لاغری صورت در رژیم کاهش وزن(1)
لاغری صورت در رژیم کاهش وزن(1)
یکی از مهم‌ترین نگرانی‌هایی که برای افراد به‌خصوص خانم‌ها در شروع دوره کاهش وزن به وجود می‌آید، تغییرات ظاهری صورتشان است. مطالعات علمی بسیاری درمورد لاغری صورت در رژیم کاهش وزن صورت گرفته که سعی می‌کنیم جمع بندی صحیحی از تمامی آن‌ها را برای شما بازگو کنیم.

به گزارش حاشیه ورزش

مهدیس آصفی– در طول رژیم لاغری چه اتفاقی می‌افتد؟
برای اینکه متوجه شویم دلیل لاغری صورت در رژیم چیست، ابتدا لازم است به‌طور مختصر دربارهٔ چربی سوزی و ترتیب مصرف چربی‌ها در بدن توضیح دهیم. زمانی که شما یک رژیم کاهش وزن را شروع می‌کنید، اولین اتفاق این است که بدن با کمبود انرژی دریافتی معمول خود روبرو می‌شود.
برای مثال اگر هر روز ۲۵۰۰ کیلوکالری به‌طور متوسط دریافت می‌کردید، حال با شروع رژیم کاهش وزن (رژیمی اصولی که توسط یک مشاور تغذیه طراحی شده باشد)، باید حدوداً ۲۰۰۰ کیلوکالری دریافت کنید. کاهش این مقدار از انرژی دریافتی روزانه شما، بدن را مجبور به استفاده از ذخایر انرژی خود می‌کند.
به‌طور کلی بدن با در نظر گرفتن پروتئین‌های عضلات سه منبع تأمین سوخت دارد که شامل کربوهیدرات‌ها (گلیکوژن)، چربی‌ها و پروتئین‌ها (عضلات) می‌باشد. در این بین اولویت با استفاده از کربوهیدرات‌های ذخیره‌ای است، چرا که استفاده و یا به اصطلاح سوزاندن آن‌ها راحت‌تر و کم هزینه‌تر از سایر سوخت‌هاست.
اما نکته‌ای که در مورد کربوهیدرات‌ها وجود دارد این است که آن‌ها بسیار محدود هستند و نمی‌توانند بیشتر از چند ساعت انرژی بدن را تأمین کنند. در نتیجه سریعاً به اتمام می‌رسند.
بنابراین پس از کربوهیدرات‌ها، بدن به‌صورت همزمان از پروتئین و چربی استفاده می‌کند که البته سهم چربی‌ها بیشتر است. همین مصرف پروتئین‌ها سبب می‌شود تا تغییراتی در حجم عضلات دست، پا و حتی صورت فرد به وجود بیاید که برای جلوگیری از این فرآیند لازم است، فردی که رژیم کاهش وزن را طراحی می‌کند، حداقل 8/0 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن پروتئین در نظر بگیرد.
نکته مهم: هرگاه در رژیم کاهش وزن مشاهده کردید منابع پروتئینی، همانند انواع گوشت، حبوبات و لبنیات بسیار محدود است، بدانید این رژیم از استانداردهای لازم فاصله دارد و نباید از آن پیروی کرد.

ادامه دارد….

  • نویسنده : مهدیس آصفی
  • منبع خبر : حاشیه ورزش