110 متر با مانع با طعم حرکات موزون
110 متر با مانع با طعم حرکات موزون
با پایان یافتن مرحله نیمه‌نهایی دو 110 متر با مانع، فردا 8 دونده برای عنوان قهرمانی این ماده در کنار هم استارت خواهند زد.

به گزارش حاشیه ورزش، بدون شک یکی از زیباترین ماده‌های ورزش دوومیدانی، مخصوص در مسابقات المپیک، دو 110 متر با مانع است که همواره قاب‌های زیبایی را در ادوار مختلف المپیک از قهرمانان این رشته در اذهان ورزش دوستان به‌جا گذاشته است.

شاید آخرین آن برمی‌گردد به لحظه شکستن رکورد “لیو شیانگ” اعجوبه باند قامت چینی که توانست در المپیک آتن با ثبت زمان 12.91 رکورد المپیک را بشکند. رکوردی که در سه المپیک بعدی (پکن 2008، لندن 2012، ریودوژانیرو 2016) همچنان دست‌نخورده باقی مانده است و باید دید آیا فردا پس از 17 سال دونده‌ای به این رکورد حمله خواهد کرد؟

این در حالی است که رکورد جهان در حال حاضر در اختیار “اریس مریت” آمریکایی است. قهرمان المپیک لندن توانست در تاریخ 7 سپتامبر 2012 این مسافت را با ثبت زمان (12:80) بدود و تا به امروز هیچ دونده‌ای به این رکورد حتی نزدیک هم نشده است.

اما صبح امروز رقابت‌های نیمه‌نهایی این رشته در سه دسته در ورزشگاه ملی توکیو برگزار شد، به‌این‌ترتیب که نفرات اول و دوم هر هیت به‌اضافه دو نفر از دوندگانی که در این سه هیت حائز بهترین زمان ثبت‌شده باشند، به جمع 6 نفر قبلی اضافه می‌شوند تا 8 نفر پایانی فینال به این صورت تکمیل شود.

هیت اول نیمه‌نهایی: “رونالد لوی” از جامائیکا (13:23) و “پاسکال مارتینوت” از فرانسه (13:25)
هیت دوم نیمه‌نهایی: “آلن دیون” از امریکا (13:24) و “اورل مانگا” از فرانسه (13:24)
هیت سوم نیمه‌نهایی: “گرنت هولوی” از آمریکا (13:13) و “هانسل پارچمنت” از جامائیکا (13:23)
آسیرمارتینز از اسپانیا (13:27) و آندره آ پوزی از بریتانیا (13:32) هر دو از هیت 1 (به‌عنوان برترین رکوردهای مجموع سه هیت)
مجموعاً 8 دونده‌ای هستند که فردا در کنار هم به رقابت خواهند پرداخت.

معمولاً در این ماده آمریکایی‌ها حرف اول را در تمام این سال‌ها می‌زنند، اما درعین‌حال از کشورهای جامائیکا و انگلیس و حتی فرانسه ستاره‌هایی هم در این رشته ظهور کرده‌اند که شاید مهم‌ترین آن‌ها “کالین جکسون” دونده سرشناس بریتانیایی باشد که علی‌رغم دو قهرمانی جهان در سال‌های 1993 و 1999 در المپیک سئول به مقام دوم رسید.

از نکات حاشیه‌ای مسابقات صبح امروز می‌توان به حرکات موزون “آلن دیون” دونده آمریکایی اشاره کرد که بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت. همچنین می‌توان از “تایو کانایی” دونده 25 ساله ژاپنی نام برد که علی‌رغم استارت بسیار خوبش، در مسیرش با برخورد به موانع به زمین افتاد، ولی در شرایطی که سایر رقبایش از خط پایان عبور کردند، از جایش بلند شد و به کارش ادامه داد تا پس از 26 ثانیه از خط پایان عبور کند.

با تمام این اوصاف فردا پنج‌شنبه 14 مردادماه از ساعت 7:25 به‌وقت‌تهران این 8 دونده در خط استارت، کنار هم قرار می‌گیرند تا رقابتی خاطره‌انگیز را در کنار هم به ثبت برسانند. از این میان این 8 نفر شاید رقابت اصلی بین “هولوی” از امریکا و “لوی” از جامائیکا باشد که فردا در خط 3 و 4 در کنار هم خواهند دوید.

گفتنی است در دو ۱۱۰ متر با مانع دوندگان بایستی مسافتِ ۱۱۰ متر را با پریدن از روی ۱۰ مانع در کوتاه‌ترین زمان ممکن طی کنند. ارتفاع هر مانع ۱٫۰۶۷ متر است و اولین مانع ۱۳٫۷۲ متر از خط شروع فاصله دارد.

  • منبع خبر : ورزش سه