مطهری: بعد از باخت، انداختن توپ به زمین وزیر و وکیل کار قشنگی نیست/ کمترین دریافتی را داشته‌ایم
مطهری: بعد از باخت، انداختن توپ به زمین وزیر و وکیل کار قشنگی نیست/ کمترین دریافتی را داشته‌ایم

مربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: اینکه فردی بعد از باخت، مسائل کلی و فنی یک تیم را زیر نظر نگیرد و توپ را به زمین وزیر و وکیل بیندازد کار قشنگی نیست. حمید مطهری در گفت و گو با حاشیه ورزش، درباره شرایط این روزهای پرسپولیس اظهار کرد: از ۵ خرداد پارسال، بعد از اتفافاتی […]

مربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: اینکه فردی بعد از باخت، مسائل کلی و فنی یک تیم را زیر نظر نگیرد و توپ را به زمین وزیر و وکیل بیندازد کار قشنگی نیست.

حمید مطهری در گفت و گو با حاشیه ورزش، درباره شرایط این روزهای پرسپولیس اظهار کرد: از ۵ خرداد پارسال، بعد از اتفافاتی که در رابطه با کرونا رخ داد کارمان را جدی شروع کردیم و تا امروز بی وقفه کار کردیم. خدا را شاکریم که تلاشهای ما منجر به قهرمانی تیم در لیگ برتر شد و همراه پرسپولیس توانستیم به فینال لیگ قهرمانان آسیا صعود کنیم. کار ما برای رسیدن به فینال بسیار سخت بود اما بازیکنان نشان دادند که واقعا توانایی های زیادی دارند با این حال اتفاقاتی رخ داد که علی‌رغم شایستگی که داشتیم در فینال قهرمان نشدیم. بدون وقفه و بدون استراحت کارمان را ادامه دادیم و روزهای سختی را پشت سر گذاشتیم. برای حفظ شرایط تیم از نظر فنی و فیزیکی شرایط سختی را تحمل کردیم اما در کنار آن مشکلات مالی هم کارمان را دوچندان می‌کرد. مسائل مالی اولویت بازیکنان و کادر فنی نبودند اما مسائل مالی اگر حل نشود کار واقعا سخت می‌شود. با این که اعتقاد دارم مدیران باشگاه ما از زمانی که آمدند تلاش می کرده‌اند اما امیدوارم شرایط بهتر بشود چون فینالیست آسیا لیاقت این را دارد شرایطی بهتر از این داشته باشد. با وجود همه مشکلات ما به عنوان کادر فنی تلاش کرده‌ایم وظیفه‌مان را به نحو احسن انجام بدهیم و فکر می کنم هواداران هم راضی هستند که با همه انرژیمان برای موفقیت تیم تلاش می‌کنیم. الان با سپاهان در کورس قهرمانی هستیم و دو تیم شانه به شانه هم پیش می روند من امیدوارم اتفاقاتی که در آینده رخ می‌دهد فوتبالی باشد و در زمین مسابقه رقابت مشخص کند که چه تیمی قهرمان است.

مربی تیم فوتبال پرسپولیس در بخش دیگری از صحبت‌های خود به وحدت تاکتیکی تیمش اشاره کرد و گفت: تیمی که بعد از چهار قهرمانی دوباره همان روند را ادامه می‌دهد این نشان می‌دهد که تیم ما برای رسیدن به موفقیت تلاش می‌کند. راز موفقیت ما به غیر از مسائل فنی چیزی خیلی پیچده‌ای هم نیست چون رمز موفقیت ما همدلی میان اعضای تیم است. درست است که مسائل فنی و تاکتیکی هم بسیار مهم است اما همدلی از همه چیز مهم‌تر است که در تیم ما کاملا مشهود است. از جوانترین بازیکن تا باتجربه ترین بازیکن وظایفشان را به نحو احسن انجام می‌دهند. مدتی بود سیدجلال حسینی کمتر در ترکیب تیم قرار می‌گرفت اما مثلا در دیدار برابر پیکان وقتی در دقایق پایانی به عنوان یار تعویضی وارد زمین می‌شد با انرژی و تلاش و انگیزه مضاعف خودش را برای بازی آماده می‌کرد. وقتی کاپیتان تیم ما چنین انگیزه‌ای دارد قطعا سایرین از او الگوبرداری می‌کنند. بازیکن جوان ما مثل محمد شریفی که در یک بازی آسیایی به میدان می‌رود مانند یک بازیکن باتجربه عمل می‌کند. اینها نشان می‌دهد که همه بازیکنان ما به وظایف خود آگاه هستند و با تعهد کامل کار می‌کنند.

وی ادامه داد: ما در کنار همدلی مسائل فنی و تاکتیکی را هم به دقت زیر نظر داریم و کار را پیش می‌بریم. تمام گروه فنی ما که در راس آن آقای گل‌محمدی حضور دارند کار و تلاش می‌کنند تا شرایط ما روز به روز بهتر بشود. ما همیشه به دنبال این هستیم که استانداردهای خودمان را ارتقا بدهیم. بیشتر توجه ما معطوف به مسائل داخل زمین است تا این که بخواهیم بیایم روی حاشیه‌ها کار کنیم و تمرکز خودمان را برهم بزنیم.

مطهری در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره حواشی پرسپولیس و این که گفته می‌شود جریانی خاص این تیم را به قهرمانی می‌رساند و قهرمانی‌های متعدد این تیم به خاطر حمایت‌های بیرون از زمین بوده است گفت: درباره این که چرا پرسپولیس ۴ بار قهرمان شده است خیلی چیز پیچیده‌ای نیست. در لیگ‌های معتبر دنیا هم می‌بینید گاهی تیمی چند سال پشت سر هم قهرمان می‌شود. به طور مثال در ایتالیا یوونتوس ۶ بار و بایرن مونیخ در آلمان ۸ بار پیاپی قهرمان شده‌اند. ما حواشی این چنینی را اطراف آن تیم ها نمی‌بینیم. یعنی نمی‌آیند بگویند فلانی حمایت کرد که یوونتوس قهرمان شده است چون به آن سطح از حرفه گری رسیده‌اند و می‌دانند که نتایج درون زمین رقم می‌خورند.

او ادامه داد: ما تا زمانی که به دنبال این گونه مسائل حاشیه‌ای باشیم و به دنبال این نباشیم که مشکلات باشگاه محبوب خودمان را ریشه یابی کنیم و مسائل فنی و مدیریتی را دقیق بررسی کنیم، باز هم نمی‌توانیم موفق بشویم و همین روند ادامه دارد. گاهی در این شرایط راحت ترین کار را انتخاب می‌کنیم و سعی می‌کنیم فقط درباره دیگران صحبت کنیم و بگویم فلانی از فلان تیم حمایت می‌کند که قهرمان شده است. این مسائل پیش پا افتاده و بسیار پوچ هستند تا زمانی که تفکراتمان این گونه باشد و به اصل موضوعات نپردازیم مشکلات وجود خواهند داشت. آیا در لیگ قهرمانان اسیا داوران از ما حمایت می کنند یا شخص خاصی به ما کمک می کند؟ ما در این جا سعی می‌کنیم با کوچک کردن یکدیگر خودمان را بزرگ کنیم اما این راهش نیست. یک نفر باید با رفتار و عملکردش نشان بدهد که بهترین است. در لیگ قهرمانان آسیا یک بار آقای لوران بلان را ملاقات کردم و او هم نحوه بازی تیم پرسپولیس را بسیار تمجید کرد و گفت شما فراتر از استانداردهای آسیا بازی می‌کنید. وقتی او به عنوان یک مربی شناخته شده که سرمربی تیم ملی فرانسه و باشگاه پاری سن ژرمن این گونه از تیم ما صحبت می‌کند، پس نشان می‌دهد که پرسپولیس توانایی خودش را نشان داده است. با این حال ما باز هم به دنبال این هستیم که بهتر بشویم و هفته به هفته پیش برویم.

مربی تیم پرسپولیس به حمایت محمدجواد آذری جهرمی از پرسپولیس اشاره کرد و گفت: این که کسی هوادار تیمی باشد و شجاعانه آن را اعلام کند هیچ ایرادی ندارد. خیلی از افراد مشهور هوادار یک تیم هستند اما هیچ وقت نمی‌آیند که بگویند طرفدار کدام تیم هستند. این که یک وزیر بیاید بگوید من هوادار یک تیم هستیم هیچ ایرادی ندارد چون او یک شخصیت حقیقی هم دارد که می تواند هوادار تیمی باشد. با این حال کری خوانی‌ها باید در حدی باشد که در آن بی احترامی وجود نداشته باشد. ما باید به حریفمان هم احترام بگذاریم و بی احترامی نکنیم. البته من صحبت‌های آقای وزیر را که دیدم بی احترامی در آن ندیدم. قصد من حمایت از آقای آذری جهرمی نیست اما واقعا در صحبت او توهینی وجود نداشت. این که آدم بعد از یک باخت مسائل کلی و فنی یک تیم را زیر نظر نگیرد و بررسی نکند و توپ را به زمین وزیر و وکیل بیندازد کار قشنگی نیست.

مطهری همچنین درباره مسائل مالی باشگاه پرسپولیس هم گفت: ما تا به حال کمترین دریافتی را نسبت به سایر تیمها داشتیم. با پرداختی‌ای که چند روز قبل به ما داشتند میزان دریافتی ما به ۶۰ درصد رسید. اگر از تیم پرسپولیس حمایت می شود، پس چرا ما کمترین دریافتی را داشته‌ایم؟ ما یک ریال پاداش دریافت نکرده بودیم تا این که چند روز قبل مبلغی را به حساب ما به عنوان پاداش واریز کردند. ما چطور تیم حکومتی هستیم که کمترین دریافتی را داشته‌ایم؟ ما چطور تیم حکومتی هستیم اما باشگاه از هواداران کمک می‌خواهد؟

در ادامه این گفت‌وگو مطهری به اشتباهات داوری و همینطور اعتراضات نیمکت‌ها در جریان بازی اشاره کرد و گفت: بهتر است داوران ما باید در زمین شجاعانه تصمیم بگیرند و نیمکت‌ها برایشان تفاوت نداشته باشد. من آقای فغانی را به عنوان مثال مطرح می‌کنم چون او هیچ وقت در زمین مسابقه اعتنایی به نیمکت‌ها ندارد. او با شجاعت تمام درون زمین روی صحنه‌ها قضاوت می‌کرد. من به عنوان بردار کوچک داوران که با بیشترین زحمت و کمترین دریافتی را همیشه داشته‌اند، می‌خواهم با شجاعت در زمین مسابقه عمل کنند. اگر چنین بشود نیمکت‌هایی که می‌خواهند با فریاد زدن و اعتراض کردن از داور امتیاز بگیرند، دیگر به هدفشان نمی‌رسند و این گونه مسائل کمتر می‌شود. الان کم کم این باور برای ما شکل می‌گیرد که اگر اعتراض نکنیم، حقمان را نمی‌دهند. این نباید باب بشود که اگر اعتراض کنیم داور به نفع ما سوت می‌زند.

وی همچنین به رقابت پرسپولیس و سپاهان در صدر جدول اشاره کرد و اظهار کرد: رقابت ما و سپاهان در صدر جدول باعث جذابیت لیگ می‌شود. سال گذشته ما با تیم دوم جدول ۱۴ امتیاز اختلاف داشتیم اما الان رقابت شانه به شانه جذابیت خودش را دارد. قبلا هم گفته بودم نیم فصل دوم مثل رانندگی در شب است و باید با تمرکز بالا برویم تا در نهایت قهرمان بشویم. ما باید با آرامش بازی به بازی پیش برویم تا در انتهای لیگ سربلند باشم. پرسپولیس همیشه باید ذهن برنده‌خواه داشته باشد و به خاطر همین ما در جام‌حذفی هم با انگیزه بالا حضور داریم و تلاش می‌کنیم در این جام هم قهرمان بشویم. ما نشان داده‌ایم در همه جام‌ها مدعی هستیم.

مطهری در ادامه در پاسخ این سوال که آیا لیستی به باشگاه ارائه شده که باشگاه برای جذب آن بازیکنان اقدام کند گفت: در برخی صحفه‌های مجازی دیده بودم که نوشته بودند باشگاه با فلان بازیکن مذاکره و با فلان بازیکن به توافق رسیده اما واقعا چنین چیزی نیست. الان با تمرکز بالا صرفا به بازی های پیش رو فکر می‌کنیم پس بنابراین این که بخواهیم به دنبال مذاکره با بازیکنان جدید باشیم اصلا واقعیت ندارد اما به باشگاه گفته‌ایم که با بازیکنان فعلی تمدید کنند. باشگاه هم مذاکراتی را چه به صورت مکتوب و چه شفاهی انجام داده تا قرارداد بازیکنان را تمدید کنند. این مرحله اول اقدام ماست چون ابتدا باید ببنیم در تیم ما چه بازیکنانی حضور دارند بعد لیست خرید را به باشگاه بدهیم.

وی همچنین گفت: همیشه از گروه مدیریتی جدید حمایت کردم چون آنها در تلاش هستند مشکلات برطرف شود. با این حال در جاهای هم صحبت کردم و گفته‌ام مدیریت باید مشکلات را حل کنند. ما تا به حال کمترین دریافتی را داشته‌ایم اما می‌دانیم که آقای سمیعی به عنوان مدیرعامل باشگاه صادقانه زحمت می‌کشد و پا به پای ما پیش می‌آید تا بازیکنان را از بابت پرداختی‌ها نگران نکند. ما پرسپولیس هستیم و به عنوان نایب قهرمان آسیا توقع داریم حمایت بیشتری از تیم بشود.

مربی تیم فوتبال پرسپولیس به حواشی دیدار تیمش برابر ذوب آهن اشاره کرد و گفت: ما رقابت سالمی درون زمین انجام می‌دهیم و نمی‌دانیم چرا حواشی عجیبی بیرون زمین رخ می‌دهد. در روزی که پیش از دیدار از ذوب آهن در راه رفتن به ورزشگاه، نارنجکی به اتوبوس بازیکنان برخورد کرد و اتوبوس ما هم کمی عقب تر بود و اگر راننده اتوبوس ما مهارت کافی را نداشت، اتوبوس واژگون می‌شد. همه می‌گویند نارنجک به اتوبوس خورده است اما من احساس می‌کردم خمپاره به اتوبوس برخورد کرده است. فکر می‌کنم این کار برنامه ریزی شده بود چون افرادی از قبل در جای مشخص ایستاده بودند و این کار را انجام دادند. این موضوع در واقع ارتباطی به باشگاه ذوب آهن نداشت. آیا این افراد فکر کرده‌اند اگر اتوبوس واژگون می شد، چه حادثه ناگواری رخ می داد؟ زمانی که ما به ورزشگاه رسیدم پاهای بازیکنان می لرزید و واقعا حال خوبی نداشتند چون واقعا شوکه شده بودیم. پلیس و نیروی انتظامی باید بیشتر برای تامین امنیت تیم‌ها تلاش کنند چون در راه وقتی اتوبوس وارد اتوبان شد، فقط یک خودروی پلیس تیم را همراهی می‌کرد. با این حال باشگاه ذوب‌آهن مقصر نیست چون آنها نهایت تلاششان را کردند که بازی در بهترین شرایط برگزار شود. آقای کربکندی هم در باشگاه ذوب آهن هستند و من مدتی در تیم راه‌آهن دستیار ایشان بودم و می‌دانم که او چنین شخصیتی ندارد که بخواهد به این مسائل دامن بزند. با توجه به اتفاقاتی که قبلا در اصفهان رخ داده پلیس باید بیشتر دقت کند که اتفاقات این چنینی رخ ندهد.

وی درباره رای کمیته انضباطی که اعلام کرده دیدارهای پرسپولیس و سپاهان در ورزشگاه بی طرف برگزار شود اظهار کرد: از کمیته انضباطی سوالی دارم و سوالم این است که مگر اتفاقات بازی مقابل سپاهان در ورزشگاه آزادی رخ داده که پرسپولیس را از میزبانی محروم کردند؟ رای باید سنخیت و عدالت داشته باشد. این گونه رای ها اصلا قشنگ نیست. خواهشم از کمیته انضباطی این است من را در این زمینه توجیه کند.

مربی تیم پرسپولیس در ادامه اشاره ای به اردوی تیم ملی و بازیهای پیش روی این تیم در مقدماتی جام جهانی داشت و تصریح کرد: اینکه شش بازیکن از پرسپولیس به تیم ملی دعوت شدند بسیار خوب است. البته معتقدم سیامک نعمتی از همان ابتدا می‌توانست به تیم دعوت شود. سایر بازیکنان هم لیاقت این را داشتند که به تیم ملی دعوت بشوند اما ما باید یاد بگیریم که به نظر سرمربی تیم ملی احترام بگذاریم چون در نهایت او باید پاسخگو باشد. درباره بازی‌های پیش روی تیم ملی باید هم بگویم بازی‌های بسیار سختی داریم و روزهای سختی در انتظار تیم ملی است. اگر الان تیم ملی در کیش اردو زده حتما سرمربی تیم ملی کیش را انتخاب کرده است و هر گونه برنامه آماده سازی تیم ملی با نظر سرمربی تیم ملی بوده است. با این که بازی های سختی داریم اما فوتبالیست‌های ما همیشه در جاهای سخت کارهای بزرگ کرده‌اند و امیدوارم موفق بشوند.