واکنش فدراسیون والیبال به درخواست ویزای کارمندانش برای ایتالیا
واکنش فدراسیون والیبال به درخواست ویزای کارمندانش برای ایتالیا
فدراسیون والیبال برای سفر به لیگ ملت ها به میزبانی ایتالیا نام برخی کارمندان خود را هم در فهرست درخواست ویزا قرار داده است. این در حالی است که آنها اعزام نخواهند شد!

به گزارش نخست نیوز، تیم ملی والیبال ایران در نخستین رویداد سال ۱۴۰۰ باید در رقابت‌های لیگ ملت‌ها شرکت کند. رویدادی که نخستین محک جدی ولادیمیر الکنو، سرمربی نامدار دنیای والیبال پیش از بازی‌های بزرگ المپیک خواهد بود.

با توجه به شیوع ویروس کرونا در جهان و همه گیری این بیماری، ایتالیا میزبان رقابت‌های لیگ ملت‌ها محدودیت‌های سختی برای نفرات اعزامی اعمال کرده است و فقط ۲۵ نفر شامل بازیکن و اعضای کادر فنی می‌توانند به مسابقات اعزام شوند.

حتی فدراسیون جهانی والیبال نیز حضور خبرنگاران را در مسابقات ممنوع کرده است. فدراسیون والیبال برای اخذ ویزا از حدود یک ماه پیش اقدام کرده است و طبیعتا باید برای ملی پوشان و نفرات کادر فنی حاضر در لیست اولیه درخواست ویزا داده باشد.

اما علاوه بر بازیکنان و کادر فنی نام افرادی مانند محمدرضا داورزنی، سارا حسابی و امیر طلوع کیان در این فهرست وجود داشت.

لیست ۳۴ نفره
امیر خوش‌خبر سرپرست تیم ملی والیبال در گفتگو با نخست نیوز درباره تعداد درخواست ویزا برای ملی‌پوشان و کادر فنی گفت: پروسه دریافت ویزا در کشور ما برخلاف سایر کشورها طولانی است. بنابراین باید از حدود یک ماه تا یک ماه و نیم قبل از مسابقات این پروسه را طی کنیم، به همین دلیل برای تمامی نفرات دعوت شده به اردوی تیم ملی در لیست اولیه که ۴۰ نفر بودند درخواست ویزا دادیم تا دعوتنامه‌ها به دستمان برسد. پس از خط خوردن چند بازیکن و نیامدن یکی از مربیان تعداد نفرات لیست به ۳۴ نفر رسید.

داورزنی در لیست نهایی نبود
وی در پاسخ به این سئوال که بنا بر محدودیت‌های ایتالیا، ۲۵ نفر بیشتر نمی‌توانند به مسابقات اعزام شوند و طبیعتاً باید برای بازیکنان و نفرات کادر فنی درخواست ویزا داده شود. دلیل اینکه برای داورزنی، امیر طلوع‌کیان و سارا حسابی درخواست ویزا داده شده، چیست؟ گفت: داورزنی اقدام به درخواست ویزا نکرده و نام او در دعوتنامه بود اما در لیست نهایی نبود.

اخذ ویزا برای کارمندان فدراسیون
سرپرست تیم ملی والیبال افزود: قرار بود امیر طلوع‌کیان به عنوان مسئول رسانه‌ای تیم ملی برای پوشش اخبار کنار تیم حضور داشته باشد. امیدمان این بود FIVB تسهیلاتی برای پخش خبری تیم‌ها داشته باشد و این احتمال وجود داشت که خبرنگاران سهمیه جداگانه داشته باشند که در نهایت منتفی شد.

وی درباره سارا حسابی نیز گفت: همچنین احتمال داشت در روزهای پایانی مسابقات، سمیناری برگزار شود که این سمینار نیز منتفی شد به همین دلیل ما برای اینکه مشکلی نداشته باشیم، برای نفرات درخواست ویزا دادیم تا تیم به مشکل نخورد.

ویزا به تنهایی کافی نیست
خوش‌خبر در پاسخ به این سئوال که این شائبه به وجود آمده است که در شرایط کرونایی کشورها به سختی ویزا می‌دهند و این اقدام فدراسیون برای کسب ویزا برای تردد آسانتر نفرات به کشورها بوده است، گفت: خیر این‌طور نیست، ویزای دریافت شده محدودیت‌هایی دارد و علی‌رغم ویزا نیز باید نامه‌ای صادر شود؛ حتی الکنو که پاسپورت فرانسه را دارد، باید با نامه سفر کند و این نامه از سوی سفارت ارسال می‌شود. با توجه به شرایط کرونایی تمام این سختی‌ها وجود دارد و صرف اخذ ویزا به تنهایی کافی نیست.

داوطلبان حاضر در تیم ملی
سرپرست تیم ملی والیبال در پاسخ به این سئوال که چرا برای سه نفر از اعضای کادر فنی حتی درخواست ویزا داده نشد؟ گفت: این نفرات از ابتدا هم قرار نبود در سفر حضور داشته باشند و بیشتر برای کمک به تیم ملی در اردوها حضور داشتند؛ بسیار هم به تیم ملی کمک کردند و به صورت داوطلب آمدند.

شائبه ای که ایجاد می شود
اظهار نظر سرپرست تیم ملی والیبال در مورد این که از ابتدا هم قرار نبود این نفرات به ایتالیا اعزام شوند شائبه هایی را ایجاد می کند. از جمله این که اگر قرار نبود این نفرات اعزام شوند چرا برای آنها درخواست ویزا داده شده است؟ آیا این نفرات قصد استفاده غیرکاری از این ویزا را دارند؟

دیدار رئیس فدراسیون با سفیر ایتالیا
محمدرضا داورزنی به همراه امیر خوش‌خبر سرپرست تیم ملی والیبال، توماس توتولو دستیار ایتالیایی تیم ملی، دبیر اول، دبیر فرهنگی و دبیر اقتصادی سفارت ایتالیا چند روز گذشته در باغ سفارت ایتالیا در تهران با جوزپه پرونه سفیر جدید ایتالیا در ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار پیرامون تسهیل در امور گرفتن ویزای کاروان والیبال ایران به ایتالیا هم صحبت شد.