پرونده کالدرون با صد هزار دلار بسته میشد
پرونده کالدرون با صد هزار دلار بسته میشد
می‌شد پرونده کالدرون را با صد هزار دلار مختومه کرد اما اهمال مدیران پیشین این باشگاه منجر شد تا این پرونده با پرداخت ۷۵۰ هزار دلار بسته شود.

به گزارش حاشیه ورزش ، مجید صدری، سرپرست مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری به سوالات اصحاب رسانه پاسخ داد. او در ابتدای این نشست خبری اظهار کرد: ما در یک سال گذشته فراز و نشیب‌های زیادی داشتیم. راجع به گذشته می‌توانید از من سوال کنید. برای آینده ما برنامه‌های خوبی داریم. یعنی تلاش ما این است که به اولین قولمان یعنی قهرمانی ششم پرسپولیس عمل کنیم. همچنین بتوانیم با کمک هواداران زیرساختی فراهم کنیم که مشکلات مالی قطعا حل شود و دیگر شاهد اتفاقاتی مانند پول ندادن و عقب افتادن حقوق‌ها نباشیم.

او افزود: از تمام ظرفیت‌های باشگاه در حوزه درآمدزایی می‌خواهیم استفاده کنیم. این ظرفیت‌ها محقق نمی‌شود مگر با کمک هواداران عزیزمان. یکی از موارد فضای مجازی است. حداقل در این حوزه بنده تخصص دارم و تلاش می‌کنیم که حداکثر ظرفیت آن استفاده کنیم. موارد دیگر هم وجود دارد. از جمله تبلیغات محیطی، پخش مستقیم و غیره که می‌تواند به باشگاه کمک کند.

سرپرست مدیرعامل پرسپولیس گفت: این که کادر فنی ما بدون دغدغه خاطر بتواند کار تیم را جلو ببرد. این مورد هم درباره بزرگسالان است و هم پایه‌ها. امیدواریم قهرمانی‌های ما مداوم باشد. وقتی می‌گوییم پرسپولیس پرطرفدارترین تیم آسیاست، باید بتوانیم در تمامی حوزه‌ها نشان دهیم. یک بخش آن مربوط به مسابقات لیگ است که پنج دوره قهرمان شدیم. ان‌شاءالله در آسیا و جام حذفی هم این موفقیت‌ها کسب می‌شود. البته این موضوع فقط شامل حال مسابقات نیست. باشگاه ما باید از نظر اخلاق و فرهنگ یک باشد. به نظرم باشگاه پرسپولیس باید در تمام حوزه‌ها شماره یک باشد. این موضوع با همدلی و اتحاد بین هواداران و باشگاه به وقوع می‌پیوندد.

صدری بیان کرد: برای رسیدن به موفقیت در تمامی حوزه‌ها باید بتوانیم از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم؛ چه از ظرفیت دولتی و چه خصوصی. یکی از مواردی که ما در آینده به آن می‌پردازیم مباحث تعاملی است و باید خیلی از مشکلات را با تعامل حل کنیم. ما هیچوقت دنبال دعوا یا مباحث مشاجره‌ای نیستیم و بیشتر به دنبال تعامل هستیم. البته اجازه نمی‌دهیم یک ذره از حق باشگاه ضایع یا نادیده گرفته شود. امیدواریم در فصل جاری به این اهدافی که داریم، بتوانیم برسیم. ما تلاش می‌کنیم که هر ماه گزارشی از عملکرد باشگاه به رسانه‌ها ارائه کنیم.

او گفت: یکی از مباحث جدی مورد نظر ما بحث شفافیت در تمام حوزه‌هاست. ما در باشگاه چیز پنهانی از هواداران و مردم عزیزمان نداریم. بزرگترین سرمایه ما هوادارانمان هستند و تا می‌توانیم باید اعتماد آن‌ها به باشگاه را جلب کنیم. هرجا که سعی کردیم این اعتماد به وجود بیاید، همه سود برده‌اند. هم باشگاه و هم هوادار از یک موضوع منتفع شده‌اند.

سرپرست مدیرعاملی پرسپولیس در خصوص پرداخت بدهی کالدرون، گفت: در بحث خارجی‌ها فقط یک پرونده کالدرون نبوده و قبل از حضور ما چند پرونده باز دیگر هم بود. تاریخ عقد قرارداد این مربی، ۱۰ تیر ۱۳۹۸ بود. آقای عرب این قرارداد را امضا کردند. چه زمانی اختلاف پیش آمده؟ یکم ژانویه ۲۰۲۰ که در دوره مدیریت آقای انصاری‌فرد بوده است. تاریخ صدور رای این پرونده، دهم تیر ۱۳۹۹ است و پرونده دیروز مختومه شد. مبلغی که تا روز پرداخت به او داده شده بود، بیش از ۲۹۹ هزار دلار بود و حدود ۵۷۹ هزار دلار باقی مانده بود که این مبلغ به علاوه ۳ هزار فرانک پیگیری پرونده و همچنین طلب بیش از ۱۰۰ هزار دلار خواکین می‌شد که در مجموع عددی حدود ۷۴۵ هزار دلار شد. مدت قرارداد او ۱۰ تیر ۹۸ تا ۱۰ تیر ۹۹ و قرارداد هر فصل او ۸۵۰ هزار دلار بود. قرار بود ۳۰۰ هزار دلار این مبلغ تا دو هفته بعد از امضای قرارداد با او داده شود و ۳۰۰ هزارتای دیگر هم قرار شد تا نیم‌فصل داده شود و ۲۵۰هزار دلار هم تا انتهای فصل داده شود. من عنوان کسی که مسئولیت دارم، خواهش می‌کنم از دستگاه‌های نظارتی که به قرارداد خارجی‌هایی که در ایران هستند و نحوه قرارداد و پرداخت آن‌ها نظارت داشته باشند. چه ضرورتی دارد کاری که با ۱۰۰ هزار دلار می‌شد انجام داد، به اینجا کشیده شود؟ چرا کسی پاسخگو نیست؟ ما فحش‌ها و بد و بیراهش را خوردیم اما کاری که با ۱۰۰ هزار دلار می‌شد انجام داد را با التماس و با ۷۵۰ هزار دلار انجام دادیم.

سرپرست مدیرعاملی پرسپولیس با بیان این که چرا کسی پاسخ نمی‌دهد چرا مشکل کالدرون که در گذشته با ۱۰۰ هزار دلار حل می‌شد را او و کادر مدیریتی‌اش مجبور شده‌اند با ۷۵۰ هزار دلار حل کنند، گفت: این سوالی است که بنده خودم به عنوان هوادار در ذهنم است. یکی باید به آن پاسخ دهد. من باید به عملکرد خودم حتی ۱۰ سال دیگر پاسخگو باشم. حداقل بیایید بگویید ما به خاطر این مشکل ۱۰۰ هزار دلار را ندادیم، ما جای دیگر مشکل داشتیم و این کار را نکردیم. چرا باید اجازه دهیم که کار به جایی بکشد که هوادار به ما فحاشی و توهین کند؟ البته اشکالی ندارد و ما به دیده منت قبول کردیم.

صدری ادامه داد: مشکل آقای کالدرون اولین بحثش تهیه پول بود. ما از زمان آقای سمیعی به هر دری می‌زدیم که ۲۲ میلیارد را تهیه کنیم. هر پولی تهیه می‌شد اولویت ما حقوق بازیکنان، کادر و پرسنل بود. ما نتوانستیم این ۲۲ میلیارد را تهیه کنیم. شخصی که به ما کمک کرد شخص آقای سجادی بود که متاسفانه خیلی از مواردی که توهین می‌شود، به او توهین است. در صورتی که آقای هوادار عزیز، قربان شکل شما بروم، آقای سجادی اگر کمک نکرده بود از کجا این ۲۲ میلیارد را می‌آوردیم؟

او تصریح کرد: یک سری هم می‌آیند می‌گویند که وظیفه بوده چون باشگاه دولتی است ولی همین که ایشان این همت را کرده با ارزش است. مگر قبلی‌ها نمی‌توانستند این کار را بکنند؟ بالاخره پول تهیه شد. حالا بگذریم که در فضای مجازی این بحث مطرح شد که این پول حق چی و چی بوده است. هیچ کدام این موارد درست نبود. وزارت ورزش کمکی به ما کرد و توانستیم این پول را تهیه کنیم و به کالدرون بدهیم. پولی که با ۱۰۰ هزار دلار جمع می‌شد.

سرپرست مدیرعامل پرسپولیس اظهار کرد: سوال من این است چرا این مشکل با ۱۰۰ هزار دلار جمع نشد؟ من نمی‌گویم که مقصر بودند ولی به مردم جواب بدهند. ما راجع به این موضوع مطالبه داریم و هر که می‌خواهد باشد، حتی آقای صدری. چرا باید در فضای مجازی ما باید مورد اهانت قرار بگیریم؟ چرا کسانی که این پرونده را درست کردند نباید پاسخگو باشند؟ دکتر سجادی به آخر این پرونده رسید، ما هم به آخر آن رسیدیم. از هواداران و خبرنگاران می‌خواهیم که این موضوع ۱۰۰ هزار دلار را مطالبه کنند.

او افزود: پول تهیه شد. ما در باشگاه پرسپولیس به دنبال این هستیم که بتوانیم هزینه‌هایمان را کاهش دهیم. یکی از مسائل پایین‌ آوردن هزینه‌ها پرونده آقای کالدرون بود. کمک دیگری که آقای سجادی به ما کرد این بود که ما نامه‌ای به بانک مرکزی زدیم. کاری که قبلا در باشگاه پرسپولیس نشده بود. ما همیشه ارز آزاد می‌گرفتیم. همین الان اگر بخواهیم پول رادو را بدهیم باید به بانک مرکزی نامه بزنیم و قیمت روز را برایت حساب کند و ارز را از بانک مرکزی می‌گرفتیم. ما برای کار آقای کالدرون ارز نیمایی گرفتیم. یعنی با اجازه شما ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به نفع باشگاه شد. این جا هم کمک وزارت ورزش بود. دوندگی‌هایش را ما کردیم ولی بالاخره حمایت و کمک وزارت باعث شد که ارز نیمایی بگیریم.

وی ادامه داد: من باید ارز می خریدم و به جای این که دلار را ۲۹ هزار تومان بگیرم، ۲۳ هزار تومان خریدیم و ۳ میلیارد به نفع باشگاه کار کردم. در کشور یک سری قوانین داریم که باید آن را رعایت کنیم. ما از صرافی‌های که مجوز بانک مرکزی دارند و می‌شد این ارز را جابه‌جا کرد، این کار را انجام دادیم. من دو دفعه با کالدون به همراه وکیلم به صورت ویدیوکال صحبت کردیم و به او پیشنهاد دادیم که جلسه‌ای را در ترکیه برگزار کنیم و این بدهی را قسط‌بندی و پرداخت کنیم. به او گفتم که می‌دانم که به او بی‌احترامی شده و ما حاضریم جبران کنیم و به خاطر هواداران این مبلغ را در ۵ قسط از ما بگیرد. من ۲ دفعه با او در ترکیه قرار گذاشتم که تشریف نیاوردند. صرافی‌ها به من گفتند که اگر در ترکیه، امارات یا قطر به ما شماره حساب دهید، ما می‌توانیم ۲۴ ساعته پول را واریز کنیم. باز با او تماس گرفتیم و گفتیم که یک شماره حساب از خود یا آشنایانش در یکی از این ۳ کشور بدهد که ایشان به ما گفتند که فقط باید با وکیلم صحبت کنید. ما دیدیم که ۱۰۰ هزار دلار این پول برای خواکین است. خیلی برای ما عجیب بود که ما با طرف با احترام برخورد می‌کنیم و او این‌گونه با ما رفتار می‌کند. من به گرشاسبی گفتم که از خواکین خواهش کند این ۱۰۹ هزاری که متعلق به او است را در همین جا دریافت کند که آقای خواکین به ما اعلام کردند که کالدرون پولش را از پیش داده است و این تیر ما هم به سنگ خورد.

صدری اضافه کرد: بعد از آن ما با وکیل کالدرون که یک خانمی بود، تماس گرفتیم که تا یک مدت جواب ما را نمی‌داد. سرانجام جواب پیام‌های ما را داد و گفت که من در سوییس یک حسابی دارم که می‌توانید به آن واریز کنید. فرستادن ارز به اروپا سخت است. من دیروز دیدم که یکی از هواداران کامنتی گذاشته که چرا کاری که می‌شد ۲۴ ساعته انجام داد را در یک ماه انجام دادید! انگار ما یک ماه نشسته بودیم و استراحت می‌کردیم و کاری نمی‌کردیم که برخی هواداران این‌گونه برخورد می‌کنند. کشور ما تحریم است و جابه‌جایی ارز سخت است و ما هم باید قانونی این کار را انجام دهیم زیرا وابسته به دولت هستیم. ما پول را حواله کردیم و ۱۰ روز طول کشید که این اتفاق رخ دهد و این وسط ۵شنبه و جمعه ما و شنبه و یک‌شنبه آن‌ها تعطیل است و باعث شد روند طول بکشد. یک ۶۰۰ هزارتا، یک ۱۰۰هزارتا و یک ۵۰ هزارتا به حساب ایشان نشست و دو حواله از این ۳ حواله را تاییدیه داد و گفت که بانک در خصوص این ۶۰۰ هزارتا از او سوال پرسیده است. ما با کارگزار خود که در خارج از ایران است، صحبت کردیم و به ما گفت که بگذارید همان خانم و کارگزار مسائل را پیگری کند تا پول بلاک نشود. نامه‌ها برای کارگزار فرستاده شد و آن‌ها هم امضا کردند و تحویل بانک دادند. بانک به این خانم گفت که رابطه کاری ایشان با آن کارگزار مشخص نیست و ما درخواست کردیم که پول را برگردد. کارگزار به ما تذکر داد که نگذارند دلیل برگشت این پول را تحریم بزنند زیرا اگر چنین اتفاقی می‌افتاد، ۶۰۰ هزار دلار بلاک می‌شد و سوخت می‌شد.

سرپرست باشگاه پرسپولیس افزود:‌ حدود سه هفته طول کشید تا پول دوباره به حساب ما در خارج از کشور بازگردد. نمی‌توانستیم خیلی حساسیت به خرج دهیم چون ممکن بود کل پول بلاک شود. ما این پول را با کلی زحمت جمع کرده بودیم. ما صبر کردیم تا پول به حساب بیاید تا از یک کانال دیگر پول را واریز کنیم. خوشبختانه این دفعه ریسک نکردیم. این‌بار با دلار کار نکردیم و ذره ذره خواستیم تا مطالبات کالدرون را بپردازدیم. ما به آن کارگزار اعتماد داشتیم چون کارش این است. خدا را شکر هفته پیش، در روز جمعه کالدرون تایید کرد که همه پول به غیر از ۴۵ هزار دلار به حساب آمده است. ما چون مطمئن بودیم که می‌توانیم از این کانال بازهم بقیه پول را بپردازیم، مشکل خاصی را متحمل نشدیم. یک سمت ماجرا برای من خیلی دردآور بود. من به کالدرون التماس کردم و گفتم به خاطر اینکه پیش هواداران شرمنده نباشیم، از شما خواهش می‌کنیم که در تسریع امور مربوطه با ما همکاری کنید. من اگر صوت آقای کالدرون را برای شما بگذارم، شرم‌تان می‌آید که چطور او به ما توهین می‌کند. ما واقعا لایق این مساله هستیم؟ او به ما گفت ۲ سال است من را معطل کردید و من تمام پولم را می‌خواهم. ما با وکیل کالدرون هم کلنجار رفتیم و خواستم که تاییدیه‌های لازم سریع‌تر انجام شود اما وکیل کالدرون به من گفت موکل من پادشاه من است. من حتی با پسر کالدرون و هر کس دیگری که فکر می‌کردم باعث شود کارها سریع‌تر پیش برود تماس گرفتم اما اتفاقی رخ نداد.

صدری خاطرشان کرد: متاسفانه کالدرون شب گذشته به روی آنتن آمد و گفت ایران را دوست دارد. آقای کالدرون شما کجا به هواداران احترام گذاشتید؟ من با دادن ۹۵ درصد از پول شما، خودم را به شما ثابت کردم. این است جواب کار ما؟ خواستید من متن ارسال شده را هم می‌توانم منتشر کنم که یک متن از موضع بسیار پایین است اما ایشان به ما گفتند که همه پولش را می‌خواهد. در گذشته به کالدرون شاید بی‌احترامی شده است اما ما ۹۵ درصد از مطالبات ایشان را دادیم و اگر ۵ درصد این پول را نمی‌دادیم اتفاقی می‌افتاد؟ ما در ماجرای مطالبات کالدرون هیچ کوتاهی نکردیم.