مقصد جذاب جدید برای ستاره‌های فوتبال ایران
مقصد جذاب جدید برای ستاره‌های فوتبال ایران
تغییر نام لیگ امارات به معنای پایان انحصار قطر در کشورهای خلیج فارس برای جذب بازیکنان ایرانی است.

به گزارش حاشیه ورزش، لیگ امارات در یک اقدام جالب و بی سابقه از ابتدای این هفته نام لیگ خود را به یک شرکت نفتی تغییر داد.شرکتی به نام ادنوک که اسپانسر لیگ امارات خواهد شد که در سال‌های دور با نام دوری‌الامارات برگزار می‌شد.

لیگ امارات از ابتدای دهه ۱۹۸۰ میزبان ستاره های فوتبال ایران بوده، از حشمت مهاجرانی که به نوعی پایه گذار لیگ حرفه ای امارات به شمار می‌آید تا حسن روشن، حسن نظری و عبدالرضا برزگری و… که بعد از انقلاب و در اولین سال‌ای دهه ۶۰ به امارات مهاجرت کردند. حشمت مهاجرانی در امارات هم سرمربی باشگاهی بوده و هم سرمربی تیم ملی و تیم ملی جوانان این کشور را هم مدتی هدایت کرده و نسلی طلایی را برای فوتبال امارات ساخته است.

ستارگان ایران در دهه  1380 با تعداد زیاد در باشگاه های اماراتی حضور داشتند و از چهره های قابل ذکر این باشگاه‌ها به شمار می‌آمدند که سرآمد آن‌ها علی کریمی است که در تیم فوتبال الاهلی آقایی می‌کرد و حتی بالاتر از ژرژ وه‌آ مرد سابق فوتبال جهان، در امارات مرد سال شد.همچنین فرهاد مجیدی که با العین فاتح لیگ قهرمانان آسیا هم شد.

ایمان مبعلی بازیگردان تیم شباب امارات هم یکی از بهترین بازبکنان تاریخ فوتبال ایران در این کشور محسوب می‌شود که لقب مهندس را از این تیم سبزپوش اماراتی دریافت کرد و رسول خطیبی نیز بهترین گلزن الامارات شد. در شرایطی که تعداد زیادی از بازیکنان ایرانی مثل نکونام شجاعی، کاظمیان، اکبرپور، خلعتبری و … در این لیگ حاضر بودند و ایران مهمترین کشور فوتبالی همجوار امارات به شمار می‌آمد تغییر نام لیگ این کشور به یک نام جعلی همه چیز را برهم زد و نزدیک به یک دهه کلیه مبادلات بین فوتبال ایران و امارات متوقف شد.

اقدام جدید لیگ فوتبال امارات در جهت تنش زدایی در منطقه و برای شروعی مجدد بین فوتبال دو کشور انجام شده و بدون تردید حالا قطر انحصار خود را برای استخدام فوتبالیست های ایرانی از دست خواهد داد.

با ورود امارات به بازار خلیج فارس، لیگ قطر هم باید در زمینه استخدام بازیکنان ایرانی کمی دست به جیب تر و قوی تر عمل کند چرا که با توجه به بازیکنان محدودی که می‌توانند ستاره تیم‌های قطری و اماراتی باشند، حالا امکان رقابت نیز به وجود آمده و بازیکنان نیز می‌توانند مسیر خود را از این کشور به آن کشور کج کنند.

در میان کشورهای حوزه خلیج فارس کویت هم در حد سالی یک بار از ایران بازیکن گرفته و البته فوتبال عربستان هم می‌تواند میزبان ستاره‌های ایرانی باشد که به دلایل سیاسی حاد این اتفاق هرگز انجام نشده است به جز یک مورد که مهدی شیری بازیکن سابق برق شیراز به تیم النصر عربستان پیوست که اجازه ورود او به این کشور داده شد و موضوع در محاکم قضایی بین المللی پیگیری شد.

  • منبع خبر : ورزش سه