می‌خواهند با فوتبال بازی کنند
می‌خواهند با فوتبال بازی کنند
یک پیشکسوت فوتبال می‌گوید از مربیان ایرانی حمایت نمی‌شود و متاسفانه خارجی پسند هستیم.

به گزارش حاشیه ورزش

، پس از حذف ایران از جام جهانی برخی‌ از کارشناسان و پیشکسوتان از عملکرد تیم‌ ملی انتقاد کردند و در ادامه گزینه‌های مختلفی برای هدایت تیم ملی شنیده شد. از تمدید قرارداد با کارلوس کی‌روش تا مطرح شدن برخی از گزینه‌های ایرانی و خارجی روی میز فدراسیون فوتبال آمد اما فدراسیون هنوز به جمع بندی نرسیده است.

همایون شاهرخی، پیشکسوت فوتبال ایران  درباره عملکرد ایران در جام جهانی و بحث تغییر سرمربی تیم ملی اظهار کرد: وقتی کار یک مربی تمام شد، باید قدر زحماتش را بدانیم. فرقی ندارد چقدر زحمت کشیده است و ما به عنوان یک انسان باید به کسی که مربی تیم ملی بود و کار کرد خسته نباشید بگوییم. متاسفانه در جام جهانی نتیجه‌ای در حد نام ایران کسب نکردیم. باید در آینده شکل بهتری برای مسابقات داشته باشیم.

برخی می‌خواهند با فوتبال بازی کنند!

او در پاسخ به اظهار نظرهای مختلف درباره انتخاب سرمربی تیم ملی گفت: کسانی که می‌گویند هنوز برای انتخاب سرمربی وقت داریم، متاسفانه می‌خواهند با فوتبال بازی کنند. واقعیت این است که همه تیم‌ها بعد از جام جهانی یا مربی‌شان را تغییر می‌دهند یا ادامه می‌دهند. بازی با کلمات خیلی راحت است و نباید فرار رو به جلو کنیم. آن کسانی که اینگونه صحبت می‌کنند، می‌خواهند در این فرصت و زمان کم فکر خودشان را به فوتبال و تیم ملی تحمیل کنند.

مطبوعات، بی‌رحمانه مربی ایرانی را می‌کوبند

این پیشکسوت فوتبال درباره انتخاب احتمالی یک مربی ایرانی برای هدایت تیم ملی بیان کرد: متاسفانه مطبوعات، بی‌رحمانه مربی ایرانی را می‌کوبند. در عین حال درباره مربی خارجی صبر و حوصله‌شان بیشتر است. مربی ایرانی زمان کمتری دارد و خیلی زود باید فکر خیلی چیزها را بکند. انتقاد از مربیان ایرانی خیلی بیشتر از مربیان خارجی است. ما مربیان ایرانی خوبی هم داریم. این‌که ملیت مربی از کدام کشور است زیاد مهم نیست. مهم تر از آن مدیریت در فوتبال است. فدراسیون فوتبال باید همه چیز را مدیریت کند.

چه اشکالی دارد اکنون با مربی ایرانی کار کنیم؟

او ادامه داد: در زمان گذشته مدیریت فوتبال ما آنقدر ضعیف بود که کارلوس کی‌روش فوتبال ما را می‌چرخاند و این باعث تاسف است. ما سال‌ها با مربیان خارجی کار کردیم و چه اشکالی دارد اکنون با مربی ایرانی کار کنیم؟ چه مدیریت و چه رسانه‌ها باید تمام قد از مربی ایرانی حمایت کنند. نباید به پاسپورت افراد نگاه کنیم. مراکش را نگاه کنید که با مربی وطنی‌اش به چهار تیم پایانی جام جهانی راه پیدا کرد و مربی‌اش را تمام قد حمایت کرد.

متاسفانه خارجی پسند هستیم

شاهرخی اضافه کرد:‌ همه مربیان ایرانی با علم روز آشنا هستند اما متاسفانه خارجی پسند هستیم. بهترین مربی ایرانی با دو باخت ممکن است درگیر حاشیه شود یا کنار برود. درباره بازیکن ایرانی به خصوصی صحبت نمی‌کنم اما نیاز است به مربیان ایرانی فرصت بیشتری بدهیم.

باید تغییر نسل انجام دهیم

او درباره تغییر نسل فوتبال ایران عنوان کرد: اگر دلمان را به حرف‌ها بسپاریم اتفاقی نمی افتد. میانگین سنی تیم ملی ما بالاست. با این تیم اگر در جام ملت‌ها موفق نشویم، وضعیت بحرانی می‌شود. باید با بازیکن جوان در مسابقات بین المللی پیش از جام جهانی شرکت کنیم. اگر هدفمان جام جام جهانی باشد باید تغییر نسل انجام دهیم. جوانان انگیزه بیشتری دارند و با آن‌ها می‌شود نتیجه بهتری کسب کرد. باید از بهترین‌ها استفاده کنیم، حتی اگر این بازیکنان ۱۸، ۱۹ ساله باشند.