کاروان ایران چشم انتظار اولین مدال تاریخ تیراندازی در المپیک
کاروان ایران چشم انتظار اولین مدال تاریخ تیراندازی در المپیک

تیراندازی ایران با وجود ۶ سهمیه چشم انتظار کسب نخستین مدال المپیک در این رشته است. به گزارش حاشیه ورزش، تیراندازان ایرانی در ادوار مختلف المپیک حضور داشته‌اند هر چند که این حضور با کسب مدال همراه نشده است. در این دوره ۶ ورزشکار توانستند در دو ماده تفنگ و تپانچه سهمیه بگیرند که بیشترین […]

تیراندازی ایران با وجود ۶ سهمیه چشم انتظار کسب نخستین مدال المپیک در این رشته است.

به گزارش حاشیه ورزش، تیراندازان ایرانی در ادوار مختلف المپیک حضور داشته‌اند هر چند که این حضور با کسب مدال همراه نشده است. در این دوره ۶ ورزشکار توانستند در دو ماده تفنگ و تپانچه سهمیه بگیرند که بیشترین تعداد نفرات اعزامی به المپیک طی ادوار گذشته است. در این شرایط همه چشم انتظار کسب نخستین مدال و بالابردن پرچم ایران در توکیو هستند.

تیراندازی ایران در المپیک ریو پنج نماینده (نجمه خدمتی، پوریا نوروزیان، مه لقا جام بزرگ، الهه احمدی و گلنوش سبقت‌اللهی)، در المپیک لندن سه نماینده (ابراهیم برخورداری، مه لقا جام بزرگ، الهه احمدی) و در سایر دوره‌ها حداکثر یک نماینده داشته است.

نجمه خدمتی، آرمینا صادقیان، فاطمه کرم‌زاده، مهیار صداقت، جواد فروغی و هانیه رستمیان تیراندازان ایران در این دوره از المپیک هستند. به جز نجمه خدمتی که دومین دوره المپیک را تجربه می‌کند سایر ملی‌پوشان جوان هستند و یا نخستین بار است که عازم آوردگاه بزرگی همچون المپیک می‌شوند.

در این میان جای الهه احمدی و مه‌لقا جام بزرگ که در هر دو دوره گذشته المپیک لندن و ریو برای ایران تیر زدند خالی است. الهه احمدی مدال‌آورترین و تاثیرگذارترین ورزشکار ایران در تیراندازی است اما نتوانست در این دوره از المپیک سهمیه بگیرد. همچنین مه‌لقا جام بزرگ به دلیل آسیب‌دیدگی از حضور در مسابقات کسب سهمیه بازماند و نتوانست در سومین دوره پیاپی در المپیک حضور داشته باشد اما هدفش حضور در المپیک ۲۰۲۴ است.

درخشش برخی از تیراندازان در جام جهانی کرواسی که آخرین مسابقه جهانی قبل از المپیک ۲۰۲۰ بود امیدها را برای کسب مدال المپیک بیشتر کرد.

در ادامه به بیوگرافی تیراندازان المپیکی ایران و بخشی از افتخاراتشان اشاره شده است.

نجمه خدمتی:
نجمه خدمتی تیرانداز ۲۵ ساله بیرجندی است که دومین دوره المپیک را تجربه می‌کند. او در فینال تفنگ بادی ۱۰ متر جام جهانی چین پنجم شد و اولین سهمیه کاروان ایران را برای المپیک توکیو به ارمغان آورد. خدمتی مدال طلا و نقره بازی‌های آسیایی، دانشجویان جهان، بازی‌های کشورهای اسلامی، قهرمانی جوانان و نوجوانان آسیا، نقره قهرمانی جوانان جهان و برنز قهرمانی آسیا را در کارنامه دارد.
او در تفنگ بادی ۱۰ متر المپیک ریو در رده یازدهم ایستاد و به فینال نرسید اما در مقدماتی تفنگ سه وضعیت ششم شد و در نهایت نیز با قرارگیری در رده هشتم به کار خود در المپیک ریو پایان داد.

آرمینا صادقیان:

آرمینا صادقیان توانست در ۱۷ سالگی و در تفنگ بادی ۱۰ متر جام جهانی ریو در سال ۱۳۹۸ دومین سهمیه المپیک توکیو را در رشته تیراندازی کسب کند. او اکنون ۱۹ سال دارد و اهل ایلام است و به همراه تیم ملی زنان مدال طلای تیمی تفنگ بادی جام جهانی کرواسی ۲۰۲۱ را بر گردن آویخت. صادقیان کوچکترین عضو کاروان ایران در المپیک توکیو است.
او طلای میکس و نقره تیمی دانشجویان جهان، برنز تیمی قهرمانی زنان آسیا و برنز میکس قهرمانی جوانان آسیا را در کارنامه دارد.

هانیه رستمیان:

هانیه رستمیان پرچمدار زن کاروان ایران در المپیک توکیو است. او سومین سهمیه المپیک را در مسابقات قهرمانی آسیا دوحه در تپانچه بادی ۱۰ متر کسب کرد. او از ۱۲سالگی تیراندازی را شروع کرد و بعد از دو سال اولین مدال آسیایی خود را گرفت. هانیه در تپانچه رکورددار نوجوانان جهان و نوجوانان و جوانان ایران است. این جوان ۲۳ ساله مازندرانی در مسابقات قهرمانی جهان هند ۲۰۱۹ با کسب مدال برنز تپانچه ۲۵ متر، اولین مدال تاریخ زنان در این ماده را گرفت و تاریخ ساز شد. او همچنین نقره دانشجویان جهان، نقره و برنز بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی، طلای قهرمانی سلاح‌های بادی آسیا را در کارنامه دارد.

فاطمه کرم‌زاده:
فاطمه کرم زاده ۲۳ ساله و اهل خرمشهر است. او نیز در مسابقات تیراندازی قهرمانی آسیا دوحه قطر در آبان ۱۳۹۸ توانست چهارمین سهمیه المپیک توکیو را در تفنگ سه وضعیت ۵۰ متر زنان برای ایران به ارمغان آورد. کرم‌زاده نقره تفنگ سه وضعیت تیمی و برنز تفنگ بادی تیمی قهرمانی آسیا و نقره تیمی سلاح‌های بادی آسیا را در کارنامه دارد. او همچنین در قهرمانی آسیا جوانان به سه مدال طلا و یک نقره دست یافته است. کرم‌زاده در آخرین جام جهانی کرواسی قبل از المپیک توکیو نیز در مقدماتی تفنگ بادی رکورد فوق‌العاده ای ثبت کرد و در رنکینگ جهانی به رده دوازدهم صعود کرد. در صورت تکرار این رکورد می‌تواند در المپیک روی سکو قرار گیرد.

مهیار صداقت

مهیار صداقت ۲۵ ساله و اهل تهران است. او پنجمین تیرانداز ایرانی بود که در مسابقات قهرمانی آسیا دوحه در تفنگ سه وضعیت سهمیه گرفت. صداقت رکورددار تفنگ بادی و دارنده مدال برنز تیمی تفنگ بادی قهرمانی آسیا ۲۰۱۹، نقره تیمی دانشجویان جهان و طلای قهرمانی آسیا جوانان است.

جواد فروغی:
جواد فروغی آخرین تیراندازی بود که سهمیه المپیک توکیو را در رشته تپانچه گرفت. او ششمین سهمیه المپیک را در مسابقات تیراندازی قهرمانی آسیا دوحه توانست در تپانچه بادی ۱۰ متر مردان را برای ایران به دست آورد.
او در جام جهانی ۲۰۲۱ کرواسی مدال طلای تپانچه بادی و برنز تیمی و میکس تپانچه بادی را بدست آورد و توانست در رده نخست رنکینگ فدراسیون جهانی قرار بگیرد. او همچنین مدال طلا و نقره جام جهانی هند و برنز دانشجویان جهان را در کارنامه دارد. فروغی از جمله امیدهای تیراندازی ایران برای کسب مدال المپیک به شمار می‌رود.
وی همچنین در مسابقات تیراندازی قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ دو مدال برنز در تپانچه بادی و میکس ۱۰ متر به دست آورد.