قوی‌ترین‌حریفان وزنه‌برداران ایران
قوی‌ترین‌حریفان وزنه‌برداران ایران
نمایندگان ایران کار ساده ای هم برای رسیدن به سکوی اول جهان ندارند.

به گزارش حاشیه ورزش ، تیم ملی وزنه برداری مردان ایران با ۱۰ وزنه بردار در قهرمانی جهان ۲۰۲۱ شرکت کرده و از روز یکشنبه هفته آینده نیز کار نمایندگان ایران آغاز می‌شود. امید تیم ایران برای کسب مدال در دسته های ۸۱، ۸۹، ۹۶ و ۱۰۲ کیلوگرم است و در دسته های ۱۰۹ و فوق سنگین کار بسیار سختی برای رسیدن به مدال دارد. همچنین این تیم با تیم های گرجستان، روسیه، ازبکستان و کلمبیا برای رفتن روی سکوی تیمی رقابت دارد.

ایران در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۹ که سطح بالایی داشت موفق به کسب طلای مجموع نشد و حافظ قشقایی نقره دوضرب دسته ۵۵ کیلوگرم، علی میری برنز دوضرب و نقره مجموع دسته ۸۹ کیلوگرم، ایوب موسوی برنز دوضرب دسته ۹۶ کیلوگرم و رضا دهدار طلای دوضرب و برنز مجموع دسته ۱۰۲ کیلوگرم گرفتند.

اکنون باید دید وزنه برداری ایران در ازبکستان می تواند به طلای مجموع دست یابد یا ایران برای دومین دوره متوالی از رسیدن به طلای مجموع جهان بازمی‌ماند. البته اسامی وزنه برداران شرکت کننده در قهرمانی جهان نشان می دهد که نمایندگان ایران کار راحتی در پیش نخواهند داشت. در ادامه نگاهی داریم به مهمترین رقیبان ایران در قهرمانی جهان۲۰۲۱:

* دسته ۸۱ کیلوگرم:

مصطفی جوادی و مرتضی بیگلری در این دسته حضور دارند که بیگلری در گروه B و جوادی در گروه A وزنه می زنند. هر دو نماینده ایران برای اولین بار در بزرگسالان جهان حضور دارند.

لیو ژیاجون از چین قهرمان المپیک توکیو، مایکل بونات از دومینیکن نایب قهرمان المپیک توکیو و آنتونیو پیزولاتواز ایتالیا دارنده مدال برنز المپیک توکیو غایب هستند.

جوادی جزو شانس های کسب مدال است که دو رقیب مطرح و جدی از مصر و کلمبیا دارد. مهمترن رقیبان جوادی محمد ایهاب از مصر (دارنده مدال برنز المپیک ۲۰۱۶، دارنده یک طلا و سه نقره مجموع قهرمانی جهان) و سانتیاگو برایان رودالگاس از کلمبیا (نفر پنجم المپیک توکیو و نفر سوم قهرمانی جهان۲۰۱۹ ) هستند.

* دسته ۸۹ کیلوگرم:

این دسته وزنی در المپیک حضور نداشت اما با توجه به اینکه رکورد ورودی وزنه برداران حاضر در گروه A آن نزدیک به هم است، پیش بینی می شود رقابت در این گروه نزدیک و سخت باشد. از مدال آوران قهرمانی جهان ۲۰۱۹ تنها ریواز داویتادزه گرجستانی دارنده مدال برنز جهان حضور دارد.

ایوب موسوی نمانده ایران در این وزن هست که با وزنه برداران ارمنستان، گرجستان، مصر، اوکراین باید رقابت کند. او برای سومین مرتبه در قهرمانی جهان وزنه می‌زند. در سال ۲۰۱۷ نایب قهرمان جهان شد و در سال ۲۰۱۹ تک مدال برنز دوضرب را گرفت. البته نکته مهم در موردموسوی این است که وزن او قبلا ۹۶ کیلوگرم بوده و البته به یک وزن پایین تر رفته است.

آرتیم اوکولف روس که قبلا موفق به شکست کیانوش رستمی در قهرمانی جهان ۲۰۱۵ شده بود نیز در این گروه حضور دارد.

* دسته ۹۶ کیلوگرم:

رضا دهدار در گروه A این وزن به رقابت می پردازد. او برای دومین مرتبه روی تخته بزرگسالان جهان می رود و درسال ۲۰۱۹ مدال برنز جهان را گرفت.

مهمترین رقیبان دهدار، فارس الباخ از قطر قهرمان المپیک توکیو و جیوانی وانلیلا از ونزوئلا نایب قهرمان المپیک توکیو هستند.

آنتون پلیسنوی گرجستانی دارنده برنز المپیک توکیو در گروه B به رقابت می پردازد.

هاکوب مکرتچیان از ارمنستان قهرمان دسته ۸۹ کیلوگرم جهان ۲۰۱۹ نیز در این گروه حضور دارد.

وزنه برداران قزاقستان و کلمبیا هم می توانند جزو مدعیان مدال باشند.

* دسته ۱۰۲ کیلوگرم

این دسته وزنی هم درالمپیک حضور نداشت. رسول معتمدی و امیر حقوقی برای این وزنه می زنند. معتمدی جزو شانس های کسب مدال طلای مجموع است که البته برای نخستین مرتبه در قهرمانی بزرگسالان جهان وزنه می زند.

مهمترین رقیبان او از کره جنوبی و ارمنستان هستند که وزنه بردار کره جنوبی در سال ۲۰۱۹، نایب قهرمان جهان شد.

حقوقی برای دومین مرتبه در قهرمانی بزرگسالان جهان وزنه می زند.

* دسته ۱۰۹ کیلوگرم

جذاب ترین و سنگین ترین رقابت را در دسته ۱۰۹ کیلوگرم شاهد خواهیم بود. اکبر ژورائف از ازبکستان قهرمان المپیک توکیو و سیمون مارتیروسیان از ارمنستان نایب قهرمان المپیک توکیو در گروه A این وزن حضور دارند. علاوه بر این دونفر، روسلان نورالدینوف ازبک که قهرمان المپیک ۲۰۱۶ شده بود و سابقه قهرمانی جهان را در کارنامه دارد هم از مدعیان خواهد بود.

علیرضا سلیمانی و امیر عزیزی دو وزنه بردار ایران در این دسته هستند که در حضور وزنه برداران ازبکستان و ارمنستان کار سختی برای رسیدن به مدال دارند و به نظر می رسد بیشتر بایدبه دنبال کسب امتیاز مناسب برای تیم باشند.

آرتور پلیسنیکس از لتونی که در المپیک توکیو مدال برنز گرفت نیز در این مسابقات غایب است.

عزیزی اولین قهرمانی بزرگسالان جهان خود را تجربه می کند اما سلیمانی در سال ۲۰۱۷ هم در قهرمانی جهان شرکت کرد.

* دسته ۱۰۹+ کیلوگرم

لاشا تالاخادزه معروف گرجستانی در این مسابقات حضور دارد اما علی داودی نایب قهرمان المپیک و من اسد از سوریه نفر سوم المپیک توکیو از غایبان قهرمانی جهان هستند.

از مهمترین چهره های حاضر در این گروه A این وزن، گور میناسیان از ارمنستان است که نایب قهرمان جهان و المپیک ۲۰۱۶ را در کارنامه دارد. لالایان دیگر وزنه بردار ارمنستان هم با رکورد ورودی بالایی قدم به قهرمانی جهان گذاشته است و او در قهرمانی جوانان جهان ۲۰۱۹ برای علی داودی ایران دردساز شد و عنوان قهرمانی را از نماینده ایران گرفت.

الکسی لوچف روس که مدتی است از بند محرومیت رهایی یافته نیز در این گروه حضور دارد. لوچف اولین کسی بود که توانست رکوردهای رضازاده را بشکند اما بعدا تست دوپینگش مثبت شد. آیت شریفی و علیرضا یوسفی نیز از ایران در گروه وزنه می زنند که یوسفی به دنبال شکستن رکورد جوانان جهان است. این دو وزنه بردار ایران برای نخستین مرتبه در قهرمانی بزرگسالان جهان وزنه می‌زنند.