باید دوومیدانی‌کاران زن را مثل مردان ارزشمند ببینند
باید دوومیدانی‌کاران زن را مثل مردان ارزشمند ببینند
زهرا نبی‌زاده در مورد حمایت از ورزشکارانی که در قهرمانی آسیا مدال‌آوری کرده‌اند، گفت: فدراسیون باید ورزشکاران و مربیانشان را حمایت و کنترل کند و اردوها برگزار شود تا سال آینده که باز هم مسابقات نوجوانان و همچنین جوانان آسیا را داریم برای ما بدرخشند.

به گزارش حاشیه ورزش ، تیم ملی نوجوانان ایران با ۲۵ ورزشکار شامل ۱۰ دختر و ۱۵ پسر از ۲۱ تا ۲۴ مهر در قهرمانی آسیا شرکت کرد که دستاورد آن کسب ۱۳ مدال (۴ طلا، ۴ نقره و ۵ برنز) و مقام چهارم تیمی بود.

زهرا نبی‌زاده مربی و قهرمان سابق دوومیدانی در مورد عملکر تیم ایران در این مسابقات به ایسنا گفت: ۱۰ نفر از بهترین ورزشکاران دختر ایران را گزینش کردیم که کار بسیار سختی هم بود. از این تعداد ۶ نفر مدال گرفتند و مدال طلای تاریخی در دوومیدانی زنان را هم به دست آوردند. رکورد ورزشکاران در حد قابل قبولی بود.

او در مورد سطح مسابقات بیان کرد: دو سه سال به دلیل کرونا مسابقات برگزار نشده بود و این اولین مسابقه‌ای بود که بعد از مدتی وقفه در سطح نوجوانان برگزار شد. سطح خوبی داشت. از طرفی دوومیدانی رشته‌ای رکوردی است و رکوردها عملکرد ورزشکاران را نشان می‌دهد.

نبی‌زاده در ادامه گفت: عملکرد تیم ما در این مسابقه نتیجه اعتماد فدراسیون بود که نفرات بیشتری را اعزام کرد. کادر مربیگری تیم هم عامل دیگری است که در این موفقیت نقش پررنگی داشت چون با هم یکدست و همدل بودیم و انرژی خود را برای ورزشکاران گذاشتیم که منجر به این نتیجه شد. فکر می‌کنم انتخاب دقیق کادر فنی اعزامی خیلی می‌تواند در عملکرد ورزشکاران تاثیرگذار باشد.

نبی‌زاده در مورد حمایت از این ورزشکاران گفت: این اولین بار بود که وقتی از مسابقه برگشتیم دو روز بعدش به وزارت ورزش دعوت شدیم. برای ما جای خوشحالی داشت. فدراسیون هم باید ورزشکاران و مربیانشان را حمایت و کنترل کند، اردوها برگزار شود تا سال آینده که باز هم مسابقات نوجوانان و همچنین جوانان آسیا را داریم برای ما بدرخشند.

او با بیان اینکه رکوردشکنی‌ها در دو سال اخیر در قسمت زنان بیشتر از مردان بوده است، تاکید کرد: تعداد مدال‌هایی که دختران کسب کردند، نشان می‌دهد عملکردشان به نسبت بهتر بوده است. من از عملکرد زنان راضی هستم و فکر می‌کنم اگر این روند پیشرفت ادامه داشته باشد، چهار سال دیگر در بازی‌های آسیایی مدال می‌گیریم.

این مربی به مشکلات دوومیدانی زنان اشاره و بیان کرد: نگاه جنسیتی با اینکه کم شده اما هنوز هم وجود دارد. دوست دارم این نگاه جنسیتی برداشته شود و زنان را هم به اندازه مردان ارزشمند ببینند. مثلا در فوتبال قراردادهای مردان خیلی بیشتر از زنان است. دوست دارم این برابری در تمام رشته‌های ورزشی بیشتر شود.