واکنش سرمربی نوجوانان ایران به کوبیاک
واکنش سرمربی نوجوانان ایران به کوبیاک
سرمربی تیم ملی والیبال نوجوانان می گوید که یکی از آنالیزهای تیم لهستان این بوده که در هنگام شروع رقابت و یا حتی در اواسط مسابقه، تیم مقابل را به حاشیه ببرد.

به گزارش حاشیه ورزش، مسعود آرمات سرمربی تیم ملی والیبال نوجوانان درباره کسب عنوان رتبه سوم رقابتهای جهانی تهران،  گفت: از روز اولی که این رقابت ها را شروع کردیم اصلا انتظار مدال و سکو را نداشتیم چرا که برنامه ریزی کرده بودیم مرحله به مرحله پیروز شویم و به دور بعد صعود کنیم. زمانی که ۲۰ تیم در این رقابت ها شرکت کردند برنامه ریزی ما بر اساس این بود که به عنوان سرگروه از این دور گروهی صعود کنیم.

*به دلیل بی تجربگی مقابل لهستان شکست خوردیم/ پس از دومی کارمان سخت شد

او ادامه داد: متاسفانه به دلیل اینکه لهستان بازی را بسیار خوب، با سیاست و با سیستم بازی می کرد نتوانستیم بازی گروهی مقابل لهستان را پیروز شویم که معتقدم این به دلیل بی تجربگی تیم بوده است. به دلیل کرونا هیچ مسابقه برون مرزی نداشتیم حتی مسابقات قهرمانی آسیا. بنابراین موفق نشدیم به عنوان گروه اول صعود کنیم. پس از دوم شدن در گروه خود، کارمان برای رفتن جزو چهار تیم سخت تر شد اما عزم خود را جزم کردیم که جزو چهار تیم برتر باشیم.

*هیچ مربی باور نمی کرد که چهار ماه و نیم با تیم کار کردیم

آرمات ادامه داد: تیم ملی والیبال آرژانتین تیم بسیار خوبی بود اما همگی هم قسم شدیم که این تیم را شکست دهیم. باید بگویم که آرژانتین قهرمان مسابقات آمریکای شمالی بود اما بازیکنان ما این تیم را شکست دادند. برنامه ریزی ما مرحله ای بود که خداراشکر جزو ۴ تیم برتر این رقابت ها قرار گرفتیم. در جمع چهار تیم برتر دوباره به لهستان خوردیم. اگر لهستان در گروه ما نبود و در گروه چهارم قرار می گرفت،  ممکن بود تا فینال با یکدیگر بازی نکنیم. در رده سنی نوجوانان خطا زیاد است و باید بگویم که تنها چهار ماه و نیم با این تیم کار شد. هنگامی که به مربیان دیگر می گفتم که ما تنها چهار ماه و نیم است که با بازیکنان کار می کنیم، هیچ مربی این موضوع را باور نمی کرد!

سرمربی تیم ملی والیبال نوجوانان اظهار کرد: مربی لهستان به من گفت که تیم نوجوانان این کشور ۵ سال دست او است. حتی تیم روسیه ۲ سال است که تحت یک مربی کار خود را جلو می برد. به سرمربی لهستان که گفتم ما چهار ماه و نیم است که کار می کنیم باورش نشد و به من گفت که مگر امکان دارد بدون مسابقه و با چهار و نیم ماه کار اینطور بازی کنید! خدا را شکر می کنم که توانستیم روسیه قدرتمند را شکست دهیم. روسیه از سال ۲۰۱۳ روی سکو بوده است و باز هم خدا را شاکرم که بعد از ۸ سال اجازه ندادیم این تیم روی سکو قرار بگیرد.

*آمادگی ذهنی نوجوانان پس از باخت سخت است

او ادامه داد: این نتایج و مدال برنز حاصل تلاش تیمی و یک کار گروهی بود. خوشحالم که با کسب این مدال یک افتخار دیگر به فدراسیون والیبال اضافه کردیم. در این مسابقات تیم قدرتمند روسیه و آرژانتین را شکست دادیم. روسیه از لحاظ قدرت و سرویس پرشی حتی در همه رده های سنی زبانزد همه ی مردم دنیا است. در نوجوانان اگر بازیکنان یک بازی را ببازند روحیه آنها بهم خواهد خورد که بازیکنان ما بازی با لهستان را واگذار کردند. واقعا باید اعتراف کنم که برگرداندن روحیه تیم در این رده سنی بسیار سخت است اما موفق شدیم باخت لهستان را از ذهن بازیکنان پاک کنیم و مدال ارزشمند برنز را برای ایران کسب کنیم.

*در دریافت اول جزو بهترین ها بودیم/ نباید تیم نوجوانان رها شود

آرمات در خصوص ضعف دریافت و سرویس بازیکنان ایران چه در رده پایه و چه در رده بزرگسالان گفت: من هیچ زمانی در مورد تیم بزرگسالان صحبت نکردم. در مورد تیم خود می گویم که باید بازیکنان و تیم نوجوانان تحت پوشش قرار بگیرد و حمایت شود. در این مسابقات سعی کردیم در سرویس پرشی و دریافت اول کار کنیم. در بین تیم های حاضر، در دریافت اول جزو بهترین ها بودیم چرا که در دریافت با ساعد بسیاری از تیم ها مشکل داشتند.

او ادامه داد: ما مقابل لهستان شکست خوردیم و این تیم قهرمان شد. این تیم تنها در این رقابت ها یک ست از دست داد که آن هم جلوی تیم ایران بود. لهستان قهرمان اروپا بود و در مسابقات قهرمانی این قاره حضور داشت. تمامی کارشناسان معتقد بودند که برزیل و ایتالیا جزو چهار تیم برتر نهایی این رقابت ها خواهند بود اما اینگونه نشد. حتی کارشناسان شانسی برای حضور ایران در جمع ۴ تیم قائل نبودند چرا که تیم های قدرتمندی در این رقابت ها شرکت کرده بودند. امیدوارم که این تیم رها نشود و اگر تحت پوشش و حمایت قرار بگیرد می توانیم آموزش های بیشتری را داشته باشیم. از روز اول سعی کردیم سرویس های پرشی را به بازیکنان یاد دهیم که در رده های سنی بالاتر مربی با خیال راحت کار خود را جلو ببرد.

*شگرد لهستانی ها ایجاد حاشیه است/ در بازی دوم هم می خواستند حاشیه درست کنند!

آرمات در واکنش به بازی لهستان که درگیری هایی بین ایران و این تیم به وجود آمد گفت: لهستانی ها در هر رده سنی یاد گرفته اند که جنگ روانی راه بیندازند. تیم لهستان والیبال خوب و سیستمی را جلو می برد و باید بگویم که در  ۵ سالی که این تیم کنار هم بازی می کند به هماهنگی خوبی رسیده است اما اولین چیزی که بازیکنان لهستان یاد گرفتند، ایجاد حاشیه برای تیم مقابل است. لهستانی ها این موضوع را از بزرگسالان به خوبی آموخته و در رده های سنی جوانان و نوجوانان این مورد دیده می شود. زمانی که در تیم جوانان بودم بازهم تیم لهستان چنین حاشیه ای را داشت و این موضوع به خصوص مقابل بازی با ایران رخ می داد. ایجاد حاشیه برای پیروزی در مسابقات واقعا درست نیست. برای بازی دوم بازیکنانم را آماده کردم که حاشیه ای ایجاد نشود. در بازی اول مقابل لهستان، مربی این تیم به تیم من حمله کرد و من به دلیل آنالیز و برنامه ریزی دیرتر به سالن آمدم. علت حمله مربی لهستان را از او پرسیدم و او جواب داد که تیم مقابل به من نگاه می کند! واقعا تعجب می کنم مربی در این سطح بازی ها اینطور جواب می دهد.

آرمات گفت: لهستانی ها حواشی را درست می کردند و این موضوع اصلا درست نیست. با بچه ها به گفتگو پرداختم و گفتم که از حاشیه تنها ایران ضربه می بیند چرا که لهستانی ها با این داستان ها آشنایی دارند و شگرد آنهاست. لهستانی ها این کار را بلد بوده اما چون همیشه ایران به مهمان نوازی و احترام معروف است ضربه اصلی به تیم ما می خورد. من تاحالا در هیچ رده سنی بی احترامی از بازیکنان ایران ندیده ام مگر اینکه تیم رو به رو اذیت کند و بچه ها بخواهند جواب آنها را بدهند. مربی لهستان در بازی دوم هم قصد ایجاد حاشیه را داشت که من مانع آن شدم. برای لهستان ایجاد حاشیه شگرد است چرا که بازی با آلمان هم سرمربی لهستان با تیم مقابل درگیر شد! باید بگویم که یکی از آنالیز های تیم لهستان این بوده که در هنگام شروع رقابت و یا حتی در اواسط مسابقه تیم مقابل را به حاشیه ببرد. به نظر من قهرمانی با این کار ها اصلا فایده ندارد و در ورزش باید به دیگران و مکان مقدس مسابقات احترام گذاشت.

*بازیکنان نوجوان لهستان از کوبیاک یاد می گیرند!

او ادامه داد: کوبیاک (کاپیتان بزرگسالان تیم ملی والیبال لهستان) که من او را از لحاظ اخلاقی آدم درستی در والیبال نمی دانم بعد از پیروزی لهستان مقابل ایران پستی را منتشر کرد. زمانی که این بازیکن که برای ایران هم مشکلاتی را ایجاد کرده اینطور رفتار می کند، معلوم است که نوجوانان این کشور هرچه به رده بالاتر بروند از نظر اخلاقی و ایجاد حاشیه برای تیم مقابل بدتر می شوند.

آرمات ضمن تشکر از فدراسیون والیبال بابت حمایت از این تیم، گفت: فدراسیون والیبال، داورزنی، مرادی، تقوی و بقیه اعضای فدراسیون و حتی کارمندان برای به دست آوردن موفقیت تلاش زیادی را انجام دادند. امکاناتی که خواستیم در اختیار ما گذاشته و خدا راشکر جواب اعتماد آنها را دادیم.

*بابت اعتماد داورزنی و فدراسیون والیبال تشکر می کنم

او درباره انتقادهای موجود پیرامون تیم ملی والیبال نوجوانان، گفت: هر نتیجه ای که اتفاق می افتاد بازهم انتقادات وجود داشت. حتی زمانی که من به عنوان سرمربی انتخاب شدم از داورزنی انتقاد شد.  معتقدم اگر شخص دیگری به جای من می آمد بازهم انتقادات وجود داشت.  این موضوع در گذشته هم بوده است، مثلا افرادی که از آلکنو تعریف می کردند بعد از اعزام تیم شروع به انتقاد کردند! من دست همه افرادی که انتقاد کردند را می فشارم و بابت اعتماد داورزنی و فدراسیون تشکر می کنم چرا که این موضوع باعث شد تلاش خود را دوچندان کنم و جواب اعتماد داورزنی را بدهم و او را سربلند کنم چرا که او قبل از این رقابت ها بابت انتخاب من مورد انتقاد قرار گرفت. خدارا شاکرم که موفق شدم با دعای مردم و با کمک  خدا بیشتر تلاش کنم و انتقاد ها باعث شد که من مصمم تر تلاش کنم.  بازهم خداراشکر که روز آخر شرمنده مردم نشدم و موفق شدیم دل مردم را شاد کنیم.