لزوم «اعلام رضایت» ورزشکاران برای حضور در بازی‌های المپیک
لزوم «اعلام رضایت» ورزشکاران برای حضور در بازی‌های المپیک
برگزارکنندگان بازی‌های المپیک طرحی ارائه کرده‌اند که بر اساس آن ورزشکاران باید اعلام کنند با مسئولیت خودشان در این رقابت‌ها حاضر می‌شوند.

به گزارش حاشیه ورزش ، برگزاری بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو همزمان با شیوع و گستردگی ویروس کرونا در کنار موج گرمای ژاپن، شرایط خاصی را برای این دوره از بازی ها رقم زده است.

به همین دلیل برگزارکنندگان بازی ها طرحی ارائه کرده اند که به واسطه آن ورزشکاران شرکت کننده در این رقابتها باید اذعان کنند باوجود کرونا و یا خطرات ناشی از گرمای هوای ژاپن، با رضایت و «مسئولیت خود» در بازی ها شرکت می کنند و به نوعی نسبت به تصمیم خود برای حضور در بازی ها باید پاسخگو باشند.

سایت kyodo news با اشاره به اینکه وجود ویروس «زیکا» و انتقال آن توسط پشه در برزیل در زمان میزبانی این کشور برای المپیک ۲۰۱۶ باعث کناره گیری چند گلف باز از بازی ها شد، به صحبت های اخیر «لانا» یکی از مقامات کمیته بین المللی المپیک در نشست خبری اخیر اشاره کرد و به نقل از وی نوشت: «فرم ورود به بازی های توکیو به روز شده است. هیچ دولتی و هیچ مرجع بهداشتی نمی تواند ضمانت های مربوط به عفونت ها را بپذیرد یا آنها را به عهده نگرفته است. این خطری است که همه ما متحمل آن می شویم.»

وی تاکید کرده است که فرم در نظر گرفته شده و لزوم امضای آن توسط شرکت کنندگان به منظور ایجاد شفافیت و اطمینان از رضایت آگاهانه شرکت کنندگان در بازی ها است.

این فرم برای ورزشکاران و مقامات المپیک در نظر گرفته شده است تا آنها قوانین مختلف بازی ها را رعایت کنند. این قوانین شامل موارد مربوط به منشور المپیک و مقررات ضد دوپینگ است.

بسیاری از کارشناسان پزشکی به خاطر همه گیر بودن ویروس کرونا نسبت به برگزاری بازی های المپیک که ده ها هزار ورزشکار، مربی، مقام، کارگر پشتیبانی و اعضای مطبوعات از سراسر جهان در آن شرکت خواهند کرد، ابراز نگرانی کرده اند.

البته کمیته بین المللی المپیک این وعده را داده است که حتی در زمان بحران جهانی بهداشت هم بازی ها در شرایط ایمن برگزار خواهد شد.

سی و دومین دوره بازی های المپیک اول تا هفدهم مردادماه به میزبانی توکیو برگزار می شود.