پاسخ مدیر برنامه‌های مشکات الزهرا صفی به اظهارات دبیر فدراسیون تنیس
پاسخ مدیر برنامه‌های مشکات الزهرا صفی به اظهارات دبیر فدراسیون تنیس
مدیر برنامه دختر تنیس باز ایران در مورد خروج مشکات از تیم فدراسیون جهانی و غیبت در ویمبلدون توضیحاتی را ارائه داد.

امیر صدری در گفت‎وگو با حاشیه ورزش ، در مورد صحبت‎های سرپرست دبیری فدراسیون تنیس مبنی بر خروج تعجب‎برانگیز مشکات الزهرا صفی از برنامه حمایتی فدراسیون جهانی بیان کرد: بعد از موفقیت‌های مشکات الزهرا صفی در گرنداسلم استرالیا، شخصا مکاتباتی را با فدراسیون جهانی تنیس انجام دادم. در یک نامه از آنها خواستم برای اینکه مشکات الزهرا صفی بتواند با قدرت مسیرش را ادامه بدهد و در عرصه تنیس حضوری پررنگ‌تر و پرانگیزه‌تری داشته باشد، اگر امکان حمایت مالی از سوی فدراسیون جهانی وجود دارد، از تنیس باز ایران حمایت کنند.

او ادامه داد: فدراسیون جهانی در پاسخ به ایمیلم اعلام کرد، ما هیچ گونه حمایت مالی از ورزشکاران نداریم اما صفی می‌تواند برای حضور در تیم «ITF» درخواست بدهد و اگر شرایط مهیا بود، او عضو این تیم می‌شود. شرایط فدراسیون جهانی این بود که صفی برای حضور در تیم «ITF» باید در بین 50 تنیس‎باز برتر دنیا قرار می‎گرفت. در آن مقطع زمانی که شروع به پر کردن فرم‎ها مربوطه کردیم، صفی در رتبه 74 جهان قرار داشت اما ما ناامید نشدیم. از فدراسیون جهانی خواستیم به خاطر کار بزرگی که مشکات در این منطقه جغرافیایی انجام داده است، نگاه ویژه‌ای به او داشته باشد و این تنیس باز را به تیم «ITF» دعوت کنند. بعد از دو هفته نامه‌نگاری، فدراسیون جهانی اعلام کرد که صفی می‎تواند در تیم فوق الذکر حضور پیدا کند. در نهایت صفی به همراه 4 بازیکن دیگر به این تیم دعوت شد.

*فدراسیون جهانی تنیس هیچ گونه تعهدی نسبت به اخذ ویزا نداد

مدیر برنامه‌های صفی در مورد شرایط حضور در تیم ITF گفت: فدراسیون جهانی شرایط خاصی را برای حضور در تیم مربوطه اعلام کرد. شرایط این گونه بود که مشکات الزهرا صفی ابتدا باید همراه تیم، 3 هفته در اردوی ایتالیا تمرین می‌کرد و سپس به فرانسه و مسابقات رولان گاروس می‎رفت.‎ در دعوتنامه برای حضور در تیم دو موضوع به صورت الزام ذکر شده بود. اول اینکه بازیکن باید در تمام هفته‌ها در تمرینات تیم حضور پیدا کند. یعنی اگر قرار بود صفی در قالب این تیم باشد، باید در تمام هفته‌ها با تیم تمرین می‌کرد. ورزشکار فقط در یک شرایط می‎توانست در تمرینات شرکت نکند که زمان امتحاناتش در مدارس باشد. الزام دوم این بود که فدراسیون جهانی صریحا در نامه‌های خود اعلام کرده بود که اخذ روادید برای حضور در این کمپ‌های تمرینی بر عهده خود بازیکن یا فدراسیون مربوطه داخلی است و فدراسیون جهانی تنیس هیچ گونه تعهدی نسبت به اخذ روادید ندارد. فدراسیون جهانی اعلام کرده بود که اگر هر بازیکن روادید نداشته باشد، شانس حضور در تیم را از دست می‎دهد.

*از حضور در تیم جهانی انصراف ندادیم

او ادامه داد: برای حضور در ایتالیا بلافاصله ما با فدراسیون جهانی نامه‌نگاری کردیم و گفتیم هنوز موفق به اخذ روادید این کشور نشدیم. همچنین نوشتیم که صفی امتحانات را پیش رو دارد. هدف ما این بود که اگر موفق به اخذ روادید نشدیم و هفته اول و دوم را از دست دادیم، بتوانیم در صورت صدور روادید در هفته سوم شرکت کنیم. با توجه به شرایط و پروتکل‌های عجیب و سختی که برای اخذ روادید در کشور ما وجود دارد، موفق به اخذ روادید ایتالیا نشدیم. دو هفته مانده به آغاز مسابقات رولان گاروس فرانسه، روادید این کشور را اخذ کردیم و مشکات راهی فرانسه شد. در تاریخ 7 می (17 ازدیبهشت) این روادید صادر شد. فدراسیون جهانی پیش‎تر اعلام کرده بود که اگر مشکات الزهرا صفی تا 22 ماه آوریل (2 اردیبهشت) روادید را دریافت نکند، نمی‎تواند در تیم باشد. ما در همان آن روز اعلام کردیم موفق به اخذ روادید نشدیم و از فدراسیون جهانی خواستیم، صفی در قسمت دوم تور به تیم وارد شود. ما هیچگاه از حضور در تیم فدراسیون جهانی انصراف ندادیم. بلکه به دلیل عدم صدور روادید از آنها درخواست کردیم در سه هفته اول حضور نداشته باشیم و در سه هفته دوم حضور داشته باشیم که فدراسیون جهانی این مورد را پذیرفت. کمپ کوتاهی در انگلستان برگزار می‌شد و ما از پایان رولان گاروس فرانسه تا زمان شروع آن کمپ تمرینی حدود یک ماه فرصت داشتیم که به آن کمپ واقع در انگلستان برسیم. طی نامه‎نگاری‎های زیادی، مجددا فدراسیون جهانی تنیس دعوت از مشکات را منوط به این کرد که در تاریخی معین روادید انگلستان را دریافت کند و وارد این کمپ تمرین شود. در این مقطع باز هم به مشکل اخذ روادید برخورد کردیم.

*فدراسیون جهانی فرصت حضور در تیم جهانی را به بازیکنان دیگر داد

صدری همچنین گفت: چندین بار با فدراسیون جهانی مکاتبه کردیم و گفتیم که مشکات هنوز موفق به اخذ روادید خود برای شرکت در کمپ تمرینی انگلستان نشده است. در آخرین مکاتبه نیز مسئول تیم های «ITF» به ما اعلام کرد که ما نمی‌توانیم بازیکنی که هفته‌های قبلی را از دست داده است، فقط به خاطر یک هفته، وارد تیم کنیم. ما این فرصت را به بازیکنان دیگر می‌دهیم. دلیل هم کاملا مشخص بود. ما نتوانسته بودیم روادید انگلستان را کسب کنیم و فدراسیون جهانی هم به الزامات خود پایبند است. پیش از این اعلام لیست رسمی مسابقات ویمبلدون، ما می‌دانستیم که مشکات الزهرا صفی، رتبه 76 را دارد و به این مسابقات بزرگ دعوت می‌شود. ضمن اینکه فدراسیون جهانی هم از او برای حضور در کمپ دعوت کرده بود. به خوبی می‌دانستیم شرایط گرفتن روادید چگونه است و به زمانی زیادی برای این امر نیاز داریم. بلافاصله بعد از مسابقه رولان گاروس از فرانسه به امارات رفتیم و از آنجا به ابوظبی و سفارت انگلستان رفتیم. دو روز مانده به وقت سفارت، دعوتنامه حضور در مسابقات ویمبلدون هم صادر شد و ما با دو دعوتنامه فدراسیون جهانی و مسابقات ویمبلدون در مصاحبه این سفارتخانه حضور پیدا کردیم. مدارک مشکات الزهرا صفی از جمله شرط سفر به استرالیا و سایر موارد کامل بود و هیچ نقصی نداشت.

*وقتی ویزا صادر نشد صفی در مسابقات داخلی شرکت کرد

مدیر برنامه‌های صفی در مورد حضور این بازیکن در مسابقات داخلی گفت: متاسفانه ما برای اخذ روادید سفر به کشورهای اتحادیه اروپا و انگلستان به یک بازه زمانی خاصی نیاز داریم. با توجه به شرایطی که وجود داشت نه امکان حضور در کمپ ایتالیا برای صفی فراهم شد و نه کمپ انگلستان. بازهم تکرار می‎کنم تا دوستان ناآگاهی که غیر واقعی حرف می‎زنند متوجه شوند. فدراسیون جهانی صراحتا اعلام کرده است که اخذ روادید برعهده خود شما و فدراسیون مربوطه در کشور شما است. فدراسیون جهانی بارها تاکید داشت که صفی باید در تمام ایام کنار تیم باشد، نه سه، چهار روز مانده به مسابقات. تمامی این مکاتبات توسط خود من صورت گرفته است. تمامی مستندات آن موجود است.صفی هنگامی که دید امکان صدر روادید برایش وجود ندارد، در مسابقات داخلی ایران شرکت کرد. این در شرایطی است که به هیچ وجه برنامه‌ای برای حضور او در مسابقات ایران نداشتیم.

*حقیقت را به گونه دیگر جلوه می دهند

او افزود: برخلاف اظهارات عجیب سرپرست دبیری فدراسیون تنیس، ما تمام تلاش خودمان را کردیم که مشکات الزهرا صفی بتواند در این مسابقات و این کمپ‌های تمرینی شرکت بکند چرا که اساسا خودمان به دنبال این موضوع بودیم که این تنیس باز شایسته کشورمان در تیم «‌ITF» شرکت کند. من نمی‌دانم او، این حرف‎ها را چگونه و براساس کدام منطق می‌زند. البته خانواده فهیم تنیس بسیار باهوش‌تر از این صحبت‎هاست و به خوبی دلیل این اظهارات را متوجه می‎شوند. باز هم به دوستانی که تلاش می‎کنند حقیقت را جور دیگری جلوه بدهند، می‎گویم، مستندات این مکاتبات که توسط من صورت گفته است کاملا موجود است و حرف‌های که آنها می‌زنند کاملا خلاف واقع است. چطور ممکن است خودمان درخواست یک چیز را بدهیم و پس از تلاش فراوان و دست‎یابی به آن خودمان بگوییم، نمی‌خواهیم؟ این منطق سرپرست دبیری فدراسیون تنیس بسیار عجیب است. ضمن اینکه اگر دوستان کمی هوشیارتر باشند متوجه می‎شوند اگر ما از حضور در تیم «ITF» انصراف داده بودیم، دیگر بحث حضور در کمپ انگلستان اصلا مطرح نبود.

*به فدراسیون جهانی و کمیته برگزاری مسابقات هم ایمیل زدیم

صدری در پاسخ به این پرسش که از فدراسیون کمک گرفتند یا خیر؟ تصریح کرد: مسئول جدید روابط بین‌الملل فدراسیون در تماسی به من گفت، آقای عزیزی رییس فدراسیون عنوان کرده که به فدراسیون جهانی نامه بزنیم و از آنها برای حل این مشکل کمک بخواهیم. 11 روز قبل از اینکه فدراسیون تنیس بخواهد چنین کاری را انجام بدهد، آن را انجام داده بودیم. حتی پا را فراتر گذاشتیم و چندین با رییس برگزاری مسابقات ویمبلدون نامه‌نگاری کردیم و از او درخواست کمک برای حل این مشکل را داشتیم. او دو روز قبل از مسابقات برای من ایمیلی فرستاد که در آن نوشته بود، تلاش می‎کنیم تا مشکل رفع شود که متاسفانه رفع نشد. متاسفانه نماینده ایرانی فدراسیون جهانی تنیس در غرب آسیا که در جریان تمامی مکاتبات قرار داشت، به هیچ عنوان ابراز تاسفی در این خصوص نکرد و تلاشی هم برای کمک به حل این مشکل نکرد.

*مقصر سفارت انگلیس بود نه ما

او ادامه داد: به نظر می‎رسد دوستان اصلا از روند اخذ روادید اطلاعی ندارند. اصلا به این صورت نبود که فدراسیون جهانی از انصراف مشکات الزهرا صفی تعجب کند بلکه آنها همه حقایق را می‌دانستند که صفی بخاطر عدم صدور روادید نتوانست در تیم «ITF» حضور داشته باشد و مجبور به انصراف شده است. باید به فدراسیون تنیس ایران و سرپرست دبیری بگویم این فدراسیون جهانی بود که به ما اطلاع داد مشکات نمی‌تواند در این کمپ تمرینی حضور داشته باشد، نه ما به آنها. خانواده بزرگ تنیس ایران آرزوی حضور یک تنیس‎باز در مسابقات ویمبلدون را داشت. خیلی جالب است که سرپرست دبیری فداسیون به جای همدردی با این بازیکن افتخار آفرین ایران به دنبال پیدا کردن مقصر این اتفاق است. واقعا برای من تعجب آور و باورنکردنی است که سرپرست دبیری به جای اینکه حامی ورزش تنیس ایران باشند و از این بابت ابراز تاسف کنند، از فدراسیون جهانی تنیس حمایت می‎کنند.

مدیر مشکات در پایان گفت: اگر به دنبال مقصر هستیم، قطعا مقصر اصلی این ماجرا سفارت انگلیس است که با وجود کامل بودن تمامی مدارک، برای صفی روادیدی را صادر نکرد. ضمن اینکه مسئولان برگزاری مسابقات هم نیز کمک خاصی برای حل این مشکل نکردند. چندین بار از آنها درخواست کردیم اما جوابی ندادند.