نازنین ملایی: به اندازه امکانات انتظار نتیجه داشته باشند
نازنین ملایی: به اندازه امکانات انتظار نتیجه داشته باشند
دختر المپیکی رویینگ ایران گفت: برنامه‌ای که برای کمیسیون ورزشکاران فدراسیون جهانی دارم، حمایت ویژه از ورزشکاران نخبه است چون اگر خودم حمایت می شدم، الان باید در قهرمانی جهان مدال می گرفتم.

نازنین ملایی در گفت و گو با حاشیه ورزش درباره عضویت خود در کمیسیون ورزشکاران فدراسیون جهانی رویینگ بیان کرد: فدراسیون جهانی رویینگ بهار امسال به ما اعلام کرد که اگر می‌خواهیم عضو کمیسیون ورزشکاران شویم، می توانیم ثبت نام انجام دهیم و ثبت نام کردم. رای‌گیری هم در مسابقات قهرمانی جهانی چک انجام شد که یک ماه پیش به من ایمیل ارسال کرده بودند مبنی بر اینکه انتخاب شده‌ام اما به دلیل شرایط اینترنت متوجه این ایمیل نشده بودم تا اینکه دوباره با من تماس گرفته شد و آنجا متوجه شدم که برای چهارسال عضو کمیسیون ورزشکاران فدراسیون جهانی شده ام. یک جلسه نیز در لندن هم برگزار شد که البته من به این دلیل که دیر متوجه ایمیل شدم، نتوانستم شرکت کنم و در جلسه بعدی کمیسیون حضور خواهم داشت.

* پیشنهاد ملایی برای حمایت ویژه از ورزشکاران نخبه

ملایی در پاسخ به این پرسش که فکر می‌کند موفقیتی که در المپیک توکیو به دست آورده است در عضویت او در کمیسیون ورزشکاران فدراسیون جهانی تاثیر گذار بوده است؟ تصریح کرد: موفقیتی که در المپیک توکیو به دست آوردم و همچنین موفقیت در مسابقات قهرمانی جهان هم تاثیرگذار بوده است. درست است که در این جلسه حضور نداشتم اما از طریق دوستان خواستم که موضوعی که مد نظر داشتم را مطرح کنند چون خودم آن را تجربه کرده ام. در ایران و دیگر کشورهای آسیایی قایقرانان پسر و دختر خوبی داریم که قابلیت های زیادی دارند و می توانند پیشرفت کنند اما چون امکانات ندارند یا شرایط مالی خانوادگی خوبی ندارند و حمایت زیادی نمی شوند، مجبور به کناره گیری می شوند در حالی که می توانند آینده خیلی خوبی داشته باشند.

او ادامه داد: خود من با وجود قابلیت هایی که دارم، مسیری که قایقرانان شاخص در ۱۰ سال می روند، باید در ۲۰ سال بروم و زمان را از دست می دهم و هزاران اتفاق نیز ممکن است در این مسیر رخ دهد مثلا آسیب ببینم و یا عمر قهرمانی ام تمام شود. بنابراین از طرف تمام ورزشکاران آسیا می خواهم که خود ورزشکارانی که نخبه هستند، حمایت ویژه شوند نه اینکه برای کمک فدراسیون کشور مربوطه مدنظر قرار داده شود. در واقع به صورت مستقیم یا خود ورزشکار را مورد حمایت قرار دهند یا کمپ هایی تشکیل شود و این ورزشکاران نخبه زیر نظر بهترین مربیان جهان آموزش ببینند و بتوانند ارتقای سطح داشته باشند تا آینده قشنگی که می توانند داشته باشند را از دست ندهند.

*اگرحمایت می شدم، الان باید در قهرمانی جهان مدال می گرفتم

دختر المپیکی ایران در پاسخ به این پرسش که طرح حمایت از ورزشکاران نخبه را تا به نتیجه برسد، پیگیری می کند؟ تاکید کرد: بله، قطعا مسئله را پیگیری می کنم چون این موضوعی است که خودم با آن درگیر بودم و اگر حمایت خوبی می شدم یا اگر کشورم شرایطی داشت که می توانستم با امکانات بهتری تمرین کنم، در مسابقات قهرمانی جهان چک باید مدالم را می گرفتم نه اینکه رنکینگم را به رده هشتم جهان برسانم و در المپیک بعدی هم باید جزو مدال آوران یا شش نفر اول باشم. انگلیس مهد رویینگ است و کشورهایی چون آلمان و کانادا در رویینگ صاحب نام هستند و من با همین امکانات کم در مسابقات قهرمانی جهانی چک توانستم آنها را پشت سر بگذارم یعنی اگر ما نگاه ویژه تر و امکانات بهتری داشته باشیم، قطعا می توان در سطح بالاتری قرار گرفت.

او ادامه داد: نه تنها در ایران بلکه در دیگر کشورهای آسیایی هم ورزشکارانی داریم که می‌توانند رشد بیشتری داشته باشند. بازیکنان فوتبال در جام جهانی می توانند خودشان را نشان دهند و کشورهای دیگر تکنیک های آن ها را می بینند و از این طریق تیم های اروپایی خریداری می‌شوند و لژیونر می شوند. در رشته قایقرانی چون آنقدر دیده نمی شود، این وظیفه کمیسیون ورزشکاران، فدراسیون جهانی و کنفدراسیون آسیا است که ورزشکاران نخبه را ببینند و مورد حمایت قرار دهند.

*سدها لاین کشی ندارند و مسافت دقیق مشخص نیست
ملایی در مورد اینکه همچنان نیاز به تمرین در پیست بر مسافت احساس می‌شود و باید برنامه‌ریزی شود که این تمرین را هم داشته باشند، گفت: آقای فرزام همیشه پیگیر این مسئله است اما ما در دو سد می توانیم تمرین مسافت داشته باشیم. یکی سد الیگودرز است که شدید می آید و ما نمی توانیم آن طور که باید تمرینات لازم را داشته باشیم. سد میانه هم در زمستان به علت سردی هوا قابل استفاده نیست و حدود سه یا چهار ماه در سال می توان از آن استفاده کرد اما باید این را در نظر بگیریم که ما نیاز به تمرین در پیست استاندارد داریم. سدها لاین کشی ندارند و مسافت دقیق مشخص نیست و فقط یک دریاچه هستند که ما در آنها پا رو می زنیم. باید حداقل در چندین بار در هفته در مسافت دو کیلومتر تمرین داشته باشیم تا پارو زدن در پیست استاندارد عادی باشد.

*به اندازه امکاناتی که می دهند، انتظار نتیجه داشته باشند

او افزود: در قهرمانی جهان چک بعد از ۲ کیلومتر نمی دانستم که باید چه کار کنم به خاطر اینکه بعد از المپیک توکیو درپیست استاندارد پارو نزده بودم. در مسابقه دوم قهرمانی جهان شرایطیم بهتر شده بود و در مسابقه چهارم کارم را عالی انجام دادم و آقای فرزام گفت همان کاری را انجام دادم که از من می‌خواست. این در حالی است که پاروزنان کشورهای دیگر آنقدر در پیست استاندارد تمرین کرده اند کاملا برایشان عادی است. مشکل نداشتن پیست استاندارد همیشه هست و خواهد بود اگر قرار بود به آن رسیدگی شود، در این ۱۵ سال که من در قایقرانی هستم، انجام می شد. دیگر هم پیگیر این موضوع نمی شوم چون تبدیل به یک دیالوگ تکراری شده است و نه توجه می شود و نه به چشم می آید. تنها کار این است که اردوی برون مرزی داشته باشیم که با این وضعیت ارزی و بودجه ها فکر نمی کنم امکانش وجود داشته باشد. امیدوارم که در بازی‌های المپیک و بازی‌های آسیایی به همان اندازه که به ما امکانات می دهند، انتظار نتیجه داشته باشند نه بیشتر از آن.

* تلاش می کنم ملکه آسیا شوم

ملایی در مورد حضور در مسابقات قهرمانی آسیا تایلند نیز گفت: امیدوارم بهترین نتایج را بگیریم. قطعا در رویینگ سبک وزن و دو نفره سنگین وزن شرکت می کنم. فاصله زمانی برگزاری رقابت رویینگ سنگین وزن با دو نفره سنگین وزن خیلی کم است و اگر در جلسه فنی آقای فرزام بتواند زمان برگزاری را تغییر دهد، در آن هم شرکت می کنم در غیر این صورت مجبور می‌شویم که رویینگ یک نفره سنگین وزن را حذف کنیم. تلاش می‌کنم که بتوانم در روی یک نفره سبک وزن مدال طلا بگیرم و برای چهارمین سال پیاپی ملکه آسیا شوم.

*دغدغه قایق های جدید در تایلند

ملی پوش رویینگ ایران در مورد وضعیت رکوردی خود نیز تصریح کرد: با وجود اینکه اوج آمادگی ما در مسابقات قهرمانی جهان بود اما دوباره توانستیم رکوردهای خوبی ثبت کنیم و آقای فرزام دوباره توانست ما را به اوج آمادگی برساند. امیدوارم که شرایط به گونه‌ای باشد که بتوانیم این رکورد های تمرینی را در مسابقه هم مثبت کنیم چون ما قبلا از قایق های یک شرکت چینی استفاده می کردیم اما این شرکت چینی در مسابقات قهرمانی آسیا نیست و مجبوریم از یک برند دیگر استفاده کنیم که وزن قایق های آن متفاوت و بیشتر است. این مسئله باعث می شود که شکل قایق فرق کند و در باریکی قایق و سرعت آن تاثیر گذار است. باید به تایلند برویم و ببینیم که می توانیم با این قایق ها هماهنگ شویم. از طرفی تایلند همیشه آب و هوای طوفانی دارد امیدوارم همه چیز خوب باشد تا بتوانیم که یک رکورد خوب به ثبت برسانیم.