واکنش مربی تیم کشتی فرنگی به تنها وزن جامانده از المپیک
واکنش مربی تیم کشتی فرنگی به تنها وزن جامانده از المپیک
مربی تیم ملی کشتی فرنگی معتقد است اتفاقی که برای حسین نوری در گزینشی المپیک افتاد ممکن است برای هر کشتی‌گیر نامدار و بزرگی هم رخ دهد.

به گزارش حاشیه ورزش ، کاروان ورزش ایران در حالی به بازی‌های المپیک توکیو اعزام خواهد شد که ترکیب تیم ملی کشتی فرنگی برای حضور در این آوردگاه بزرگ تکمیل نشد. تیم محمد بنا بعد از مسابقات جهانی ۲۰۱۹ نورسلطان و همچنین رقابتهای گزینشی قزاقستان و بلغارستان نتوانست به هدف اصلی خود یعنی ترکیب کامل المپیکی دست یابد و در نهایت موفق به کسب ۵ سهمیه شد. بدین ترتیب علیرضا نجاتی، محمدعلی گرایی و امیر قاسمی منجزی در اوزان ۶۰، ۷۷ و ۱۳۰ کیلوگرم صاحب سهمیه المپیک شدند و محمدرضا گرایی و محمدهادی ساروی هم در اوزان ۶۷ و ۹۷ کیلوگرم دو سهمیه دیگر را از آن خود کردند. اما حسین نوری در کسب سهمیه ۸۷ کیلوگرم در گزینشی قزاقستان ناکام ماند و ناصر علیزاده هم نتوانست سهمیه این وزن را در گزینشی بلغارستان کسب کند.

در همین راستا بهروز حضرتی پور یکی از مربیان تیم ملی کشتی فرنگی با تشریح اتفاقاتی که به عدم کسب سهمیه وزن ۸۷ کیلوگرم انجامید گفت: حسین نوری در مسابقات انتخابی تیم ملی اول شد ضمن اینکه او کشتی‌گیر باتجربه و دارای رزومه ای است و تمرینات خیلی خوبی را هم پشت سر گذاشته بود. شکست او جزو اتفاقات متداول کشتی است که شاید برای هر کشتی‌گیر نامداری پیش بیاید. نوری با نتیجه ۴ بر صفر از حریف چینی جلو بود اما یه لحظه اشتباه کرد و باخت. ضمن اینکه برخلاف گفته برخی کارشناسان شکست او اصلاً کم‌فروشی نبود.

وی در خصوص برنامه مدون کادر فنی برای رسیدن به ترکیب تیم المپیکی گفت: کادر فنی از مدتها قبل چرخه‌ای برای انتخاب ملی‌پوشان در نظر گرفته بود اما در ادامه به خاطر کرونا اجرای آن ناتمام ماند. همان زمان در جلسه اعضای فنی و فدراسیون کشتی نیز قرار شد با شرایط موجود سه رویداد مسابقات جهانی نورسلطان، آسیایی هند و آخرین مسابقه داخلی که جام تختی بود، ملاک دعوت از اردونشینان باشد. ضمن اینکه لیگ را هم مد نظر داشتیم. به عنوان مثال ناصر علیزاده نماینده ما در گزینشی بلغارستان یکی از نفراتی بود که از دل لیگ در قالب اردوی تیم ملی قرار گرفت. ضمن اینکه مسابقه رودررو و در واقع هم رقابتهای انتخابی تیم ملی هم برگزار شد.

اما یکی از نکات مبهم غیبت رامین طاهری در فرایند انتخاب ملی پوشان اعزامی وزن ۸۷ کیلوگرم به میادین گزینشی المپیک بود که حضرتی‌پور در واکنش به این موضوع هم گفت: انتخاب نفرات بر اساس مسابقه رودررو و تورنمنت‌هایی بود که در این مدت مدنظر گرفته شد. کشتی‌گیران در رقابت‌های مختلف محک خوردند و در نهایت نفراتی برای حضور در آسیایی و گزینشی انتخاب شدند. رامین طاهری در اوکراین حضور داشت و عملکردش مورد ارزیابی قرار گرفت.

مربی تیم ملی کشتی فرنگی در پایان در خصوص انتخاب ناصر علیزاده برای گزینشی بلغارستان اظهار داشت: علیزاده در مسابقات قهرمانی آسیا سه کشتی خوب با رقبای عنواندار گرفت و در واقع شرایط تمرینی و مسابقاتی که در لیگ و سپس در آسیایی نشان داد، کادر فنی را مجاب به انتخابش کرد. ضمن اینکه او نهایتاً دو کیلو وزن کم می‌کند و بعد از آسیایی به لحاظ وزنی مشکلی برای حضور در گزینشی نداشت.

به گزارش حاشیه ورزش، دهمین مرحله اردوی تیم ملی کشتی فرنگی برای حضور در المپیک ۲۰۲۱ توکیو از روز ۲۹ اردیبهشت در خانه کشتی شهید ابراهیم هادی آغاز شده و تا روز ۸ خردادماه ادامه دارد که اسامی نفرات دعوت شده به این اردو به شرح زیر است:

۶۰ کیلوگرم: علیرضا نجاتی (قم) مهدی محسن نژاد (خوزستان)
۶۳ کیلوگرم: میثم دلخانی (فارس)
۶۷ کیلوگرم: محمدرضا گرایی (فارس) حسین اسدی (خوزستان)
۷۲ کیلوگرم: امین کاویانی نژاد (خوزستان)
۷۷ کیلوگرم: محمدعلی گرایی (فارس) پژمان پشتام (تهران)
۸۷ کیلوگرم: ناصر علیزاده (مازندران)
۹۷ کیلوگرم: محمدهادی ساروی- مهدی بالی (مازندران)
۱۳۰ کیلوگرم: امیر قاسمی منجزی، امین میرزازاده، علی اکبر یوسفی (مازندران)

سرمربی: محمد بنا
مربیان: رسول جزینی، بهروز حضرتی پور، لقمان رضایی، حبیب اخلاقی، فرشاد علیزاده، عادل بالی تبار
متخصص تغذیه: رامین امیرساسان
پزشک: دکتر تورج ملک محمدی
ماساژور: محمد علیزاده