کوتاهی قد، مشکل بانوان والیبال نشسته!
کوتاهی قد، مشکل بانوان والیبال نشسته!
سرمربی تیم ملی والیبال نشسته بانوان پس از کسب جایگاه نهم در رقابت‌های قهرمانی جهان بوسنی گفت: بی‌تجربگی بازیکنان، عدم کنترل ترس و هیجانات برابر تیم‌های صاحب نام، کمبود بازی‌های تدارکاتی و کوتاهی قد بازیکنان سبب شد تا بانوان والیبال نشسته به جایگاه خوبی در مسابقات قهرمانی جهان دست پیدا نکنند.

مریم ایرانمنش در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی از عملکرد تیم بانوان در رقابتهای والیبال نشسته قهرمانی جهان در بوسنی، اظهار کرد: در مرحله گروهی این بازی‌ها تیم بانوان ایران با بدشانسی مواجه شد و با تیم‌هایی همچون کانادا، آمریکا و اسلوانی همگروه بود که این تیم‌ها در قهرمانی جهان جایگاه دوم تا چهارم را به خود اختصاص دادند، تیم ما در شرایطی در این مسابقات حضور داشت که ۴ سال از میادین بین‌المللی دور بود و با قدرت‌های برتر والیبال نشسته رقابت داشت، البته عملکرد تیم ما بازی به بازی بهتر شد و تازه این جسارت را پیدا کرده بودند که چطور برابر تیم‌های برتر جهان رقابت کنند.

وی یکی از نقاط ضعف بازیکنان را بی‌تجربگی و ترس رقابت برابر تیم‌های مطرح دنیا عنوان کرد و افزود: بی‌تجربگی، کمبود بازی‌های تدارکاتی و نداشتن جسارت کافی سبب شد تا بازیکنان در مرحله گروهی بازی‌ها را برابر تیم های مطرح دنیا واگذار کنند، در حالی که اگر به خودباوری لازم رسیده بودند و ترس رقابت با تیم های برتر والیبال نشسته همچون آمریکا، کانادا، اسلووانی و… را نداشتند شاید به جایگاه بهتر از نهمی دست پیدا می‌کردیم، البته با روند رو به رشدی که بازیکنان در جریان قهرمانی جهان داشتند شک ندارم که در بازی‌های پاراآسیایی هانگژو چین فینال بین ایران و چین خواهد بود و بهترین بازی خود را در هانگژو ارائه خواهیم داد.

سرمربی تیم ملی والیبال نشسته بانوان تصریح کرد: در رقابت‌های قهرمانی جهان انتظار بیشتری از بازیکنان باتجربه تیم داشتیم تا با غلبه بر استرس و هیجانات خود بازی‌های خوبی را ارائه دهند، در حالی که بازیکنان جوان تیم جسارت بیشتری نسبت به بازیکنان باتجربه داشتند، به نظر می‌رسد قبل از تشکیل تیم ملی باید استعدادیابی صورت بگیرد و کسانی انتخاب شوند که بر هیجانات و ترس خود غلبه کنند و جسارت کافی برای مقابله با تیم‌های قدرتمند را داشته باشند.

وی یکی دیگر از مشکلات بانوان والیبال نشسته بانوان را کوتاهی قد آنها نسبت به سایر تیم‌های دنیا عنوان کرد و گفت: بازیکنان ایران از نظر تکنیک هیچ چیزی کم تر از تیم های برتر دنیا ندارند، مهم‌ترین مشکل بازیکنان ما کوتاهی قد آنهاست که این مساله سبب می‌شو تا در اجرای تکنیک عملکرد موفقی نداشته باشند. امیدوارم در بحث استعدادیابی این مساله نیز مدنظر قرار بگیرد تا یکسری بازیکنان بلند قامت و با جسارت برای تیم ملی انتخاب شوند.

ایرانمنش در پایان پیرامون این پرسش که چقدر از عملکرد تیم در بوسنی راضی بودید، خاطرنشان کرد: هرچند سایر تیم های جهانی بر این باور بودند که عملکرد تیم ایران نسبت به چند سال قبل بهتر شده و بازیهای خوبی را در قهرمانی جهان ارایه دادند، اما من سرمربی با توجه به تمریناتی که به بازیکنان ارائه داده بودم، از عملکرد آنها خیلی راضی نبودم و تنها ۴۰ درصد از انتظارات را در مسابقات برآورده کردند. اگر بازیکنان کمی باهوش و باجسارت بازی می‌کردند، می‌توانستیم حتی جزو ۸ تیم برتر نیز قرار بگیریم.