دو دیوانه‌ای که ایتالیا را دیوانه کردند!
دو دیوانه‌ای که ایتالیا را دیوانه کردند!
ایتالیا برای نخستین بار در المپیک به مدال طلای دوی 100 متر رسید و همچنین در روزی به یادماندنی، طلای پرش ارتفاع را نیز از آن خود کرد.

به گزارش حاشیه ورزش، ایتالیایی ها روز یکشنبه بسیار خوشحال و کمی مبهوت بودند زیرا هموطنان‌شان لمونت مارسل جیکوبز و جانمارکو تامبری در المپیک به پیروزی های ارزشمندی در مسابقات سرعت و پرش ارتفاع دست یافتند.جیکوبز فینال 100 متر مردان را برد و اولین ایتالیایی شد که آرزوی قهرمانی در محبوب ترین ماده دو و میدانی را محقق کرده است، تامبری نیز طلای پرش ارتفاع مردان را از آن خود کرد.

تا پیش از المپیک توکیو تعداد کمی از ایتالیایی ها حتی نام جیکوبز را شنیده بودند؛ او طی سالهای اخیر پیشرفت چشمگیری داشته و یکشنبه در راه پیروزی د رالمپیک دو بار رکورد اروپا را شکست.

استفانیا براگتا، که در شورای شهر فرارا کار می کند، گفت: “این یک شگفتی فوق العاده است، فکر نمی کنم کسی انتظار آن را داشت.”

ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا نیز در تماس تلفنی با دو قهرمان المپیک ایتالیایی گفت: “من به شما افتخار می کنم، بازی های شما را دنبال می کردم، شما باعث افتخار ایتالیا هستید.”تصاویر پخش شده نشان می دهد که جیکوبز مصاحبه با شبکه اسپانیایی را ناتمام می گذارد و تا به تماس تلفنی دراگی پاسخ دهد.

ویویانا، مادر جیکوبز، گفت که صبح روز یکشنبه احساس کرده بود که قرار است یک اتفاق بزرگ بیفتد، اما فکرش را نمی کرد که اتفاقی به این بزرگی در پیش باشد. مادر جیکوبز گفت: “این یک معجزه است. او اوسین بولت جدید است. من برای او بسیار خوشحالم.”

جیکوبز ، که در آمریکا از مادری ایتالیایی و پدری آمریکایی متولد شد، پس از جدایی والدینش در کودکی توسط مادرش پرورش یافت. او قبلا در رشته پرش طول رقابت می کرد اما پس از مصدومیت روی دوومیدانی تمرکز کرد.مادر جیکوبز اضافه کرد: “او همیشه کمی دیوانه بوده، روز به روز زندگی می کند و همه چیز را با لبخند تحمل می کند. امروز آن ورزشکار دیوانه پرش طول تبدیل شد به آن قهرمان دیوانه دو!”

جیکوبز در مصاحبه ای با تلویزیون ایتالیا پیروزی خود را به پدربزرگ مرحومش “که همیشه به من ایمان داشت” و همچنین بقیه اعضای خانواده و کادر مربیان خود تقدیم کرد.

دراگی در بازگشت به ایتالیا  این دو ورزشکار را به کاخ نخست وزیری در رم دعوت کرده است. این همان کاخ قرن شانزدهمی است که پس از قهرمانی ایتالیا در یورو 2020 میزبان آتزوری بود و همچنین متئو برتینی که به مقام دوم ویمبلدون دست یافت به آن دعوت شد.

هیچ ایتالیایی تا به حال به فینال 100 متر المپیک نرسیده بود اما این کشور دو قهرمان 200 متر داشت: پیترو منه‌آی فقید، که در مسکو در سال 1980 طلا گرفت و لیویو بروتی که در رم در سال 1960 قهرمان شد.بروتی 82 ساله پس از موفقیت جیکوبز به رسانه ها گفت: “من از نحوه دویدن او بسیار خوشم آمد… 60 سال من را به عقب برد.”

 

  • منبع خبر : ورزش سه