌گذرانند.

هفته گذشته محمدرضا خلعتبری، با عقد قراردادی به آلومینیوم اراک پیوست و شاگرد مهدی رحمتی در این تیم شد. انتقال خلعتبری به آلومینیوم باعث شد این بازیکن حضور در هفدهمین باشگاه دوران حرفه‌ای خود را تجربه کند. اگر چه او نسبت به روزهای اوج فاصله گرفته اما تجربه خلعتبری همان چیزی است که هنوز هم تیم‌های لیگ‌برتری خواهان آن‌ هستند؛ کما اینکه مسعود شجاعی نیز برگ برنده ساکت الهامی در هوادار است.

در فوتبال ایران، مارکوپولوهای زیادی وجود داشت؛ از میلاد زنیدپور که رکورددار تغییر جهت است تا محمدرضا خلعتبری و فرزاد حاتمی.

میلاد زنیدپور؛ ۱۹ باشگاه

این بازیکن ۳۶ ساله اهوازی، ‌ همچنان رکورردار حضور در باشگاه‌های حرفه‌ای فوتبال است. او با حضور در ۱۹ باشگاه فوتبال، عنوان مارکوپولوی فوتبال ایران را یدک می‌کشد. زنیدپور که در حال حاضر در سطح چهارم لیگ فنلاند در منطقه اسکاندیناوی بازی می‌کند، سابقه حضور در تیم‌های فولاد، سایپا، راه‌آهن (۲ بار)، استیل‌آذین، داماش، سپاهان، پیکان (۲ بار)، ملوان، ذوب‌آهن، نفت مسجدسلیمان، اربیل عراق، آرمی یونایتد تایلند، گسترش فولاد تبریز، مادورا یونایتد اندونزی، یوکی‌ام و ساراواک‌یونایتد مالزی را در کارنامه خود دارد.

فوتبال تا پای جان!/ با ۴ مارکوپولوی فوتبال ایران آشنا شوید + فیلم

فرزاد حاتمی؛ ۱۸ باشگاه

نام فرزاد حاتمی هم می‌توانست در کنار زنیدپور قرار بگیرد اما تیم امید وحدت مشهد در لیگ دسته یک فوتبال ایران شرایط خاصی را تجربه کرد و این بازیکن هم نتوانست قرارداد خود را با این باشگاه مشهدی به ثبت برساند تا در حال حاضر بدون تیم بماند. او با حضور در ۱۸ باشگاه، کارنامه منحصر به فردی از خود برجای گذاشته است. در کارنامه حاتمی، سابقه حضور در باشگاه‌های راه‌آهن، قبله جمهوری آذربایجان، سپاهان (۲ بار)، صبای قم، تراکتور (۲ بار)، استقلال، فولاد، پرسپولیس، مس کرمان، ملوان، اکسین البرز، پارس جنوبی جم، نفت مسجدسلیمان، بادران، پیکان و سایپا دیده می‌شود.

فوتبال تا پای جان!/ با ۴ مارکوپولوی فوتبال ایران آشنا شوید + فیلم

محمدرضا خلعتبری؛ ۱۷ باشگاه

این بازیکن که همچنان در بالاترین سطح فوتبال ایران فعالیت می‌کند، در پنجره نقل و انتقالات زمستانی به آلومینیوم اراک پیوست و هفدهمین حضور خود در باشگاه‌های حرفه‌ای فوتبال به ثبت رساند. او سابقه بازی در تیم‌های شموشک نوشهر، ابومسلم، ذوب‌آهن (۲ بار)، الغرافه، الوصل، سپاهان (۳ بار)، عجمان، پرسپولیس، ‌گسترش‌فولاد تبریز، سایپا، پدیده، شهرخودرو و فولاد را در کارنامه خود دارد.

فوتبال تا پای جان!/ با ۴ مارکوپولوی فوتبال ایران آشنا شوید + فیلم

محسن فروزان؛ ۱۶ باشگاه

دروازه‌بان حال حاضر گل‌گهر سیرجان با ۱۶ انتقال یکی از بازیکنان فعال لیگ برتر در جابجایی میان تیم‌هاست. او ۱۸ سال پیش کار خود را از پگاه گیلان شروع کرد و در تیم‌های ملوان، داماش، گسترش فولاد (۲ بار)، تراکتور، استقلال، سیاه جامگان، راه آهن، خونه به خونه، صبای قم، پارس جنوبی (۲ بار)، تراکتور و فولاد خوزستان و گل‌گهر سیرجان حضور داشته است.

فوتبال تا پای جان!/ با ۴ مارکوپولوی فوتبال ایران آشنا شوید + فیلم

به گزارش ایسنا، از بازیکنان باتجربه در نقل‌وانتقالات پرتعداد در دوران حرفه‌ای باید از نام‌هایی مانند محمد قاضی، سیدمهدی سیدصالحی، محمد غلامی و چندین فوتبالیست با سابقه که کفش‌های خود را آویخته‌اند هم می‌توان نام‌ برد.