گفتگوی مهر با دختر طلسم‌شکن
گفتگوی مهر با دختر طلسم‌شکن
بانوی ملی‌پوش بدمینتون ایران که موفق به کسب سهمیه المپیک شده با تاکید بر طلسم شکنی که برای این مهم داشته گفت: بعد از ۸ سال رویایم برای حضور در المپیک محقق شده است.

به گزارش حاشیه ورزش ، ثریا آقایی در حالی سهمیه المپیک توکیو در بدمینتون را از آن خود کرد که کاوه محرابی ۱۳ سال پیش به عنوان آخرین نماینده بدمینون باز ایران برای حضور در بازی های المپیک کسب سهمیه کرده بود. از این حیث ثریا آقایی با یک طلسم شکنی جواز سفر به توکیو را به دست آورده به خصوص که پیش از این هیچ بانوی بدمینتون باز ایرانی در انجام این مهم موفق بوده است.

البته که آقایی خیلی وقت پیش از این در آستانه طلسم شکنی برای المپیکی شدن بود اما شیوع و گستردگی کرونا تمام معادلات وی را به هم ریخت؛ این ملی پوش بدمینتون باز کشورمان تا پیش از ظهور ویروس کرونا از حضور متوالی در ۱۷ رویداد که همگی در کسب سهمیه المپیک توکیو تاثیرگذار بودند، جایگاه خود را تا سومین بازیکن رزرو آسیا ارتقا داد اما لغو تمام رویدادهای ورزشی (به خاطر کرونا) تکلیف المپیکی شدنش را به تاخیر انداخت.

این در حالی است که ثریا آقایی برای المپیک ۲۰۱۶ ریو هم به عنوان بازیکن رزرو در آستانه کسب سهمیه قرار داشت اما آسیب دیدگی در فینال مسابقات زامبیا و از دست دادن رقابت های انتخابی باقی مانده مانع از تحقق هدف وی شد.

با این اوصاف و با وجود شرایط کرونایی ایجاد شده، آقایی مصمم به کسب سهمیه برای المپیک توکیو بود و حتی موقعیت خود را تا رده بازیکنان رزرو هم ارتقا داد اما در میانه مسیر دچار آسیب دیدگی شد و همین مسئله هم سنگ بزرگی در راه المپیکی شدن انداخت.

در جریان رقابت‌های بدمینتون باشگاهی بانوان کشور که از مهرماه سال گذشته آغاز شد و در هفته نهم این مسابقات ثریا آقایی بازیکن تیم میلاد تبریز در جریان دیدار این تیم با آکادمی تهران دچار آسیب دیدگی شد به گونه‌ای که دیدارهای باقیمانده تیم باشگاهی اش را از دست داد و در نهایت هم به خاطر پارگی رباط صلیبی کارش به جراحی کشیده شد.

به همین دلیل وی طی ماه های گذشته در هیچ رویداد گزینشی دیگری شرکت نکرد اما انصراف یک بازیکن هلندی از حضور در المپیک و از طرفی کسب سهمیه بازیکن مصری در هر دو بخش میکس و دوبل که باعث خارج شدن نام او از فهرست بازیکنان شرکت کننده در بخش انفرادی المپیک شد، باعث شد تا ثریا آقایی به این فهرست راه پیدا کند.

اینگونه آقایی به عنوان دهمین ورزشکار زن ایرانی برای المپیک توکیو کسب سهمیه کرد تا برای نخستین بار بدمینتون بانوان ایران در این بازی ها نماینده داشته باشد آنهم ورزشکاری که پنج سال پیش به عنوان اولین و تنها بانوی بدمینتون باز ایران با کسب جایگاه ۹۴ رنکینگ جهانی موفق به حضور در فهرست ۱۰۰ بازیکن برتر جهان شد.

 

این ملی پوش بدمینتون باز کشورمان در گفتگو با حاشیه ورزش گفت که کسب سهمیه المپیک هدفی است که از هشت سال پیش به دنبال محقق شدن آن بوده است و حالا که از رویا خارج شده تلاش می کند تا به بهترین شکل از آن استفاده کند.

وی گفت: از ۸ سال پیش برای کسب سهمیه المپیک تلاش می کنم. طی این مدت تمام زندگی ام المپیک بود و دستیابی به سهمیه آن؛ طی سال ۲۰۱۹ و اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی تمام تمرکزم روی المپیک بود و کسب سهمیه برای این بازی ها. از حضور در ۱۷ رقابت انتخابی هم نتایج خوبی گرفتم و فاصله زیادی تا کسب سهمیه نداشتم اما کرونا اجازه نداد آنطور که پیش بینی کرده بودم، جلو بروم.

وی ادامه داد: البته کرونا و تعطیل شدن فعالیت ها و اماکن ورزشی باعث نشد تا بیکار بنشینم، کماکان تمریناتم را دنبال کردم و به صورت آنلاین تحت نظر مربی‌ام بودم. با رعایت پروتکل های بهداشتی از تمرین دست نکشیدم تا آماده بمانم و بتوانم هدفی که همه برای آن تلاش کرده اند را محقق سازم.

این ملی پوش بدمینتون باز با یادآوری مصدومیتی که در جریان رقابت های باشگاهی دچار آن شد، خاطرنشان کرد: بیشتر از هر کسی خودم بابت آسیب دیدگی که دچار آن شده‌ام، ناراحتم چون با تمام انگیزه و قدرت تمریناتم را حتی در دوران کرونا و شرایط قرنطینه پیگیری کردم تا بتوانم به آمادگی صددرصدی برای حضور در رقابت‌های گزینشی المپیک برسم اما مصدومیتی که به یکباره در جریان مسابقات باشگاهی با آن مواجه شدم، شوک بزرگی به من وارد کرد. به خصوص که برای المپیک ریو هم با همین مصدومیت مواجه شده بودم.

این المپین با بیان اینکه آن زمان با تمام قدرت تمریناتم را ادامه دادم و توانستم خود را دوباره به اوج آمادگی برسانم، ادامه داد: این بار هم مصمم به حفظ آمادگی ام بودم. به همین دلیل بعد از جراحی و با کمک فیزیوتراپ و مربی و پزشک تمریناتم را ادامه دادم. البته نتوانستم در رویدادهای انتخابی دیگری شرکت کنم اما موقعیت خوبی که پیش از این به واسطه حضور در مسابقات انتخابی به دست آورده بودم، کمک کرد تا کسب سهمیه کنم.

آقایی با ابراز خرسندی که از اینکه کسب سهمیه اش برای المپیک با طلسم شکنی همراه بوده است، گفت: خوشحالم بعد از ۱۳ سال و به عنوان اولین بانو در رشته بدمینتون صاحب سهمیه المپیک شدم. این نتیجه اراده و تلاش هایم بود و اینکه حتی آسیب دیدگی و محرومیت از حضور در مسابقات گزینشی باعث ناامیدی ام نشد. حال هم مصمم هستم بتوانم در توکیو بهترین عملکرد ممکن را داشته باشم.

وی با یادآوری اینکه دیدارهای انفرادی بدمینتون در المپیک با حضور ۴۳ بازیکن برگزار می شود، تصریح کرد: حضورم در المپیک به اندازه فینال این بازی ها ارزشمند است اما قانع نمی شوم. می خواهم بهترین خودم باشم. در توکیو تمام تلاشم را خواهم داشت.