پاراتکواندو؛ تجربه اولین حضور و تلاش برای کسب طلا
پاراتکواندو؛ تجربه اولین حضور و تلاش برای کسب طلا
حضور رشته پاراتکواندو در بازی‌های پارالمپیک 2020 توکیو می‌تواند با خاطراتی خوش برای ملی‌پوشان ایران همراه باشد.

به گزارش “حاشیه ورزش ” بازی‌های پارالمپیک 2020 توکیو در حالی از روز سه‌شنبه 2 شهریور ماه با برگزاری مراسم افتتاحیه آغاز می‌شود که کاروان ورزشی ایران با حضور 62 ورزشکار در 10 رشته راهی ژاپن می‌شود.

در این دوره از بازی‌ها شاهد حضور چند رشته جدید خواهیم بود که در واقع اولین حضورشان در پارالمپیک را تجربه خواهند کرد. یکی از این رشته، پاراتکواندو است؛ رشته‌ای که کاروان ایران امید زیادی به کسب مدال در آن دارد.

 

* اعزام سه ملی‌پوش و دو مربی

در این دوره از بازی‌ها سه ورزشکار از کشورمان به نام‌های اصغر عزیزی ، مهدی پوررهنما و رایحه شهاب به روی شیاپ‌چانگ خواهند رفت. همچنین پیام خانلرخانی و عاطفه کشاورز مربیان این ورزشکاران در آوردگاه پارالمپیک هستند.

* حضور 79 تکواندوکار از 34 کشور

در نخستین دوره حضور پاراتکواندو در بازی‌های پارالمپیک، 79 ورزشکار در دو بخش مردان و زنان از 34 کشور شرکت می‌کنند. ترکیه با 6 ورزشکار بیشترین سهمیه را دارد، کمیته پارالمپیک 5 سهمیه به خود داده و جمهوری آذربایجان نیز 3 سهمیه کسب کرده است. ضمن اینکه ایران، استرالیا، برزیل، بریتانیا، ژاپن، قزاقستان، مکزیک، مراکش، اوکراین و ازکبستان هر کدام سه سهمیه دارند.

 

* ملی‌پوشان ایران چگونه پارالمپیکی شدند؟

مهدی پوررهنما و اصغر عزیزی جزو مدعیان کسب مدال هستند. این دو ورزشکار از طریق جایگاه‌شان در رنکینگ جهانی سهمیه گرفتند. شرایط اما برای رایحه شهاب متفاوت بود و او در مسابقات انتخابی قاره آسیا توانست یکی از 13 ورزشکار وزن 58+ کیلوگرم لقب بگیرد.

 

* نگاهی به تاریخچه پاراتکواندو

فدراسیون جهانی تکواندو به عنوان سازمان حمایتی پاراتکواندو کار خود را در سال 2005 با رشته کیوورگی در ورزش معلولین آغاز کرد. اولین مسابقات جهانی این رشته در سال 2009 برگزار شد و پاراتکواندو در سال 2015 از سوی کمیته بین‌المللی پارالمپیک به عنوان یک رشته پارالمپیکی شناخته شده و قرار است برای اولین بار، حضور در پارالمپیک را تجربه کند.

فعالیت این رشته در ایران نیز سال 1388 در فدراسیون تکواندو آغاز و اولین دوره مسابقات قهرمانی کشور آن در سال 95 برگزار شد. اولین اعزام تیم ملی کشورمان به مسابقات برون مرزی یک سال بعد، با حضور در رقابت‌های منطقه‌ای کره جنوبی در سال 2017 صورت گرفت.

 

کلاس‌بندی پاراتکواندو بستگی به نوع معلولیت و آسیب دیدگی ورزشکار دارد و متعلق به گروه‌های جسمی– حرکتی، معلولیت ذهنی است که در کلاس‌بندی‌های P31 تا P34 و K41 تا K44 قرار می‌گیرند.

در پارالمپیک 2020 توکیو، رقابت‌های پاراتکواندو در ماده کیورگی و چهار کلاس K41 تا K44 و دسته‌های وزنی 61- کیلوگرم، 75- کیلوگرم و 75+ کیلوگرم در بخش مردان و و از 49- کیلوگرم، 58- کیلوگرم و 58+ کیلوگرم در بخش بانوان برگزار خواهد شد.

 

* آخرین رنکینگ جهانی ملی‌پوشان پارالمپیکی

آخرین جایگاه ملی‌پوشان ایران در رنکینگ جهانی چند روز قبل اعلام شد. در این رنکینگ مهدی پوررهنما در وزن 75- کیلوگرم (K44) با 112.56 امتیاز در رده سوم قرار دار. همچنین اصغر عزیزی در وزن 75+ کیلوگرم (K44) با 95.62 امتیاز در جایگاه دوم ایستاده است. ضمن اینکه رایحه شهاب در وزن 58+ کیلوگرم (K44) با 18.30 امتیاز در رده پانزدهم قرار گرفته است.

 

* برنامه رقابت ملی‌پوشان پاراتکواندو

رقابت سه نماینده پاراتکواندو در روزهای 12 و 13 شهریور انجام می‌شود که مصادف با دو روز پایانی مسابقات نمایندگان ایران در پارالمپیک است.

برنامه رقابت این سه ورزشکار به شرح زیر است:

– مهدی پوررهنما – وزن 75- کیلوگرم – جمعه 12 شهریور – ساعت 5:45 تا 17 (در صورت صعود به فینال)
– اصغر عزیزی – وزن 75+ کیلوگرم – شنبه 13 شهریور – ساعت 5:30 تا 17 (در صورت صعود به فینال)
– رایحه شهاب – وزن 58+ کیلوگرم – شنبه 13 شهریور – ساعت 5:30 تا 16:45 (در صورت صعود به فینال)