کرونا معادلات تکواندو را بهم زد
کرونا معادلات تکواندو را بهم زد

حاشیه ورزش –سرمربی تیم ملی تکواندو ایران با اشاره به شرایط این تیم برای حضور در المپیک گفت: ملی پوشان ما تشنه حضور دراین میدان بزرگ بودند اما ویروس کرونا معادلات ما را به هم زد. به گزارش حاشیه ورزش –  تیم ملی مردان کشورمان از سال ۱۳۹۶ تمرینات خود را زیر نظر فریبرز عسکری […]

حاشیه ورزش –سرمربی تیم ملی تکواندو ایران با اشاره به شرایط این تیم برای حضور در المپیک گفت: ملی پوشان ما تشنه حضور دراین میدان بزرگ بودند اما ویروس کرونا معادلات ما را به هم زد.

به گزارش حاشیه ورزش –  تیم ملی مردان کشورمان از سال ۱۳۹۶ تمرینات خود را زیر نظر فریبرز عسکری مربی با اخلاق تکواندو برای شرکت در میادین مختلف و کسب امتیاز به منظور حضور در بازی‌های المپیک توکیو آغاز کرد که در این مسیر موفقیت‌های بسیاری را برای این رشته به همراه آورد.

هرچند تکواندو ایران در این راه سخت با چالش‌هایی همچون عدم صدور ویزا جهت شرکت در مسابقات جهانی، آسیب هادی‌پور، تعویق المپیک، ویروس کرونا و … دست و پنجه نرم کرد اما در نهایت موفق به کسب دو سهمیه المپیک توسط آرمین هادی‌پور (وزن ۵۸- کیلوگرم) و میرهاشم حسینی (وزن ۶۸- کیلوگرم) شد و سجاد مردانی هم در حالی سهمیه را از دست داد که اختلاف امتیاز اندکی با نفر بعدی داشت.

فریبرز عسکری سرمربی تیم ملی در فاصله کمتر از ۱۳ روز تا آغاز این رویداد بزرگ ورزشی با روابط عمومی فدراسیون تکواندو به گفتگو پرداخته است:

رنکینگ سیستم، مسیر سختی است که فدراسیون جهانی برای المپیک در نظر گرفت

کسب جواز حضور از طریق رنکینک سیستم مسیر بسیار سختی است که فدراسیون جهانی تکواندو برای حضور در المپیک تعیین کرده است؛ تکواندوکاران باید سالی ۴ تا ۵ مرتبه مسابقات گرندپری را به جز رقابت‌های جهانی و قاره‌ای پشت سر بگذارند که کسب هر مدال در ارتقا جایگاه هوگوپوشان و نزدیک‌تر شدن آنها به المپیک تأثیرگذار است. همین رنکینگ هم جدول لگاریتمی دارد که هر سال امتیازات قبل از آن کسر می‌شود و همه این موارد دستیابی به این مهم را دشوار می‌کند.

در ابتدای ورود که کار خود را آغاز کردم فرزان عاشورزاده، مهدی خدابخشی و سجاد مردانی جز نفراتی بودند که از المپیک قبل در رنکینگ قرار داشتند و آرمین هادی‌پور و میرهاشم حسینی نیز تکواندوکاران تازه واردی بودند که امتیاز کمتری در رنکینگ داشتند. از میان این نفرات فرزان علی‌رغم شایستگی به خاطر کاهش وزن بسیاری که طی این سال‌ها داشت دیگر نتوانست در این وزن همانند گذشته موفق عمل کند، مهدی هم در میان راه از ما جدا شد و به دلیل ازدواج به کرواسی رفت اما سجاد مردانی تا لحظه آخر تلاش خوبی داشت و تنها بخاطر امتیازاتی که از او کم شد و با اختلاف ناچیز نتوانست سهمیه توکیو را بدست آورد. او واقعاً توانمندی کسب سهمیه را داشت، کمااینکه در سال آخر و در هر ۴ گرندپری موفق به تصاحب مدال شد و این در حالی بود که این اتفاق برای نفرات سوم تا پنجم رنکینگ نیفتاد اما موفق شدند جواز بگیرند.

خدا را شکر آرمین هادی‌پور و میرهاشم حسینی با توجه به عملکردی که داشتند امتیازات لازم را بدست آوردند و توانستند سهمیه حضور در المپیک توکیو را کسب کنند؛ آنها مسیر خیلی سختی را پشت سر گذاشتند اما با همت و تلاشی که داشتند این افتخار را به نام خود ثبت کردند و به عنوان المپین‌های تکواندو در توکیو حضور دارند.

برای کسب امتیاز مجبور و محکوم به پیروزی بودیم
جدای از مسیر سختی که باید طی می‌شد ما در سال ۱۳۹۸ با چالش رقابت‌های جهانی رو به رو شدیم و تا لحظات پایانی برای صدور ویزا دچار مشکل بودیم؛ حتی تعدادی از ورزشکاران ما از جمله میرهاشم حسینی و عرفان ناظمی حضور در این رقابت‌ها را از دست دادند؛ این رویداد برای ما خیلی مهم بود و هنوز هم اعتقاد دارم عدم صدور ویزا حساب شده بود چراکه ۷ ماه قبل در مسابقات گرندپری منچستر نمایندگان انگلیس را شکست دادیم و برای روادید دقیقاً روی همین نفرات دست گذشته شد. با توجه به اینکه این رقابت‌ها امتیاز بالایی داشت نه تنها مسیر کسب سهمیه را برای ما هموارتر می‌کرد بلکه الان میرهاشم می‌توانست در رده ۲ قرار بگیرد و این حجم از فشار و استرس را تحمل نکند.

اکنون که در این خصوص صحبت می‌کنیم تمامی این اتفاقات افتاده و از آن گذر کرده‌ایم اما در آن روز نمی‌دانستیم قرار است چه اتفاقی بیفتد و در آن برهه زمانی امتیازات جهانی برای ما خیلی حیاتی بود. خدا را شکر با غیرت بچه‌ها توانستیم شرایط را تغییر دهیم و با وجود خاطره تلخ این رقابت‌ها، به فاصله دو هفته میرهاشم در مسابقات گرندپری با شکست دادن دای هون لی کره‌ای که سه سال بود باخت نداشت، مدال طلا را بدست آورد.

اعتقاد دارم برای رشد در هر زمینه‌ای شرط اول پذیرش است، اگر ما قبول کنیم که نمی‌توانیم شرایط پیش آمده را تغییر دهیم و با این موضوع کنار بیاییم شروع مسیر موفقیت خواهد بود. خدا را شکر بعد از شوک رقابت‌های جهانی ملی‌پوشان همراهی کردند و به این باور و پذیرش رسیدند که این مسابقات با تمام تلخی‌های خود به پایان رسیده و ما برای کسب امتیازات لازم مجبور و محکوم به پیروزی هستیم؛ آنها در این مدت خیلی سخت تلاش کردن و من شاهد زحمات طاقت فرسای آنها بودم.

تنها حسرت باقی مانده عدم کسب سهمیه سجاد مردانی بود
فشار مسابقات بسیار بالا بود و همه تیم‌های دنیا سرمایه گذاری کردند تا در المپیک حضور داشته باشند؛ عملکرد تکواندوکاران واقعاً قابل قبول بود و تنها حسرت باقی مانده از این مسیر عدم کسب سهمیه سجاد مردانی بود؛ سجاد در این مدت واقعاً تلاش کرد و از ۱۴ مسابقه‌ای که با هم رفتیم در ۱۱ مسابقه مدال گرفت؛ از تلاش و زحمات بچه‌ها راضی هستم اما بدون شک تلخی عدم حضور سجاد با ما باقی می‌ماند.

بچه‌ها واقعاً تشنه حضور در المپیک بودند
در راهی قرار گرفتیم که دو تکواندوکار جوان داشتیم و با وجود سختی‌ها در مسیر موفقیت بودند؛ زمانی که بچه‌ها موفق به کسب سهمیه شدند ۶ ماه تا المپیک باقی مانده بود و عزم خود را برای حضوری موفق در این رقابت‌ها جزم کرده بودند و تشنه شرکت در این میدان بزرگ بودند اما ویروس کرونا معادلات ما را به هم زد.

وقفه ناخواسته و تحمیلی که برای حضور در این رقابت‌ها اتفاق افتاد تمام برنامه‌های ما را به هم ریخت و ما به نقطه شروع برگشتیم ولی بچه‌ها این مساله را پذیرفتند که این شرایط بر تمام دنیا حاکم شده و ما هم مستنثی نیستیم.

متأسفانه کرونا مشکلاتی را هم بر سر راه ما قرار داد، آسیب دیدگی آرمین هادی‌پور، عدم حضور در رقابت‌ها و دوری از میدان مسابقات از جمله این مشکلات بود. به همین دلیل مجبور شدیم از آنها در مسابقات آسیایی استفاده کنیم که در حالت کلی حضور بچه‌های المپیکی اتفاق خوبی نبود اما بالاجبار در این رقابت‌ها شرکت کردند. این شرایطی بود که به وجود آمد، باید از آن استفاده می‌کردیم که با توجه به فرصتی محدود این اتفاق افتاد و تلاش کردیم تأثیر منفی این مساله را به حداقل برسانیم.

برخی تنها نتیجه را می‌بینند
با توجه به اینکه من هم مبارز و هم مربی بودم از روزی که آمدم به خودم قول دادم نفراتی که محق هستند به حق خود برسند، هرچند بابت این قضیه بارها مورد انتقاد قرار گرفتم و این هم به این خاطر است که نتیجه گرا هستیم؛ بچه‌ها در انتخابی‌ها از چندین فیلتر رد می‌شوند تا جواز حضور در اردو را می‌گیرند اما برخی تنها نتیجه را می‌بیند.
تمام تلاشم را می‌کنم تا روزی که به عنوان سرمربی سکان تیم‌ملی را برعهده دارم همانند قبل رقابت‌های انتخابی شفافی را در حضور اصحاب رسانه، تماشاچیان و مربیان برگزار کنم. تا الان در مسابقات انتخابی هر تکواندوکاری که از سه بازی دو برد را بدست می‌آورد انتخاب می‌شود و در ادامه راه هم اگر در خدمت تیم‌ملی باشم شرایط به همین منوال است و تلاش می‌کنم نفرات شایسته به اردو راه پیدا کنند؛ اما بحث این است که باید به این موضوع نگاه بلند مدت داشته باشیم، بعد از المپیک تمام تیم‌های دنیا شرایط را تغییر می‌دهند و نگاهشان به ۴ سال بعد است و برای المپیک بعدی برنامه ریزی کند؛ ما هم باید با همین برنامه پیش برویم و چه فریبرز عسکری و چه هر کس دیگری آمد به او این اختیار را بدهیم تا برنامه‌ای ۴ ساله داشته باشد.